Menu

Mononukleoza

Mam nastoletnią córkę. Ostatnio słyszałam o mononukleozie, która nazywana jest chorobą nastolatków. Wiecie coś może o tej chorobie?

lipka70
 1060  6

Odpowiedzi

kasia13_archiwum
Mononukleoza – choroba pocałunków


» Co to za choroba?
Mononukleoza zakaźna to ostra choroba wirusowa, wywołuje ją wirus Epsteina-Barra (EBV) z grupy wirusów Herpes. Jest to spotykany powszechnie wirus, znajduje się go u około 80% osób powyżej 40 roku. Szczyt zachorowań na mononukleozę zakaźną przypada na wiek młodzieńczy

» Wirus EBV wnika do komórek.
Wśród komórek docelowych, które najchętniej atakuje wirus EBV są między innymi komórki nabłonka błony śluzowej nosa, ucha i gardła oraz limfocyty B. Wszystkie te komórki posiadają antygen CD-21, uważany za „receptor” dla EBV. Wirus wnika do tych komórek.

U chorych z prawidłowym układem immunologicznym, zainfekowane EBV limfocyty B zostają najczęściej szybko zniszczone. Jednak pozostała populacja limfocytów B powoduje przetrwanie wirusa przez całe życie gospodarza. Stąd potem można u tak wielu osób zdrowych, bez objawów choroby wykazać obecność wirusa.

» Skąd nazwa „choroba pocałunków”?
Mononukleozę nazywa się często chorobą pocałunków (kissing disease), ze względu na łatwość przenoszenia wirusa za pomocą śliny.

» Jak można zarazić się mononukleozą?
Przyczyną zakażenia jest bezpośredni kontakt ze śliną osoby zakażonej wirusem EBV, na przykład w czasie pocałunku, przez używanie tych samych butelek z napojami, wkładanie przez dzieci w przedszkolach różnych przedmiotów do buzi, czy też np. jedzenie tej samej kanapki.

http://zdrowie.flink.pl/mononukleoza.php
maomi
Treść została zablokowana przez zespół
justa
Hmm, w zasadzie każdy może być zakażony i o tym nie wiedzieć. "Zakażenie często jest bezobjawowe, ale wirus pozostaje w organizmie przez całe życie, "kontrolowany" przez nasz układ odpornościowy."
ewelinan
Nieciekawie. W jednym z artykułów o chorobie przeczytałam, że co najgorsze nie ma szczepienia przeciw tej chorobie. I co można zrobić jeśli z badań dowiemy się, że dana osoba jest nosicielem? Musimy czekać aż się zachoruje i już na nią będzie uodporniona? Ma narażać się na na powikłania towarzyszące chorobie?
Akoo
@Lipka mam pytanie: czy mówiłaś córce o tej chorobie? Z tego co piszecie to jesteśmy na nią bezradni a dziewczyna mogłaby się tylko wystraszyć i może mieć uraz do tak pięknej czynności jaką jest całowanie. To tylko moje zdanie ;) Nie zamierzam Majce mówić bo i po co?
lipka70
@Akoo - nie jeszcze nie rozmawiałam o tym z córką i chyba też nie będę jej niepotrzebnie straszyć.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.