Menu

odwodnienie

dziewczyny po czym poznac czy dziecko jest odwodnione?

JUSTYNA300511
 1790  5

Znajdź pytania na ten sam temat:

Przedszkolak biegunka

Odpowiedzi

Nicoletta
W odwodnieniu umiarkowanym dziecko może być niespokojne, pobudzone, jest spragnione, pije łapczywie. W czasie płaczu nie ma łez, a błona śluzowa jamy ustnej i język są suche, obłożone nalotem. Ciężko odwodnione dziecko jest senne, apatyczne, wiotkie, ma zaburzenia świadomości, często jest tak słabe, że nie potrafi samodzielnie pić, nie krzyczy lub głos jest chrapliwy, ujęta w dwa palce i puszczona skóra brzucha nie powraca natychmiast na swoje miejsce. Ważnym wskaźnikiem odwodnienia w biegunce, wymiotach, gorączce jest skąpe moczenie lub całkowity brak oddawania moczu.


http://www.forumpediatryczne.pl/specjalista/ep,323,Odwodnienie
Nicoletta
Najczęstszym objawem jest pragnienie. Ale nie zawsze się ono pojawia, bo zdarza się, że np. przy wymiotach lub gorączce maluch nie chce pić. Dlatego sygnałem, który powinien cię zaniepokoić, jest fakt, że dziecko nie piło (i nie jadło) od kilku godzin – im młodszy maluch, tym ten czas powinien być krótszy. Brzdąc rzadziej siusia, a jego mocz ma kolor ciemnożółty. Poza tym, smyk ma spieczone usta i suchy język. Zmienia się też zachowanie dziecka: jest senne, nie chce się bawić, może być także bardzo marudne, płaczliwe. Czasem szkrab jest dziwnie pobudzony. Gdy odwodnienie jest poważne, staje się widoczne również na skórze. Po uszczypnięciu jej na brzuszku, pozostaje fałdka, która bardzo wolno znika.


http://babyonline.pl/twoj_maluszek_zdrowie_artykul,5421.html
Nicoletta
Stan odwodnienia u niemowląt i małych dzieci rozpoznaje się po następujących objawach:
suchy język lub usta
niewiele lub brak łez podczas płaczu
rozdrażnienie lub apatia
brak mokrych pieluszek przez 3 godziny i więcej
zmniejszenie napięcia skóry (ujęta w dwa palce skóra brzucha i puszczona nie powraca natychmiast na swoje miejsce)
zapadnięte oczy, policzki, brzuch lub ciemiączko[1].

Dziecko silnie odwodnione jest osłabione (nie krzyczy lub głos jest chrapliwy, często nie potrafi samodzielnie pić), senne, apatyczne, wiotkie i ma zaburzenia świadomości


http://pl.wikipedia.org/wiki/Odwodnienie
Nicoletta
to z grubsza pisze na większości stron ...
mbeltowska
dokładnie, dziecko jest apatyczne, sporo śpi, nie da sie tego przegapić. dobrze jest mieć w apteczce zawsze preparat z elektrolitami, np.orsalit i podawać dziecku od razu. to pozwoli uniknąć szpitala i kroplówki.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.