Menu

mięśniki macicy

Witam was moje drogie.I mam do was pytanie odnośnie mięśniaków macicy czy spotkaliście się z mięśniakami.,w tym rzecz że wykryto je u mojej mamy..i się martwię o nia...czy są grożne....??

234olenka
 985  5

Znajdź pytania na ten sam temat:

13-18 lat Zdrowie mięśniaki nowotwory

Odpowiedzi

babooshka
Mięśniaki macicy
Objawy: przedłużone, obfite, nieregularne miesiączki; krwawienie między miesiączkami i w czasie stosunku; ucisk dużego guza na sąsiednie narządy może powodować ból lub uczucie parcia na mocz. Mięśniaki to łagodne guzy zbudowane z mięśni gładkich oraz tkanki łącznej, które znajdują się w ścianie macicy. Należą one do największych guzów człowieka, rekordzista ważył aż 45 kg! Występują u co piątej kobiety w wieku powyżej 30 lat, zwykle jednak nie dają o sobie znać i często nie rosną zbyt szybko.

Przyczyny mięśniaków macicy: Powstają prawdopodobnie już w okresie płodowym na skutek błędu genetycznego dotyczącego poszczególnych komórek mięśnia macicy. Estrogeny przyśpieszają ich wzrost. Dlatego w okresie przekwitania przestają rosnąć i ulegają wapnieniu.

Powikłania: Duże mięśniaki mogą ograniczyć miejsce do rozwoju płodu lub stać się przeszkodą podczas porodu.

Leczenie mięśniaków macicy: Jeśli mięśniaki nie dają objawów i są wykryte u kobiet, które nie planują dzieci, zaleca się obserwację co pół roku. W przypadku dużych i szybko rosnących mięśniaków wykonuje się zabieg operacyjny polegający na wyłuszczeniu mięśniaka albo na usunięciu macicy bez przydatków. Alternatywną metodą, znaną od niedawna, jest zamknięcie tętnicy macicy odżywiającej mięśniak. Pomocniczą rolę w leczeniu mięśniaków stanowi podawanie gestagenów i analogów gonadoliberyny, które mają hamować ich dalszy rozrost.
myszka838383
Moja mama miała mieć kilka lat temu wycinaną całą macicę...jednak obyło się bez tego. Mięśniaki się skurczyły i jest ok. Teraz tylko chodzi na kontrolę co parę miesięcy.
monikarogalska2
Moja siostra cioteczna miała usuwane operacyjnie w wieku 36 lat. Teraz wszystko jest ok.
234olenka
dzięki dziewczyny.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.