Menu

Pępek noworodka

Jak zadbać o pępuszek noworodka?

Ania
 3543  3

Znajdź pytania na ten sam temat:

Poród Niemowlęta Opieka nad dzieckiem Zdrowie

Odpowiedzi

justa
Przede wszystkim należy dbać o to by okolice pępuszka były czyste. Należy przemywać je spirytusem (70%). W trakcie przemywania najlepiej użyć patyczków kosmetycznych - będzie nimi łatwo dotrzeć do wszelkich zakamarków. Ważne jest także zapewnienie dostępu powietrza do pępuszka. Trzeba zwrócić uwagę na to, by pieluszka nie zakrywała go, nie wolno też smarować go kremami ani zasypywać pudrem. Rodzice często obawiają się umoczyć kikut pępowiny podczas kąpieli a niepotrzebnie - wystarczyć po skończonej kąpieli wysuszyć pępuszek a następnie przemyć spirytusem i gotowe :)
PaniMisiowa
No tak to powinno wyglądać :) Pamiętam jak sama obawiała się czyszczenia pępuszka, myślałam, że maleństwo to boli, choć wcale tak nie jest. Akurat tę czynność zostawiłam tatusiowi do wykonania :)
mamaoscara
Pielęgnacja pępka jest bardzo ważna żeby nie doszło do zakażenia, ale nie należy do tego podchodzić z paniką jak to niektórzy... a co będzie jak się zamoczy itd. Dobrze jest przemywać pępuszek spirytusem przy każdej zmianie pieluszki. I jak tylko jest możliwość zapewnijmy kikutkowi dopływ świeżego powietrza. Kikut powinien odpaść do dwóch tygodni od porodu.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.