Menu

Miłość a wiara

Dziewczyny mam przyjaciółkę, która jest katoliczką i jest związana z chłopakiem innej wiary. Są ze sobą już chyba z 5 lat i wszystko było dobrze dopóki nie zaczęli myśleć o ślubie!! Ona by chciała tradycyjnie w kościele wg. swojej wiary, on po swojemu... Kurcze jak to wszystko się skomplikowało! Każdy ma do każdego pretensje, dlaczego nie może być tak jak on/ona chce! Jeszcze chwila i się ten związek rozleci bo oczywiście wkroczyły do tego rodziny przyszłych małżonków! A mogło zostać jak było to przynajmniej by byli szczęśliwi! Tak bym im chciała pomóc ale nie wiem jak.

Natty
 802  18

Znajdź pytania na ten sam temat:

Partnerstwo i Rodzina miłość małżeństwo ślub wiara

Odpowiedzi

kasia13_archiwum
To moze niech wezma 2 sluby... w jego i jej wierze?
marzenkag
No wg mnie jedno predzej czy pozniej bedzie musialo ustapic bo inaczej sie nie da,chyba ze zrezygnuja ze slubu lub wezma cywilny.Moja siostra niedawno brala slub i jest katoliczka,a jej terazniejszy maz innej wiary i brali slub w cerkwi a nie kosciele.Ona przeszla na jego wiare.
kasia13_archiwum
@marzenkaq... ja zyje z muzulmaninem... zadne nie ustapilo drugiemu... nie bylo takiej opcji... :)

I wyobraz sobie, ze pomimo moj maz jest wyznawca Islamu... ja nia nie jestem... i moje corki wychowuje zgodnie z moja wiara, oczywiscie maja rowniez okazje poznawac wiare taty...
Natty
@marzenkag: Przepraszam, że zapytam... ale przeszła na jego wiarę, bo nie była gorliwą katoliczką i zrobiła to tylko dla samego ślubu czy po prostu ją ta wiara przekonuje?

Bo u nich to każdy jest wierzący, każdy chodzi do swojego "kościoła" ale po prostu omijali temat szerokim łukiem. A teraz - PROBLEM.

Kurcze a da się wziąść dwa śluby tak w świetle prawa?
kasia13_archiwum
Tzn. ja bralam cywilny i w meczecie...

A czy mozna wziasc np. w kosciele i jeszcze gdzies indziej?

To chyba kwestia dowiedzenia sie...

Czasem so rozne mozliwosci, tylko my o tym nie wiemy.
marzenkag
Nie wiem jaka ona byla katoliczka bo mam slaby kontakt z nia.Chyba tak razem zadecydowali.Ja nie mam tego problemu bo oboje jestesmy tej samej wiary a poki co slubu koscielnego nie bierzemy-cywilny nam wystarcza.
kasia13_archiwum
A propos przechodzenia na inna wiare... to chyba jest pytanie... jak mocna jest moja wiara?
Islam to religia, gdzie jesli ktos jest praktykujacy, to... delikatnie mowiac moze byc ciezko. Moj maz jest praktykujacym muzulmaninem... i ja mimo wszystko od poczatku podkreslalam, ze pozostane przy swoim...
Co mial zrobic? Mogl tylko zaakceptowac... tak jak ja to z kolei robie z jego wiara...
Szanuje ja... i tego samego wymagam dla siebie i mojej wiary...

Nic wiecej ale rowniez nic mniej.
Maria25
No ciężko mają. Nie wiem jak to rozwiązać, jedynym wyjściem będzie kompromis, którym jak pisze @gosia jest cywilny....
ojciec
Można spokojnie, żyć w dwu odrębnych wiarach trzeba tylko się umieć dogadać a to czasem nie bywa łatwe. Jeśli każdy jest innego wyznania bierze się ślub ekumeniczny aby być w zgodzie z prawem.
kasia13_archiwum
@goska... no wlasnie... tu sie nie za bardzo orientuje... To byla tylko taka opcja...
Natty
@ojciec: Orientujesz się może jak to się załatwia i czy nie ma to znaczenia jaka jest ta druga wiara?!
ojciec
Ślub ekumeniczny
Kościół rzymskokatolicki dopuszcza możliwość zawierania małżeństw przez osoby różnych wyznań, pod warunkiem wydania zgody przez biskupa, zwanej dyspensą. Występuje się o nią za pośrednictwem proboszcza właściwej parafii, oświadczając, iż zrobi się wszystko, by dzieci narodzone z zawieranego związku wychować po katolicku. Na ślub z osoba nieochrzczoną również potrzebna jest dyspensa od biskupa. O jej wydanie występuje wikariusz w imieniu proboszcza.

Kościół nie sprzeciwia się zawieraniu takich związków, ale potrzebna jest zgoda władz Kościelnych. Zgody udziela ordynariusz miejsca (biskup) pod warunkiem jednak, że:

1. strona katolicka winna oświadczyć, że jest gotowa odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary, jak również złożyć szczere przyrzeczenie, że uczyni wszystko, co w jej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim;
2. druga strona winna być powiadomiona w odpowiednim czasie o składanych przyrzeczeniach strony katolickiej, tak aby rzeczywiście była świadoma treści przyrzeczenia i obowiązku strony katolickiej;
3. obydwie strony powinny być pouczone o celach oraz istotnych przymiotach małżeństwa, których nie może wykluczać żadna ze stron» (kan. 1125).

Ponadto kanon 1127 w paragrafie 3. mówi, że po, jak i przed nie wolno dokonać innego religijnego aktu zaślubin (np. we wspólnocie wyznaniowej współmałżonka.
Natty
Czyli nie wolno jakby dwóch... Ciekawe ile się czeka na taką decyzje od biskupa i czy zdarza się że taki wniosek zostaje odrzucony...
kasia13_archiwum
No inna sprawa, ze z tego, co zrozumialam... tu nie rozchodzi sie zy mozna... lecz, ze narzeczony nie chce wziac slubu wg wiary twojej przyjaciolki lecz wg swojej.

Jedna rzecz wiec dostac zgode biskupa, inna przekonac chlopaka.
Natty
Sprawa wygląda tak, że każdy chce po swojemu - i to nawet nie ze względu na siebie samych a ze względu na rodziny - bo obie rodziny sa bardzo religijne, ale każda na swój sposób. Dlatego ciężko dojść do porozumienia Kasiu. Tak szczerze powiedziawszy najlepiej żeby żyli sobie jak dotychczas i zapomnieli o tym ślubie :(
kasia13_archiwum
Albo wylacznie cywilny... :)
kasia13_archiwum
@melissa... i tu sie z toba niestety calkowicie zgadzam... :)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.