Menu

oddychanie przy porodzie

jak oddychac gdy bede rodzic? spokojnie i gleboko? jak Wam sie najlepiej oddychalo i co pomagalo? wiem ze ucza tego w szkole rodzenia ale ja nie chodzilam... (nigdy)

jolkka
 785  5

Znajdź pytania na ten sam temat:

Poród oddychanie

Odpowiedzi

Kzubr
powiem to ci tak - oddech sama bedziesz wiedziala jak oddychac bo dziecko na tobie to wymusi - nie da sie oddychac delikatnie i spokojnie jak masz skorcze :) poprsotu wtedy masz cos w rodzaju bezdechu i przesz - w chwili miedzy skorczami poprsotu starasz sie uspokoic organizm i potem znowu :)
powodzenia
jolkka
hmm... czyli kierowac sie natura? tzn isc na zywiol co bedzie to bedzie?... a polozna cos podobno mowi jak oddychac czy cus
Mandarinios
Ja miałam wręcz wykute oddychanie po Szkole Rodzenia no i całej stercie książek i gazet a w momencie kiedy przyszlo co do czego to organizm sam wiedzial co robić :) ale nie ukrywam, że warto sobie przejżeć info o oddychaniu tak dla swojej wiedzy, żeby mniej więcej wiedzieć o co chodzi :)
sweetnessa27
SPOSÓB ODDYCHANIA W I-SZYM OKRESIE PORODU (tzw. okres rozwierania szyjki macicy)

1. przy rozwarciu do 4 cm - jest to tzw. tor oddychania przeponowy. Swobodne, głębokie oddechy. 7-8 oddechów na minutę (wdech rodząca wykonuje nosem, wydech ustami. Podczas wdechu - jeśli położy dłoń na brzuchu, czuje jego unoszenie, w czasie wydechu brzuch opada).
2. przy rozwarciu 5-8 cm - jest tzw. tor oddychania piersiowy. Oddech jest przyśpieszony i płytki. Około 16-24 oddechów na minutę. W czasie oddechu usta są lekko rozchylone. Przy wdechu unosi się klatka piersiowa, a przy wydechu czujesz jej opadanie.
3. przy rozwarciu 9-10 cm- jest to tzw. podrzucanie przepony. Oddech jest szybki i płytki Szybki oddech rodząca przeplata pogłębionym oddechem (pogłębiony oddech wygląda jakby rodząca chciała zdmuchnąć świeczki na torcie urodzinowym) .

Wdech
Wydech
Wdech
Dmuchanie świeczek
Wdech
Wydech
Wdech
Dmuchanie świeczek itd.


Powyższe trzy sposoby oddychania polecam ćwiczyć przyszłym mamom (w czasie trwania ciąży).


SPOSÓB ODDYCHANIA W II-GIM OKRESIE PORODU (tzw. wydalania płodu)

1. w przerwie między skurczami partymi - głębokie oddechy
2. w czasie skurczu - rodząca wykonuje wdech ustami („ nabiera dużo powietrza”, zatrzymuje je i stara się „ przesunąć” jakby w dół brzucha). W tym czasie, jeśli położy się dłoń na brzuchu – czuć można unoszenie i twardnienie brzucha. Wydech ustami.

Ćwiczeń oddychania podczas parcia nie należy wykonywać w czasie trwania ciąży!!!

Wszystkie mamy zachęcam do skupienia się (mimo bólu) na oddychaniu podczas porodu.
Skurcze same narzucają rytm oddychania, ale warto potrenować techniki oddychania jeszcze przed porodem. Każdy poród i każdy ból jest inny, ale pocieszające jest to , że każdy organizm wydziela endorfinę - naturalny środek przeciwbólowy.
karolincia
Rady sweetnessa są super polecam. Ja gdyby mi położna nie powiedziała jak oddychać chyba bym zwariowała. Poprzez skupienie się na właściwym oddychaniu podczas porodu chyba mniej bolało naprawdę polecam.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.