Menu

Na jaką pomoc finansową mogę liczyć?

Jestem przyszłą mamą i szczerze nie mam pojecią (a bardzo chciała bym znać odpowiedź na to pytanie) o jakie pieniądze mogę się starać po urodzeniu dziecka ? tzn istnieją np. rodzinne plus dodatki.. rodzinne w momencie gdy nie przekracza 504zł na osobę/ 584(coś takiego) w momencie dziecka niepełnosprawnego..
Moje dochody to renta rodzinna która wynosi 600zł miesięcznie. Jeśli chodzi o ojca dziecka to nie będziemy razem (nie wspominam o jakim kolwiek połączeniu się prawnym lub wspólnym mieszkaniu). Jednak nie zależy mi na tym żeby od razu biec zakładac mu sprawę sądową o alimenty, jeśli zajdzie taka potrzeba - oczywiście tak zrobię, jednak wolała bym i zależało by mi na tym żeby dogadać się z nim bez targania po sądach. Orientuje się któraś z przyszłych lub obecnych mamusiek czy mogę otrzymywać jakąś pomoc finansową od mops-u lub jakiejś innej instutucji? jak to wygląda w przepisach w momencie gdy otrzymuję rente rodzinną?

patryszia
 1530  11

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża Praca i Finanse rodzinne pomoc finansowa

Odpowiedzi

Stokrotka26
becikowe 1000zl plus drugi 1000 w syt materialnej trudnej rodzinne wieksze nie wiem dokladnie ile ma samotna matka z dzieckiem. Ale na pewno jest wiecej. A moim zdaniem alimenty sa dziecku niezbedne jesli nie jestescie razem poniewaz ojciec ma obowiazek dawac na utrzymanie dziecka i nie chodzi tu o targanie sie po sadach.....To jest ojca powinnosc!
Nanya
Niestety nie dostaniesz z MOPSu żadnej pomocy, jeśli nie masz uregulowanej sprawy alimentacyjnej z ojcem dziecka. Jeśli dostaniesz od niego alimenty, to wliczasz je w dochód, który nie może przekroczyć 504 zł netto/osobę. Jeśli nie dostaniesz od niego alimentów, musisz założyć mu sprawę i jeżeli sąd go zwolni z płacenia alimentów, to wtedy też dostaniesz pomoc z MOPSu, ale nie możesz sobie ty sama go zwolnić z tego obowiązku..
Jeśli uregulujesz sprawę alimentów, to przysługuje ci z MOPSu:
- zasiłek rodzinny (48 zł miesięcznie)
- jednorazowy dodatek do zasiłku rodzinnego (1000 zł)
- zasiłek dla osoby samotnie wychowującej dziecko (170 zł miesięcznie)

Oprócz tego należy ci się (niezależnie od dochodu):
- becikowe (1000 zł)
- becikowe samorządowe (jeśli w twojej gminie takie ustanowiono, różne są kwoty - trzeba zapytać)
Musisz mieć jednak zaświadczenie od ojca dziecka, że on nie pobrał na siebie tego becikowego.

Mam nadzieję, że czegoś nie poplątałam :) Najlepiej będzie jak przejedziesz się do swojego urzędu miasta (gminy) i MOPSu i wszystkiego dowiesz się bezpośrednio.
patryszia
dziękuje kobitki za odpowiedź!
jesli chodzi o alimenty to nie jest tak,że on nie poniesie żadnej konsekwencji (finansowej) tylko wydawało mi się,że sąd to jest ostateczność.. po prostu wolała bym dogadać się z nim na normalnym podłożu a nie sądowym tzn żeby co miesiąc dawał mi "jakaś" tam kwotę, napisałam "jakaś" bo nie mam pojęcia ile alimenty mogą wynieść.. orientujecie się ile może zostać przez sąd zasądzone jeśli on sam nie ma zbytnio ciekawej sytuacji w domu no i nie zarabia milionów (nie wiem dokładnie ile, ale na pewno nie są to kolosalne sumy) wiem,że orzeczenie sądu o wysokości alimentów jest inwidualne ale można liczyć np. na 200zł? czy istnieje coś takiego jak "zaświadczenie - może być notarialne o tym,że płaci mi np. 100 czy 150zł miesięcznie" zamiast pójscia do sądu? no i czy wtedy (jeśli nie przekroczy 504zł os/) to należy mi się zasiłek dla osoby samotnie wychowującej dziecko ? mieć 170zł a nie mieć to jednak różnica jest!
patryszia
nie wiem ile on dokładnie zarabia,ale żeby nie przekroczyło 504zł os/ (kieruje to do Kamili25) musiał by miesięcznie jego zarobek wynośić ok. 900zł ... wydaje mi się,że tyle ma .. czyli ta opcja odpada..
elizka
jako matka spodziewająca się dziecka i jeszcze samotna możesz się udać jeszcze do takiej instytucji jak POMOC SPOŁECZNA.
Pani która ma twój rejon zamieszkania , będzie kierowała twoją osobą , przeprowadzi z tobą wywiad środowiskowy , jest trochę chodzenia ale są duże korzyści i spora pomoc finansowa a tym bardziej , że spodziewasz się dziecka i jesteś sama ....
miesięczna pomoc wynosi zawsze
270 zł - zasiłek okresowy
ok. 130 zł - świadczenie pieniężne na zakup żywności
i możesz odliczać sobie także koszt lekarstw
a to wszystko jest w ramach programu rządowego
należy ci się to jak najbardziej - możesz spróbować nic nie tracisz
patryszia
dziękuje wam bardzo za odpowiedź!
niestety,ale jednak przez fakt nieuregulowanych alimentów raczej nie będe mogła starać się o żadne dodatkowe pieniądze :((
ulenka507
jezeli ojciec da dziecku nazwisko czym automatycznie przyznaje się ojcostwa to żeby korzystać ze świadczeń z MOPR-u musisz mieć wyrok z sadu dotyczący kwoty alimentów, al e nie obawiaj się tego, to wcale nie musi wyglądać tak ze idziecie do sadu i obrzucacie się przysłowiowym 'błotem" po prostu składasz pozew, stawiacie się na sprawie na której sędzia pyta o kwotę która chcesz otrzymywać i pyta ojca czy zgadza się na zsadzoną kwotę, jeśli oczywiście nie wyskoczysz z jakaś wygórowaną kwotą i ojciec dziecka zgodzi się na tę kwotę to cała rozprawa trwa 5 minut, wiem bo sama jestem w takiej sytuacji, ojciec dziecka utrzymuje poprawne kontakty za równo ze mną jak i z córka ale wyrok z sadu jest niezbędny do załatwienia formalności :)
w przypadku gdy jednak ojciec nie przyznaje się ojcostwa, dziecko będzie miało Twoje nazwisko to sprawa jest o wiele prostsza, liczone są wtedy tylko Twoje dochody i otrzymujesz oprócz zasiłku rodzinnego kwotę 170 zł z tytułu samotnego wychowywania dziecka
patryszia
a proszę jeszcze tylko o jedną odpowiedź.. oczywiscie ulenka507 bardzo Ci dziękuje (rozwiało to moje wątpliwości jak to jest z tymi 170zł itp) tylko powiedzcie mi jeszcze jak to jest w momencie gdy ojciec nie da dziecku nazwiska tzn nie uzna go czy poźniej mogę złozyc sprawę o alimenty? no i np. z orzeczenia sądu wykonuje się badanie DNA .. jak to wyglada w świecie prawnym z alimentami jednak gdy ojciec nie dał nazwiska ?
ulenka507
Patryszia jeżeli ojciec nie uzna ojcostwa i nie da dziecku swojego nazwiska to nie możesz się starać o alimenty. najpierw musisz założy sprawę o ustalenie ojcostwa i musisz to zrobić w ciągu pierwszego półrocza życia dziecka, jeżeli na takiej sprawie domniemany ojciec będzie nadal utrzymywał ze nie jest ojcem sad może nakazać badanie DNA a kosztami obciąży przegraną stronę , czyli jeśli się potwierdzi że tatuś jest tatusiem to on poniesie koszty badan, gdy juz ojcostwo będzie potwierdzone możesz wnieść o alimenty :)
myślę ze wszystko się ułoży bez zbędnych rozpraw, powodzenia :)
patryszia
dziękuje ulenko za pomoc!
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.