Menu

Niemowle zmarło po podaniu szczepionki

Czytałyście??

Prokuratura Rejonowa w Przemyślu w woj. podkarpackim prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 1,5 miesięcznego chłopca. Sprawdza m.in. czy zgon dziecka miał związek ze szczepionką przeciw żółtaczce, którą podano dziecku w tym samym dniu, w którym została wycofana z obrotu.

Jak poinformowała rzeczniczka przemyskiej prokuratury okręgowej Marta Pętkowska, szczepionka została wycofana z użycia w całym kraju 25 września decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Chłopca zaszczepiono w tym samym dniu.

Czekamy na wyniki badań histopatologicznych, które wyjaśnią, czy śmierć niemowlaka miała związek z podaniem szczepionki. Sprawdzamy też, jak i kiedy informacja o jej wycofaniu dotarła do przychodni, gdzie zaszczepiono dziecko - powiedziała prokurator i dodała, że śledztwo jest prowadzone "w sprawie" a nie "przeciwko".

Rodzice przywieźli umierające dziecko z niewydolnością oddechową do szpitala 27 września. Lekarz od razu stwierdził zgon.

Szczepionka ACT-HIB nr serii A9739-2, z datą ważności 11.2009, podmiot odpowiedzialny: Aventis Pasteur S.A. została wstrzymana w obrocie decyzją z dnia 25 września "w związku z podejrzeniem braku spełnienia wymagań jakościowych" - czytamy na stronie Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu napisano, że do Głównego Inspektora Farmaceutycznego właśnie 25 września wpłynęła informacja "o poważnym niepożądanym odczynie poszczepiennym" po podaniu tej szczepionki. W związku z tym nie może ona być przedmiotem obrotu oraz "nie może być stosowana w lecznictwie do czasu wyjaśnienia wątpliwości".

Ofiara innej szczepionki?

W podobnej sprawie postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zgierzu w woj. łódzkim. Bada sprawę śmierci sześciotygodniowego Jasia, który zmarł ponad dobę po otrzymaniu trzech szczepionek, m.in. koreańskiej szczepionki Euvax B, przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Prokuratura oczekuje na wyniki sekcji zwłok chłopca, które mają być znane najwcześniej pod koniec października.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania zaznaczył, że "obecnie prokuratura nie jest w stanie wyciągać wniosków co do tego, czy między zgonem dziecka a podaniem szczepionek zachodzi związek przyczynowy".

Dodał, że będzie to możliwe po otrzymaniu opinii biegłych, która opracowana zostanie po przeprowadzeniu szczegółowych badań, a zwłaszcza histopatologicznych i toksykologicznych.

Zastępca głównego inspektora farmaceutycznego Zbigniew Niewójt poinformował wówczas, że szczepionka Euvax B (dwóch serii: UVA08010 i UVA07027) została wstrzymana w obrocie decyzjami z 25 września i 9 października.

www.wp.pl


I jak tu ufać szczepionkom??!!!

Pixelka
 1378  20

Znajdź pytania na ten sam temat:

Zdrowie żółtaczka śmierć szczepionka

Odpowiedzi

kasia13_archiwum
Dokladnie... Dlatego znam wiele osob, ktore im nie ufaja...
Tesa
szok. Po szczepionkach mogą być różne komplikacje a jak nie zaszczepisz może być jeszcze gorzej. Nigdy nie wiadomo co lepsze....:(
kasia13_archiwum
Dlatego szczepie tylko na te szczepionki, ktore moim (i lekarza) zdaniem sa naprawde niezbedne...
lara1982
Zgadzam się z kasią13
Pixelka
@gochasta - jakbyś siedziała teraz w kolejce do szczepienia i dowiedziałabyś się, że wczoraj po szczepieniu tą samą szczepionką, którą zaraz podadzą Twojemu dziecku zmarło inne dziecko - poszłabyś z czystym sumieniem?
kasia13_archiwum
A ja jednak potrafie zrozumiec strach niektorych rodzicow...

I zgadzam sie z @atena...
kasia13_archiwum
@gochasta... jak juz powiedzialm, szczepie na te szczepienie, ktore sa niezbedne...

Jednoczesnie jednak potrafie zrozumiec powody kierujace ludzmi, ktorzy sie na takowe szczepienia nie decyduja...

Tyle ode mnie... :)
kasia13_archiwum
@gochasta... :) a ja napisalam... ze choc sama szczepie...

"Jednoczesnie jednak potrafie zrozumiec powody kierujace ludzmi, ktorzy sie na takowe szczepienia nie decyduja..."
kasia13_archiwum
Tzn. szanuje mimo wszystkich prawo do podjecia takiej decyzji u takich ludzi, ktorzy jak @atena nie decyduja sie na zadne szczepienia...

I wierz mi, ze jestem nie 100%, ale nawet 1000% przekonana, ze wlasnie @atena wychowuje swoje dzieci zgodnie z jak najzdrowszym stylem zycia... i na pewno nic im nie brakuje... A nie decydujac sie na szczepienie, na pewno wiedziala co robi i zdecydowala sie na taki krok po przemysleniu wszystkich za i przeciw...
kasia13_archiwum
@atena... hehe... juz lece... :)
aneczka
ja szczepie moje dzieci tylko szczepionkami ktore sa niezbedne zadnych innych.
KdaPl
pracuję w przychodni i z tego co się orientuję gdy rodzice nie szczepią dzieci na tzw. szczepienia obowiązkowe na rodzinę "nasyłany" jest sanepid

@atena nie miałaś problemu z tą instytucją w związku z nieszczepieniem dzieci? (z tego co wiem, to jest tak samo traktowane jak obowiązek posyłania dzieci do szkoły - no chyba że są jakieś wyraźne przeciwwskazania do szczepień)
patrycja21
ja tez szczepie na te obowiazkowe , okropne co sie teraz dzieje na tym swiecie
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.