Menu

Latanie....

Cześć, czy w pierwszej fazie ciąży tzn. 5-6 tyg. można lecieć samolotem? czy są jakieś przeciw wskazana?

Fasolinka
 968  13

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża Opieka nad dzieckiem ciąża latanie obawy stres

Odpowiedzi

IziaMorela
Ja latalam do 7 m-ca. Po 7 m-cu jest podobno nie wskazane. No chyba, ze tak jak @mamusiamonika za zgoda lekarza.
sweetnessa27
http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/ciaza/bezpiecznie-w-samolocie_35124.html
sweetnessa27
http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/ciaza/
bezpiecznie-w-samolocie_35124.html
Remedios
no niby można przy prawidłowo przebiegającej ciąży ale odradza się latania w tym czasie, może to być niebezpieczne ponieważ teraz kształtują się narządy dziecka a zmiany ciśnienia mogą spowodować nawet poronienie. Ja bym nie ryzykowała, z lataniem powinno się poczekać do ok 18-go tygodnia
sweetnessa27
kurcze link nie chce mi sie caly wkleic
sweetnessa27
przyszła mama może latać samolotem, pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo i nie jest zagrożona. Ale z pewnymi ograniczeniami. Niektórzy lekarze radzą, by raczej nie wsiadać do samolotu w pierwszych trzech miesiącach ciąży – duże zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania mogłyby niekorzystnie wpłynąć na kształtujące się organy wewnętrzne dziecka, a nawet wywołać poronienie. Najbezpieczniejsza dla podniebnych podróży jest połowa drugiego trymestru, czyli okres między 18. a 24. tygodniem, kiedy większość narządów maleństwa jest już wykształcona, a zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania niczym nie grożą. Na pokład nie zostanie natomiast wpuszczona kobieta powyżej 34. tygodnia ciąży (taki zapis znajduje się w regulaminach większości linii lotniczych). Nie są to fanaberie przewoźników: w tym okresie ciąży długa podróż na siedząco, z podkurczonymi nogami, może powodować kłopoty z krążeniem i zasłabnięcia, a różnice ciśnienia mogą wywołać przedwczesny poród. Niezależnie od trymestru ciąży, nie powinnaś lecieć dłużej niż trzy godziny w jedną stronę (to tyle, co lot z Warszawy do Madrytu). Raczej nie wybieraj się w męczący, kilkunastogodzinny lot na drugą półkulę. Unikaj lotów z przesiadkami. Jeśli czeka cię taka podróż, zaplanuj ją z przerwą na nocleg. Uwaga: podróż samolotem zawsze odradzana jest kobietom, które spodziewają się bliźniaków lub trojaczków, bo takie ciąże traktowane są jako tzw. ciąże wysokiego ryzyka.
Remedios
z resztą tak właśnie jest napisane w artykule do którego Sweetnessa próbuje podać link:)))
sweetnessa27
Przed podróżą

* Przeczytaj regulamin linii lotniczych, z których usług zamierzasz skorzystać. Może się bowiem zdarzyć, że wybrany przewoźnik nie wpuszcza na pokład kobiet w ciąży.
* Zapytaj swojego lekarza prowadzącego, czy możesz latać samolotem. Jeśli masz widoczny brzuszek, weź też od niego zaświadczenie o tym, w którym jesteś tygodniu (książeczka ciąży może nie wystarczyć!). Większość linii lotniczych wymaga bowiem od kobiet w zaawansowanej ciąży okazania takiego dokumentu, wraz z opinią o braku przeciwwskazań do podróży. Brak takiego zaświadczenia może sprawić, że nie zostaniesz wpuszczona do samolotu, mimo ważnego biletu. Zaświadczenie może być w języku polskim, chyba że będziesz wracać do kraju innymi liniami – wtedy bezpieczniej jest poprosić lekarza o wypisanie go po angielsku. Uwaga: wszystkie dokumenty musisz okazać już podczas odprawy bagażowej.
* Spytaj lekarza, co możesz zażyć w razie choroby lokomocyjnej – większość preparatów nie jest dozwolona dla przyszłych mam.
* Sprawdź, gdzie u celu podróży jest szpital położniczy. Jeśli jedziesz do kraju, którego języka nie znasz, zapisz sobie ważne zwroty, np. „potrzebuję pomocy”, „jestem w ciąży”, „mam skurcze, chyba rodzę”. Wybierz się do swojego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia po informacje i dokumenty, które w razie komplikacji za granicą (np. krwawienie czy zagrożenie przedwczesnym porodem) umożliwią ci bezpłatne skorzystanie z usług lokalnej służby zdrowia. Warto też dodatkowo ubezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianej sytuacji – indywidualnie albo za pośrednictwem organizatora wyjazdu.

W samolocie

* Usiądź przy przejściu. Podczas lotu kilka razy będziesz korzystać z toalety, a przeciskanie się między fotelami jest męczące.
* Poproś stewardesę, by pomogła ci odpowiednio wyregulować pasy. Zapnij je tak, by przebiegały pod brzuchem.
* Często rozprostowuj nogi, by zapobiec kłopotom z krążeniem. Co pewien czas wstań, pospaceruj korytarzem. Siedząc, poruszaj nogami, jakbyś wchodziła po schodach, a stopami rób ruchy okrężne.
* W samolocie jest bardzo sucho – podczas lotu wilgotność powietrza spada do kilkunastu procent. By zapobiec odwodnieniu, pij dużo niegazowanej wody.
sweetnessa27
Do bagażu podręcznego spakuj:

* wygodne buty albo kapcie, które założysz podczas lotu
* chłodzący żel do nóg – będzie jak znalazł, gdy zaczną puchnąć ci nogi (w opakowaniu do 100 ml - innych nie wolno wnosić na pokład samolotu)
* No-Spę, czyli lek rozkurczowy; pomoże, gdy pojawią się skurcze lub plamienie bądź poczujesz ciążenie w dole brzucha czy ból krzyża
* dokumentację medyczną dotyczącą przebiegu ciąży (książeczkę ciąży, wyniki badań itp.) oraz dokument z informacją o grupie krwi
* dowód ubezpieczenia zdrowotnego albo numer polisy ubezpieczeniowej
* jeśli lecisz tanimi liniami, które nie serwują posiłków ani napojów, zapakuj też butelkę niegazowanej wody mineralnej i coś do zjedzenia.
sweetnessa27
kurcze,szkoda ze nie da tu sie wkleic linku:(
ale prawie wszystko skopiowalam:)
ania77
Ja bylam na urlopie w Wenezueli jak wyszlo ze jestem w ciazy. Lecialam wiec w 4 i 6 tym tygodniu i to 11 godzin...I wszystko jest ok.
krasna1
pozdrawiam
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.