Menu

Niekonstytucyjna opłata za przedszkole

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, stała opłata za przedszkole jest pobierana od rodziców niezgodnie z prawem, bo nie jest uzależniona od czasu przebywania dziecka w przedszkolu, czy nawet nadprogramowych propozycji dla maluchów. Jest więc niezgodna z konstytucją, która nakazuje równe traktowanie wszystkich obywateli.
Zresztą są to podobno przedszkola Publiczne, utrzymanie takich placówek jest sponsorowane z naszych podatków, czy uważacie, że nie powinno się pobierać opłaty stałej? Przecież za jedzenie i tak płacimy, wypłaty przedszkolanek pobierane są z budżetu państwa (samorządowego).
Zastanawiam się też jak to jest z komitetem rodzicielskim? U mnie traktowane jest to jako opłata obowiązkowa.
Czy macie zamiar walczyć o swoje prawa, skoro wszechobecnie wiadomo, że są to opłaty pobierane bezprawnie?

artanis
 2300  6

Odpowiedzi

Edit
Cóż ciężko u nas wyegzekwować swoje prawa. Moje dziecko przebywa w przedszkolu do 5 godzin dziennie więc zgodnie z tym co nieraz czytałam nie powinnam płacić opłaty stałej. Dyrektorka w przedszkolu powiedziała, ze nie ma tam czegoś takiego!!! I że dzieci przebywające do 5 godzin mają opłate stałą 90 zł zamiast 120 czy 130zł(nie pamiętam dokładnie).
PaniZakrecona
Jak to trzeba? Nikt nie ma prawa zmusić, to jest nieobowiązkowa opłata, dobrowolna. Jeśli ktoś nie ma, albo nie chce - wcale płacić nie musi.
PaniZakrecona
oczywiście to było do odpowiedź Marty w sprawie komitetu
lara1982
W córki przedszkolu komitet jest rozłożony na cały rok i po jakieś 10zł doliczaja co mmiesiąc do całości opłat.Ale w szkole wiem,że można zwolnić dziecko z takiej opłaty.Sama w szkole średniej wogóle nie płaciłam zmówiłyśmy się z koleżankami.Nic nam za to nie zrobili więc chyba nie jest to obowiązkowe
norbik
Nie wiem jak jest w przedszkolu ale w szkole komitet jest opłatą dobrowolną i w naszej szkole płaci go 60% rodziców.
eirien
W Lublinie było 118 + wyżywienie + za zajęcia dodatkowe.
Od 1 stycznia weszła w życie uchwała bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&id=65841 i płatne będą godziny zajęć wykraczające poza minimum programowe. U nas w przedszkolu dopiero jutro zebranie w tej sprawie ale z relacji innych rodziców, którzy są już po podpisywaniu umów, wynika, że niektóre interpretacje tej ustawy przez dyrekcję przedszkoli są porażające :/

np. Przekraczamy próg przedszkola - czas start! Jak jesteś 10min przed czasem - policzymy za dodatkową godzinę. I nieważne, że przez te 10min jesteś z dzieckiem w szatni - i tak licznik bije. Tik-tak, tik-tak, tik-tak...

Przykre....
Choć sama wizja bezpłatnych przedszkoli i płatnych tylko zajęć dodatkowych mi się podoba - tylko ile trzeba będzie walczyć z dyrekcją aby przestrzegała prawa a nie tworzyła sobie własnego..

Jeśli chodzi o komitet rodzicielski to jest to opłata nieobowiązkowa. Sprawdź co na ten temat jest napisane w statucie przedszkola (zgodnie z prawem, powinien być udostępniony na stronie BIP przedszkola) lub w regulaminie Rady Rodziców. Natomiast jeśli chodzi o składki na RR w przedszkolach to jednak warto zapłacić. Z tej kasy są opłacane m.in. paczki na mikołaja, wycieczki, teatrzyki itp.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.