Menu

Ograniczone prawa rodzicielskie

Kochane Mamy!
może orientujecie się, cow praktyce oznacza termin "ograniczone prawa rodzicielskie? Chodzi o to, że moja siostra rozwiodła się z ojcem mojej siostrzenicy. On praktycznie widuje się z córką raz, dwa razy w roku (przebywa za granicą). Kiedy przyjeżdża zaczyna się tych swoich praw dopominać. W wyroku sądu napisane jest, że może on decydować w kwestiach dotycząćych zdrowia i kształcenia córki. Czy moja siostra ma prawo nie zgadzać się, żeby zabierał ją np. na noc, czy może zabronić spotykania się z członkami rodziny (wykonał coś takiego, że bez jej wiedzy i podstępem zabrał Ninę na spotkanie z babcią, która ma na nią negatywny wpływ).

Bardzo proszę o rady. Dziękuję(kwiatek)

flame123
 1968  7

Znajdź pytania na ten sam temat:

Opieka nad dzieckiem prawa rodzicielskie

Odpowiedzi

flame123
dziecko ma 7 lat
flame123
aha Geodonna, czyli on może zabierać dziecko kiedy chce?
flame123
czyli to babcia ma wystąpić do sądu jeśli chce się widywać z wnuczką?
Wisienka
durnowate te prawo polskie ! co ma piernik do wiatraka ? czyli babcia ?! ja bym sie zle czula gybym miala taka sytuacje a babcia miala sie spotykac z moim dzieckiem !
koniczyna
powinna wystąpić do sądu o ustalenie kontaktów ojca z dzieckiem jak również co do spotkań z dziadkami. Powinna uzasadnić, że ojciec nie interesuje się dzieckiem przyjeżdża sporadycznie, nie uzgadnia z Nią gdy zabiera córkę do siebie. W następstwie czego później może również wystąpić do sądu o ograniczenie włdzy rodzicielskiej lub pozbawienie władzy rodzicielskiej. Wtedy przychodzi kurator przeprowadza rozmowę z rodzicami dziecka oraz dziecka. Sąd może również kazać rodzicom zgłosić się poradni psychologicznej o ustalenie jaki kontakt ma dziecko z ojcem i czy jest z nim związne emocjonalnie. Takie sprawy ogólnie są trudne.
Punia
ograniczona władza rodzicielska w przypadku opisanym przez ciebie oznacza po skrócie to, że: wolną rękę ojciec ma tylko na polu kształcenia i zdrowia a więc w pozostałych kwestiach matka decyduje czyli najkrócej ma prawo nie wyrażać zgody na widzenie ojca z dzieckiem bez jej obecności, odwiedzania dziadków bez jej zgody itd. aby zmienic tą kwestię ojciec może wnieść do sądu pozew o ustanowienie widzeń itp itd a póki co to może siostrę pocałować w nos bo argument matek zawsze jest jeden w takich sytuacjach- obawa przed wywiezieniem dziecka :]
pozdrawiam
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.