Menu

Nieinwazyjne badania prenatalne

Przeczytałam ostatnio o dodatkowych badaniach, które wykonuje się między 15 a 18 tygodniem ciąży, są to badania pozwalające stwierdzić czy dziecko jest narażone na ewentualne wady rozwojowe między innymi zespół Downa. Bada się poziom HCG, AFP oraz estriolu. Czy któraś z Was robiła może takie badania?? Jak myślicie czy warto je robić?? Chcę zapytać mojego lekarza o te badania ale tak sobie myślę, że jeśli okazuje sie, że coś jest nie tak to do końca ciąży taka kobieta żyje w stresie. Poradzcie proszę. Pozdrawiam.

melka102
 1016  11

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża Zdrowie ciąża badania prenatalne zdrowie

Odpowiedzi

Nikolka
Ja robiłam takie badania,bo takze wyjątkowo sie denerwowałam o dzidzie,wynik bardzo mi pomógł sie odstresowac...ale rzeczywiście decyzja nalezy do Ciebie
malgosia
ja się zastanawiałam, ale stwierdziłam,że po co mi wiedzieć wcześniej , ja i tak bym zdecydowała sie urodzić. Choć moze czasami warto wiedzieć wcześniej, zeby się przygotować psychicznie,ale czy to można się na to przygotować ...?
Dla mnie takie badania miałyby wartość jedynie wtedy, jeżeli zwiększały szanse na leczenie.
Takie moje zdanie.
Choć jak jest wynik negatywny , to pewnie nie nachodzą już złe myśli...
Delfin
ja też robiłam to badanie,bo po ukończeniu 35 roku życia jest ono bezpłatne,byłam po nim spokojnieksza.Mnie się wydaje że lepiej wiedzieć niż przeżyć potem szok.
melka102
Wielkie dzięki dziewczyny. Co prawda nadal nie wiem czy zdecydować się na takie badania, bo jakby co to tak jak pisze Małgosia również zdecydowałabym się urodzić dziecko. Mam jednak nadzieję , że wasze opinie pomogą mi w podjęciu odpowiedniej decyzji.
33anna
Robiłam to badanie, dla własnego spokoju. Trzeba je zrobić między 11 - 14 tyg. Wtedy widać przyzierność karkową, dzięki której lekarz widzi czy maleństwo nie ma zespołu downa (chyba dobrze napisałam nazwę?)
Moim zdaniem lepiej być przygotowanym. Po za tym fajnie widać jak taki maleńki "stworek" pływa, fika i buszuje ci w brzuszku, mój misiu miał wtedy 6,5cm., a już taki człowieczek.Dostaliśmy zdjęcia na pamiątkę..... Ale decyzja należy do ciebie.(awve)
niunia89
mnie na te badania zapisano od razu kiedy zjawiłam się na wizyte w 18 tygodniu
Betinka
hallo a ja uważam ,że te badania powinny być dostępne dla każdej ciężarnej i one wcale nie wykrywają tylko wad genetycznych i rozwojowych ,ale są pomocne w diagnozowaniu (dokładnym) czy wszystko rozwija się dobrze i czy nie będzie potrzeba dziecku ewentualna pomoc po narodzinach w specjalnym szpitalu...Tak się dzieje np gdy matka spodziewa się dziecka z wadą serca i gdyby przyszło na świat w zwykłym nieprzygotowanym szpitalu to może umrzeć itd...więc to nie tylko zespół downa itd...Ja musiałam się troche prosić lekarza o skierowanie ,ale w końcu mi dał i miałam wtedy bezpłatnie ,a normalnie kosztuje coś koło 220 zł jak się idzie prywatnie bez skierowania...Bardzo mnie to uspokoiło i mam na pamiątkę fajne zdjęcia i płytkę z dzidziusiem ( 40 zł nagranie)Miało tez 6,5 cm wtedy w 12 tyg dokładnie - super sprawa .Teraz idę na dugi etap w 20 tyg ciąży i będą badać czy wszytskie narządy dziecka prawidłowo się rozwijają i w tym rózniez płeć ,więc dowiem się na 100 % kto we mnie siedzi:-))Pozdrawiam
niunia89
jak ja Ci zazdroszczę Betinka że już będziesz wiedziała czy to chłopak czy dziewczynka bo ja tez już chciałabym się dowiedzieć...obecnie jestem w 18 tygodniu a te badania będę mieć robione 29 maja czyli będę w 20tygodniu i może też już wykaże kto tam sobie żyje w środku:) i jestem za tym co napisałaś o badaniach, które powinny być udostępnione dla wszystkich kobiet w ciąży bez względu na wszystko...pozdrawiam
Betinka
No ja przecież też sie dowiem ok 21 tyg dopiero a nie teraz....Doczekać sie nie mogę ....
Betinka
Będziemy mieli chłopczyka :-)lekarz powiedział na 100% wszystko widać hihi .Jednak chłopcy mnei zawsze lubili jak to mówi mój mąż...Po 15 latach drugi synuś i ciekawe jak to będzie....Pozdrowka
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.