Menu

nadmierne pocenie się dziecka

nadmierne pocenie się dziecka

zaraza11
 15173  5

Znajdź pytania na ten sam temat:

pot

Odpowiedzi

ODYNIECKA
Właściwie to niewiele napisałaś. Dziecko może pocić się z przegrzania, z wysiłku np w czasie jedzenia, z niedoboru wit. D (objaw krzywicy) lub z powodu innej choroby
kasia13_archiwum
Wlasnie... Zalezy przy jakiej okazji sie poci. Np. podczas karmienia piersia oznacza, ze jest malo pokarmu lub dziecko jest nieodpowiednio przystawione.
Moja Fatima pocila sie tak, jak np. byla za cieplo ubrana, czyli z przegrzania.
Na twoim miejsciu po prostu popytalabym sie pediatry.
betty
no moja Natalka pociła się bardzo i podczas jedzenia i w czasie leżenia... (miała wtedy 3 mce) oczywiście troche poczytałam na necie i wymyśliłam sobie że moje dziecko ma krzywice... i zrobiłam jej badania- wyszły dobrze a ja się uspokoiłam... Po jakimś czasie sama przestała się pocić?
ODYNIECKA
Pocenie się główki dziecka
DEFINICJA
Wyraźnie wzmożona potliwość skóry u niemowlaka jest zwykle najbardziej widoczna na główce dziecka. Takie zjawisko często wzbudza niepokój rodziców.
OBJAWY I PRZEBIEG
W większości przypadków zauważane przez rodziców wyraźne pocenie się główki dziecka jest zjawiskiem fizjologicznym, a nie stanem chorobowym. Jest to częste zjawisko u zdrowych, małych niemowląt, karmionych piersią oraz u starszych dzieci, zwłaszcza tych bardziej aktywnych i ruchliwych. Nadmiernemu poceniu się sprzyja zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci (nie powinna być wyższa niż 22 stopnie Celsiusza) oraz zbyt ciepłe ubieranie dziecka. Uważa się, że w temperaturze 19-22 stopnie dziecko powinno mieć tyle samo warstw odzieży co przebywający w tym samym domu dorośli. U niemowląt i małych dzieci można założyć jedną warstwę odzieży więcej. Wyraźnie cieplejszego ubierania wymagają jedynie wcześniaki oraz noworodki i najmniejsze niemowlęta. Nadmierne pocenie się dziecka karmionego piersią może świadczyć o małej ilości pokarmu lub nieprawidłowej technice karmienia. Oba te stany powodują zwiększony wysiłek dziecka przy ssaniu (pocenie się "z nadmiernego wysiłku"). Rzadsze są przyczyny chorobowe, z których na pierwszym miejscu należy wymienić krzywicę z niedoboru witaminy D. Bardzo rzadką, ale teoretycznie możliwą przyczyną wzmożonej potliwości dziecka są różne choroby neurologiczne. Oczywiście zawsze należy pamiętać o zmierzeniu temperatury ciała dziecka, bowiem poty mogą być objawem gorączki i zaczynającej się infekcji.
WEZWIJ LEKARZA, GDY...
Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli intensywne pocenie się główki dziecka utrzymuje się pomimo wykluczenia prostych przyczyn wzmożonej potliwości takich jak zbyt wysoka temperatura w domu, zbyt ciepłe ubieranie dziecka, lub zaburzenia laktacji. Konieczne jest zweryfikowanie i skonsultowanie z lekarzem dawki i sposobu podawania witaminy D. Należy pamiętać, że niedobór witaminy D może powstać jeżeli podaje się ją z herbatką (powinno się podawać z mlekiem) oraz gdy witaminy dodaje się do butelki z mlekiem (mogą osadzać się na ściankach i w ogóle nie dochodzić do ust dziecka - witaminę D trzeba podawać łyżeczką bezpośrednio do buzi dziecka). Należy podkreślić, że sama potliwość główki nie jest wskazaniem do zwiększenia dawek witaminy D. W szczególności nie wolno robić tego samodzielnie, bez poddania dziecka badaniu lekarskiemu. Rozpoznanie ewentualnej krzywicy wymaga stwierdzenia przez lekarza innych współistniejących objawów choroby i/lub potwierdzenia niedoboru witaminy D w badaniach pomocniczych.
LECZENIE DOMOWE
W leczeniu domowym należy w pierwszej kolejności dbać o zapewnienie dziecku komfortu termicznego (temperatura 19-22 stopnie Celsiusza) oraz o ubieranie adekwatne do panującej w domu temperatury.
lizzy11
mi ostatnio neurolog powiedziala ze jesli mimo podawania witaminy d dziecko nadal sie nadmiernie poci to trzeba zrobic badanie krwi bo byc moze hemoglobina jest za niska i dzidzius ma za malo zelaza i wtedy trzeba tylko podawac dodatkowe witaminy z wieksza dawka zelaza.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.