Menu

mowa

moj synek w wieku 14 miesiecy mowi tylko "mama", "tata","baba" i prawdopodobnie bez zrozumienia. czy to normalne? czy powinien mowic wiecej?

aleksandrasowa1
 569  9

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat mowa

Odpowiedzi

anetakam0
Powinien rozumieć mowę - natomiast mówić jeszcze ma czas

Moja po roczku nagle zaczęła szczebiotać dużo więcej

gdzieś wpadło mi w oczy, że dziecko uczy się jednej rzeczy na raz: tzn np jak koło roczku chodzenie - to inne umiejętności stoją w miejscu lub nawet jest regres
potem jak uczy się bez pieluchy żyć to przestaje mówić (tzn mówi mniej i niewiele nowego)

Skoro Synek mówi parę słów, to znaczy, że nie ma wady narzadu mowy a tylko trzeba poczekać
a jak zacznie gadać to się nie opędzisz :)
aleksandrasowa1
synek wydaje wiele dzwiekow np.'YYYYYYYYYYYYYY" albo "OOOOOOOOOOOO" i przy tym duzo gestykuluje. macie jakies sposoby aby zachecic go do nauki?
eilinel
mój Synek ma skończone dwa lata i też nie chce mówić, woli pokazywać i jak uparciuch wszędzie ciągnąć nas za rękę, czekam z niecierpliwością aż się trochę bardziej rozgada i już powoli irytuje mnie rodzina- ciocie, babcie itd. bo za każdym razem pytają czy już mówi, i dlaczego jeszcze nie czy wszystko z nim ok, a Domino to taki leniuch :)
anetakam0
mów dużo do niego
dziecko przez naśladowanie się uczy
czytaj wierszyki szczególnie z wyrazami :"bum, buch wrr "- dźwiękonaśladowczymi
a jeszcze lepiej mów wierszyki - wtedy ręce masz wolne - książki trzymać nie musisz :)
moja UWIELBIA "lokomotywę"
anetakam0
ponoć pobudza do mówienia niereagowanie na to co dzioecko pokazuje - jak mu nie dasz zabawki bo ręką pokazał, to powinien nazwać ją próbować - ale jak dla mnie to dziwna metoda - zalecają nie dać picia póki nie powie zamiast pokazać


ja bym nie mogła odmówić czegoś niuni a już picia :)
eilinel
Ja próbuję z różnym skutkiem, jak mu mówię "powiedz mama" to się uśmiecha i dalej swoje :) czytamy, śpiewamy piosenki- ja Synkowi a Synek swoje "lalala" ;)
lullinka
Moja coreczka tez malo mowi, Malo , to i tak duzo powiedziane, nic nie mowi, czasem, mmmammmmaaa i tyle. Z racji komplikacji neurologicznych po operacji serduszka, malenka jest pod opieka neurologopedy. Teraz jest juz zdrow ai powinna duzo mowic. Jednak logopeda nas uspokoila, powiedziala ze dziecko teraz jest na etpaie nauki chodzenia i moze potrwac kilka miesiecy jak przyjdzie jej ochota na mowienie. Wiec wrzucilam na luz. Namawiam corke, mowie do niej duzo, czytamy ksiazeczki, ma starszego brata gadule ;) Wiem z eu nas duzym problemem jest smoczek. Trzeba Paule od niego oduczyc bo jak ma mowic skoro wciaz dziobek przytkany uspokajaczem? :)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.