Menu

ograniczone prawa rodzicielskie a rodzina zastępcza

Witam, mam pytanie, czy ktoś z Was wie jak to jest gdy dzieci są w rodzinie zastępczej spokrewnionej z dzieckiem ( w tym przypadku są to dziadkowie dzieci od strony matki ) a ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie; jak przebiegają kontakty ojca z dziećmi, czy może on je zabierać do siebie, na wycieczki, do kina, na zakupy itp. ??? jest tylko jeden problem gdyż dziadkowie w ogóle nie zgadzają się na jakikolwiek kontakt ojca z dziećmi, czy mają do tego prawo ????

sylwia123
 3158  7

Znajdź pytania na ten sam temat:

Opieka nad dzieckiem dziecko

Odpowiedzi

aangelek21
nie jestem ekspertem w tych sprawach, ale wydaje mi się, że jeżeli ojciec dziecka ma tylko ograniczone prawa rodzicielskie, to może widywać dziecko, a dziadkowie nie powinni mu tego utrudniać... tak sądzę...
sylwia123
też tak sądzę i mam nadzieję że dojdziemy do porozumienia z dziadkami a jeśli nie to chyba trzeba będzie zgłosić się do sądu opiekuńczego; ojciec chce odzyskać pełnię władzy rodzicielskiej a z czasem tez i dzieci, trudna droga przed nami.....
KlaudynaK
Ograniczenie praw rodzicielskich to nie areszt dla dzieci. Jeśli w wyroku sądu jest podane, że ojciec dzieci ma ograniczenia i może dzieci odwiedzać w danych dniach i godzinach to nikt mu nie może tego zabronić, jeśli ojciec wyraża chęć na widywanie dzieci częściej też nikt nie może mu tego zabronić. Jeśli natomiast ktoś utrudnia ojcu lub matce kontakt z dzieckiem a nie ma w wyroku sądu podanego, że takowy kontakt jest zabroniony łamie prawo. Ograniczenie praw jest w skutek jakiś zajść, jak wszystko w tym państwie jest to skutek odwracalny. Można wystąpić o przywrócenie praw rodzicielskich - jeśli są ku temu powody. Jeśli rodzic ma ograniczone prawa rodzicielskie, a opiekunowie nie zgadzają się na zabranie dziecka z pod ich opieki mają do tego pełne prawo, ponieważ mają prawa rodzicielskie i sprawują opiekę nad dzieckiem. Jeśli dziecku coś by się stało podczas wypadu z ojcem odpowiada za to opiekun dziecka prawny a nie rodzic, który zabrał dzieci do kina. Takie są przepisy naszego prawa.
Ja wystąpiłam o ograniczenie praw ojcu, ponieważ nie zgadzam się aby zabierał z domu córkę - nie ufam mu i uważam, że sobie nie poradzi bo za rzadko odwiedza dziecko. Jeśli natomiast ma ochotę przyjść do dziecka to uważam że jako ojciec ma do tego prawo i ja mu utrudniać nie będę, jeśli sam sobie utrudnia to ja chcę mieć to na papierze.
Do tego ważny jest zapis w wyroku sądu, jeśli nie ma notki, że po za wyznaczonymi dniami ojciec nie może widywać dzieci to nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli natomiast ograniczenie jest ścisłe, są wyznaczone dni i godziny i zaznaczone jest, że po za tym czasem dzieci widywać nie może to nie może, jeśli nie ma to ma do tego prawo. Każdy rodzic przy ograniczeniach praw rodzicielskich ma jasno wypisane co mu wolno a co nie.
KlaudynaK
Dobro dziecka jest zawsze najważniejsze, trzeba kierować się potrzebami dziecka, psychiką i siłą. Walka walką ale nie zapominajmy, że dzieci to nie przedmioty.
madziullka
Mają. maja pełna władzę rodzicielska wiec maja. chyba ze sa wyznaczone godziny wizyt i miejsc wizyt przez sad. skoro ma ograniczone to cos bylo nie tak widocznie dziadkowie temu ojcu nie ufaja. Ojciec starszego syna jest POZBAWIONY praw. nawet syn go nie zna bo nawet bym nie dala sie spotykac mu z dzieckiem. okazal sie nieodpowiedzialny wiec na to zasluzyl. rak wiec... wszystko opisalam;-)
sylwia123
dziękuję za podpowiedzi; mam jeszcze pytanie co do alimentów, czy obowiązek alimentacyjny przysługuję obydwojgu rodzicom? ojciec dziecka płaci dobrowolną sumę, jednak dostał wezwanie na rozprawę dotyczącą płacenia alimentów, czy w takim razie a jeśli tak to gdzie mamy się udać żeby matka też płaciła alimenty???
sylwia123
dziękuję za podpowiedzi; mam jeszcze pytanie co do alimentów, czy obowiązek alimentacyjny przysługuję obydwojgu rodzicom? ojciec dziecka płaci dobrowolną sumę, jednak dostał wezwanie na rozprawę dotyczącą płacenia alimentów, czy w takim razie a jeśli tak to gdzie mamy się udać żeby matka też płaciła alimenty???
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.