Menu

Lek Cilest

Witam. Stosuję lek Cilest od czerwca 2009 roku. Wszystko było w porządku i zgodnie z harmonogramem. Do tej pory. W niedzielę 25 IV skończyłam opakowanie, pojawiła się miesiączka. W poniedziałek 3 V nie wzięłam przez nieuwagę, we wtorek 4 V wzięłam tabletkę poniedziałkową (również przez nieuwagę). Wczoraj, we środę zorientowałam się w sytuacji, wzięłam tabletkę wtorkową o stałej porze brania, a 3 godziny później środową. Teoretycznie dziś wracam do trybu. Jednak nie jestem do końca pewna, czy będzie dobrze, tzn. czy ochrona antykoncepcyjna działa, a co ważniejsze - czy nie będzie przedawkowania lub czy nie będzie jakichś innych działań niepożądanych. W ulotce nie ma informacji co robić w takim przypadku, jednak od razu po przypomnieniu sobie faktu wzięłam brakującą dawkę.. Proszę o odpowiedź.

AnetaPerla
 2124  2

Znajdź pytania na ten sam temat:

Zdrowie pominięcie dawki antykoncepcja cilest

Odpowiedzi

Milki
w ulotce napwno pisze ze przez pierwszy tydzień prawidłowego brania lepiej wspomagać sie dodatkowymi śrokami anty. a tak swoją drogą
Jeżeli minęło mniej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, ochrona przed ciążą nie jest zmniejszona. Tabletkę należy przyjąć, tak szybko jak to możliwe, a następnie przyjmować kolejne tabletki, o zwykłej porze.
Jeżeli minęło więcej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, ochrona przed ciążą może być zmniejszona. Im więcej tabletek zapomniało się przyjąć, tym większe jest ryzyko zmniejszenia ochrony przed ciążą.
Ryzyko niepełnej ochrony przed ciążą jest największe, jeżeli zapomni się tabletki na początku lub na końcu blistra. Dlatego należy przestrzegać poniższych zasad (patrz także wykres poniżej):

Pominięto więcej niż jedną tabletkę w tym blistrze

Skontaktować się z lekarzem.
Pominięto jedną tabletkę w tygodniu 1
Przyjąć pominiętą tabletkę, tak szybko jak to możliwe, nawet jeżeli oznacza to, że trzeba przyjąć dwie tabletki na raz. Tabletki znowu należy przyjmować o zwykłej porze i stosować dodatkowe zabezpieczenia, na przykład prezerwatywy, przez następne 7 dni. Jeżeli odbyło się stosunek w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki lub zapomniało się zacząć kolejny blister po tygodniu przerwy, trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieje ryzyko ciąży. W takim przypadku, należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

Pominięto jedną tabletkę w tygodniu 2.
Przyjąć pominiętą tabletkę, tak szybko jak to możliwe, nawet jeżeli oznacza to, że trzeba przyjąć dwie tabletki na raz. Tabletki znowu należy przyjmować o zwykłej porze. Ochrona przed ciążą nie jest zmniejszona i nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.

Pominięto jedną tabletkę w tygodniu 3.
Są dwie możliwości do wyboru:

Przyjąć pominiętą tabletkę, tak szybko jak to możliwe, nawet jeżeli oznacza to, że przyjmie się dwie tabletki na raz. Tabletki znowu należy przyjmować o zwykłej porze. Zamiast okresu wolnego od tabletek, należy przejść od razu do następnego blistra.

Najprawdopodobniej, miesiączka (krwawienie z odstawienia) wystąpi pod koniec drugiego blistra, ale może wystąpić także plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe podczas przyjmowania drugiego blistra.
Można też przerwać przyjmowanie tabletek z blistra i przejść bezpośrednio do 7-dniowego okresu bez tabletek (zanotować dzień, w którym zapomniało się przyjąć tabletkę). Jeżeli chce się rozpocząć nowy blister w swoim ustalonym dniu rozpoczynającym, okres bez tabletek można skrócić do mniej niż 7 dni.
Jeżeli postępuje się według jednego z tych zaleceń, ochrona przed ciążą będzie zachowana.

Jeżeli pacjentka zapomniała przyjąć którąkolwiek z tabletek z blistra i nie wystąpiło krwawienie w pierwszym okresie bez tabletek, może to oznaczać, że jest w ciąży. Należy skontaktować się ze swoim lekarzem, zanim przejdzie się do następnego blistra.
- to akurat jest z ulotki moich anty ale akurat postępowanie w tych przypadkach jest takie samo
KlaudynaK
już nie powinnaś brać zapomnianej tabletki, ale nic Ci nie będzie. Ochrona tak czy inaczej na 7 dni jest osłabiona i powinno się stosować inne zabezpieczenie przez ten czas. Po tym czasie wszystko wróci do normy, nie masz się czym denerwować. Czasem tak bywa. A jak jeszcze kiedyś Ci się to przytrafi to omiń tą tabletkę, nie bierz jej po takim czasie. Z tego co pamiętam do 6 godzin można wziąć zapomnianą tabletkę, potem to nie ma już sensu, ale co do godzin mogę się mylić...
Tak czy inaczej 7 dni jest mniejsza ochrona.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.