Menu

Małżeństwo już niemodne

Czy waszym zdaniem ostatnimi czasy małżeństwo staje się niemodne? Coraz więcej par decyduje się żyć w "wolnym związku".
Jak myślicie czy jest to przejaw tego, że boją się odpowiedzialności czy może jest to wynik mody na nowoczesne związki?

carla1978
 962  34

Znajdź pytania na ten sam temat:

Partnerstwo i Rodzina małżeństwo

Odpowiedzi

kasia13_archiwum
Byc moze fakt, ze tyle rozwodow jest odstrasza tak skutecznie od instytucji malzenstwa...

Jednak moim zdaniem malzenstwo, czy nie... to nie kwestia mody... bo albo ktos sie na to decyduje z przekonania, albo nie decyduje, i tez z przekonania. Jak juz ktos ma stracha przed zatwierdzeniem malzenstwa, to ma swoje powody ku temu.
Agula
też myślałam że małżeństwo to przeżytek, wszyscy młodzi chcą tylko razem mieszkać niekoniecznie po ślubie...jednak szybko zmieniałam zdanie, gdy tylko próbowałam znależć jakąs sale czy orkiestrę na wesele. Jeśli małżeństwo byłoby przeżytkiem nie trzeba było by czekać na wesele 1/5 roku...tak, teraz sale, orkiestry itp...mają obłożone terminy.
Pixelka
My jesteśmy po ślubie - jakoś chcieliśmy przypieczętować ten związek. Może nie była po to potrzeba wymiaru duchowego, ale była. Pozatym tak fajnie powiedzieć mój mąż, moja żona a nie chłopak, dziewczyna :)
carla1978
@beatkaS - ubawiłam się czytając twoja wypowiedź. :))))))))
Pixelka
beatkaS: A co wg Ciebie jest normalnością?! Nie mierz ludzi swoja miarą! Każdy na wolny wybór i nie każdy ma taka potrzebę!
kasia13_archiwum
@carla1978... dokladnie!
artanis
@asafi: a może to mąż beatkiS pisał?:)
marynia
Po pierwsze, bez obrazy, ale "odczepcie się" od męża BeatkiS!!! Po drugie Nie można nazywać "małżeństwem" wolnego związku, bo nim nie jest!!! I nie można nazywać normalną rodziną, gdzie matka i ojciec dzieci żyją "na kocią łapę"!
Prawdziwy obraz pełnej i właściwie rozumianej rodziny wskazał Pan Jezus ustanawiając sakrament małżeństwa. Dlatego małżeństwo nigdy nie będzie przeżytkiem. I nie jest to kwestia mody.
Małżeństwo daje małżonkom (oraz ich dzieciom) poczucie bezpieczeństwa, że są wyłącznie dla siebie-a nie "fruwają z kwiatka na kwiatek" czy też zmieniają siebie "jak rękawiczki" (na czym cierpią najbardziej dzieci!). No i, co najważniejsze, to MAŁŻEŃSTWO jest najodpowiedniejszym (i jedynym właściwym) miejscem na zrodzenie i wychowywanie dzieci!
marynia
O "fruwaniu" powiedziała joka26, ja tylko to skomentowałam...
W KK jest coś takiego jak "ofiara" i księża za udzielenie sakramentu małżeństwa przyjmują od narzeczonych ofiarę "co łaska". Nie wierzę, że młodych nie stać na 100zł, czy nawet symboliczne 10zł ofiary, kiedy na samą organizację wesela, przybranie i ubranie ślubne potrafią wydać dużo więcej pieniędzy!
A nawet gdyby była rzeczywiście tak uboga para, że nawet tych 10zł nie "wygrzebie" dla księdza, to mówi się uczciwie jaka jest sytacja i ksiądz ma obowiązek udzielić sakramentu małżeństwa za darmo.
marynia
No, właśnie, Oliwusia ten "papierek" jak to nazywasz, daje uprawnienia do tego, aby kobieta i mężczyzna żyli jak małżeństwo. Para żyjąca "na kocią łapę" lub w "wolnym związku"-jak wolisz-żyje na sposób małżeński "bezprawnie" i bez błogosławieństwa Bożego...
marynia
A pro pos: pary homoseksualne też ubiegają się o status małżeństwa... :(
I co, nazwiesz z pełnym przekonaniem dwie kobiety lub dwóch mężczyzn żyjących z sobą w wolnym związku "jak małżeństwo", że są małżeństwem? Albo powiesz, że tak ma być?
carla1978
marynia daj se już spokój bo to nudne już.. spal nas wszystkie na stosie. Amen
carla1978
zgadzam sie z asafi
marynia
Małżeństwo to związek dwojga osób: mężczyzny i kobiety, uświęcony i pobłogosławiony w sakramencie.
Nie ma innego rodzaju małżeństwa! Nawet jeśli niektórzy używają tego słowa niezgodnie z jego znaczeniem!

To co mówię jest "nudne"? A tak, nie jak pasuje, to najlepiej powiedzieć, że nudne?
Ja również mogłabym powiedzieć, że czuję się obrażona-jako sakramentalna żona mająca sakramentalnego męża-stawianiem na równi "wolnego związku" z małżeństwem sakramentalnym (że już o związkach homoseksualnych nie wspomnę)!
Nudne i oklepane dla mnie jest twierdzenie, że małżeństwo to przeżytek czy jest już "niemodne".
Nikogo na stosie nie zamierzam palić, lecz wyrażam swoje zdanie.
Amen!
carla1978
Bo nadal uważam że to nudne. Moje pytanie dotyczyło podejścia ludzi do małżeństwa, a nie pytałam jakie jest podejście kościoła.
I na tym kończę moją wypowiedź bo nie chce niepotrzebnych scysji.
marynia
Takie właśnie jest moje podejście do małżeństwa! A jeśli nie podoba Ci się, że jest zgodne z nauczaniem Kościoła Katolickiego, to Twój problem!
carla1978
@marynia - ja nie mam z tym problemu, ogólnie mnie to nie obchodzi :) pozdrowienia
carla1978
ojeju ale jesteście super we dwójkę , buziole super małżeństwo
marynia
Oczywiście, że Beatka i Sławek są super małżeństwem! Są żywym dowodem na to, że sakrament małżeństwa daje małżonkom to, że ich miłóść wzrasta, a nie maleje...
Oby więcej było takich małżeństw i małżonków.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.