Menu

Obowiązki domowe dla dzieci - od ilu lat?

Od jakiego wieku dzieci powinny mieć swoje własne obowiązki domowe? Jak sądzicie, powinno się dzieciom pozwolić cieszyć się beztroskimi latami dzieciństwa tak długo, jak to tylko możliwe, czy raczej już od najmłodszych lat uczyć odpowiedzialności za powierzone zadania? W jakim wieku Wasze dzieci otrzymały swoje pierwsze obowiązki domowe?

Ania
 1426  2

Znajdź pytania na ten sam temat:

Wychowanie obowiązki domowe

Odpowiedzi

amalka
Nie można chyba ustalić, że na przykład- zabawki układa dziecko w wieku lat 5ciu, kubeczek i talerz myje po sobie w wieku lat 7iu, ścieli łóżko w wieku lat 8iu, odkurza w wieku lat 9ciu... No chyba, że komuś to odpowiada... Nie potrafię jasno określić kiedy wprowadziłam pierwsze zasady, ale do obecnych obowiązków synka (4,5 roku) należy sprzątanie zabawek gdy już się nie bawi, karmienie świnki morskiej (w końcu to jego zwierzątko od około 2 lat), wycieranie stołu/ podłogi gdy coś rozleje, pomoc przy ścieleniu łóżka, wynoszenie po sobie talerzyka i kubeczka, czasem pomoc przy szykowaniu posiłku (na przykład smarowanie chleba masłem), podlewanie roślinek, które sobie wysiał (koperek, rzeżucha, fasola hehe)... Jego obowiązki to taka "drobnica" ale to jeszcze maluch. Swoje zadania Krzysio wykonuje na ogół chętnie i oczywiście spotyka go za to nagroda. Bywa, że zrobi coś nadprogramowo. Sądzę, iż nie odbieram synkowi beztroskiego dzieciństwa. Maluchy powinny mieć pewne obowiązki (odpowiednie do wieku) W przeciwnym wypadku nie dziwmy się, gdy kilkulatek zacznie się zastanawiać- "Co się ta mama czepia! Zawsze ścieliła za mnie, sprzątała po mnie.. to czemu nagle teraz ja mam to robić?". Wydaje mi się, że "skakanie wokół dziecka" i wyręczanie go we wszystkim- "bo to jeszcze dziecko"- może zaowocować wychowaniem kaleki życiowej. Mądrze kochać, to nie tylko DAWAĆ ale i WYMAGAĆ. Obowiązki umacniają w dziecku przekonanie, że jest potrzebne i ważne oraz uczą odpowiedzialności.
goskapolak
Moim zdaniem od początku- od momentu kiedy potrafi chodzić,coś spsocić i kiedy obserwuje otoczenie.
Sprzątnięcie po sobie zabawek,swojego ubrania to czynności nieodłącznie związane z codziennym życiem..Ich wykonywanie wcale nie pozbawia dziecka beztroskiego dzieciństwa.
Oczywiście obowiązku muszą być dostosowane do wieku i umiejętności.
Moja córka jako półtoraroczniak sprzątała przy mojej pomocy zabawki
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.