Menu

leworęczność a rozwój mowy

o póxnym rozwoju mowy i ciezkim porodzie już pytałam, ale dziś przypadkiem usłyszałam jak w pewnym programie w TV mówili ze dziecko u którego przewaza lateralizacja lewej dłoni może miec opóźnienia w rozwoju mowy gdyz w takim przypadku bardziej rozwinieta i aktywna jest prawa półkula mózgu, a za mowe odpowiada lewa. czy któraś z was spotkała sie z takim zdiagnozowaniem? czy znacie jakies cwiczenia zeby pobudzić aktywność lewej półkuli mózgu?

lizzy11
 1016  12

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat Zdrowie rozwój mowy leworęczność

Odpowiedzi

Zana
Matko skąd Oni biorą takie rewelacje ... mój syn jest leworęczny i gada jak najęty pełnymi wyszukanymi zdaniami od 2-go roku życia
rozowa82
(smiech) dobre to moja jest jakims kosmita chyba bo zdniami mowiła w wieku 1,5 roku a jest leworęczna od samego początku
Zana
a tak kiedyś robili .... przywiązywali lewą rękę przy pisaniu i inne rewelacje aby dziecko było "normalne"
pscolka1987
sami nie wiedzą co piszą (grins) siostry syn jest leworęczny ,pyskaty gadatliwy a do tego zdolny bo w szkole same 6ma ....wiec (grins)
tymianek
widze, że dzisiaj na NM jest dzień "mądrych" teorii (krejzolka)

a na wszystkie te "badania" idą nasze pieniądze .....
kaisaa4
ponoć to jest tak że u chłopców lewa półkula jest odpowiedzialna za mowę a u dziewczynek oby dwie. lewa półkula rozwija się wolniej dlatego z reguły dziewczynki mówią szybciej a chłopcy później. jednak sugerowanie że przez to dzieci mają opóźnienie intelektualne to już za daleko idące stwierdzenie z którym bym sie w ogóle nie zgodziła.
emiliab
Z tego co wiem to jeżeli dziecko jest leworęczne a na siłę próbuje się je przerobić na praworęczne to może wywoływać zaburzenia mowy typu jąkanie.
margolcia85
heh to moje dziecko jest jakimś dziwnym tworem ;) jest leworęczny, lewonożny i wogole lewostronny a dziubek mu się nie zamyka :) gada jak najęty od około 18 m- ca życia i czasami to zastanawiam się dlaczego w zestawie nie było pilota ;)
margolcia85
Edaumonia wiem, jest wspaniały :) może źle to zabrzmaiło ale jeśli chodzi o takie badania to mnie to śmieszy, w końcu każdy rodzi się inny każdy z nas jest indywidualnością i żadne badanie nie są w stanie określić tego jacy jesteśmy byliśmy, czy bedziemy - to samo z tekstem że ludzie w okularach są inteligentniejsi albo jak to jest z płcią, keidyś spotkałam się ze stwierdzeniem że mamy syna bo ja bardziej chciałam dziecka, tzn. gdy kobieta bardziej chce to rodzi sie chłopiec a gdy mężczyzna to córka no kurde poprostu zabobon za zabobonem tak jak dziś z tym kiszeniem ogorków było hahaha:) eh.. musiałamsię wygadać :)
jola75
moj jest leworeczny zaczol pozno mowic,ale u niego to chyba dlatego,ze jest 2 jezyczny.
Anemona
ja to bym chciała żeby moje dzieci były leworęczne.
Moja siostra jest mańkutem i jest bardzo inteligentna.
Rodzice starali sie ja przełożyć na prawo, ale sie nie dała. Jak była już dorosła to uczyła sie pisać prawą reką, ale jej to nie wyszło(krejzolka)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.