Menu

macierzyński

Wiatm (kwiatek)(kwiatek)(kwiatek)
Czy jak sie nie skorzysta z tych dodatkowych dwóch tygodni urlopu macierzyńskiego., to wraca się normalnie do pracy? czy tylko można przez te dwa tygodnie pracować na pół etatu.???

Anemona
 775  20

Znajdź pytania na ten sam temat:

Niemowlęta Praca i Finanse macierzyński

Odpowiedzi

Zana
chyba muszę się obudzić bo nie rozumiem ...
clyde22
Zana i dla mnie kawka potrzebna... ;)
Albo się jest na macierzyńskim, albo się pracuje na etacie...
Wyjątek to chyba umowa zlecenie...
Anemona
Bo macierzyński trwa 20tg. I można jeszcze z korzystać z dodatkowych 2 tg( pisze się pismo do pracodawcy ). Ale gdzieś wyczytałam że jezeli zrezygnuje sie z tego to nie można pracować na cały etaty tylko na pół przez te dwa tygodnie.
clyde22
Sorki, nie słyszałem o tym...
clyde22
Co nie znaczy, że tak nie jest. ;)
Anemona
tak jest od 2010
Anemona
tak jest od 2010
Anemona
teraz to zgłupiałam (krejzolka)(smiech)
Anemona
http://urlopy.wieszjak.pl/macierzynski/211779,Od-2010-roku-dodatkowy-urlop-macierzynski.html
Anemona
Dodatkowy urlop macierzyński został wprowadzony do Kodeksu pracy od dnia 1 stycznia 2009 roku. Natomiast możliwość skorzystania przez pracownicę z tego uprawnienia została przesunięta o rok. Dodatkowy urlop macierzyński zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2010 roku.

Jak sama nazwa wskazuje dodatkowy urlop macierzyński będzie dodatkiem do przysługującego pracownicy podstawowego urlopu macierzyńskiego. Pracownica nie ma obowiązku skorzystać z takiego dodatkowego wolnego. Jest to dla niej przywilej, a nie obowiązek.

Pracownica, w celu skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek. Wniosek należy zgłosić w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca nie może odmówić uwzględnienia tego wniosku.

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Długość dodatkowego urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wymiar urlopu zostanie wydłużany stopniowo, tak aby w roku 2014 osiągnąć zamierzoną długość 6 lub 8 tygodni.

W 2010 i 2011 roku dodatkowy urlop macierzyński będzie wynosił 2 tygodnie, w 2012 i 2013 roku 4 tygodnie. Natomiast w 2014 roku 6 tygodni. Dotyczy to dodatkowego urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka w czasie porodu.

W przypadku urlopu w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka urlop dodatkowy urlop macierzyści będzie wynosił w 2010 i w 2011 roku 3 tygodnie, a w 2012 i w 2013 roku 6 tygodni. Zaś w 2014 roku do 8 tygodni.
Zana
zwyczajnie dodają ustawowo więcej tyg macierzyńskiego i albo korzystasz albo wracasz do pracy ... skąd Ci się wzięło że o te 2 tyg dodatkowo musisz pisać podanie ...albo że jak wrócisz wcześniej to możesz pracować tylko na pół etatu to nie wiem ... zaświadczenie od kiedy do kiedy jesteś na tym wychowawczym wypisali mi w szpitalu po urodzeniu wraz z wypisem .... nie pamiętam czy nawet pisałam jakieś podanie o macierzyński ... bo o wychowawczy -owszem
Zana
no tak niby jest napisane że podanie trzeba .... te przepisy są bezsensowne .... już łatwiej by było wypisać od razu wraz z dodatkowym a jak by się chciało to dopiero podanie o skrócenie i tyle .... ale papierki to uwielbiają w Naszej kochanej Polsce (krejzolka)
Anemona
o tym że można wrócić TYLKO na pół etatu to przeczytałam w jakiejś gazecie o dzieciach. Troche mnie to zaskoczylo
Zana
no masakra jakaś .... (krejzolka)
clyde22
O dodatkowe 2 tyg. pisze się na pewno - Pisałem. ;)
Ale o pracy na pół etatu w czasie tych dodatkowych dwóch tyg. macierzyńskiego to pierwsze słyszę.
clyde22
Piep...ę - pisałem o tydzień tacierzyńskiego. (krejzolka)
Zana
heheheh ....poniedziałek ,wiosna a my widzę wszyscy niewyspani ....ale dla Polskiego prawa nie trzeba być trzeźwego umysłu żeby Go nie pojmować(grins)
slodkadagusia
jak ja byłam na urlopie macierzyńskim przełom 2009/2010 to wtedy weszła ta ustawa że urlop macierzyński został przedłużony z 18 na 20 tygodni. Nie było mowy o jakimś dodatkowym urlopie. Może to właśnie o te 2 tygodnie chodziło co został przedłużony urlop. Przy porodzie od razu położna wypisuje kwitek od kiedy do kiedy jesteś na urlopie macierzyńskim i zanosisz ten kwitek do pracodawcy. I TO TYLE :)
clyde22
@Słodkadagusia, 20 tyg. swoją drogą, a dodatkowe 2 tyg. swoją drogą.
O 2 tyg. dodatkowego urlop macierzyński trzeba "wnioskować" do pracodawcy - nie należy się on "z urzędu" jak te 20tygodni...
JustiSam
Trzeba napisac dodatkowo podaie o te dwa tygodnie. Ale normalnie sie siedzi jak na macierzynskim normalnym, a nie jakies pol etatu.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.