Menu

Pielęgnacja storczyków.Pomocy!

Dostałyśmy z córką po storczyku.Wyglądają pięknie,odmiana phalenopsis.( z biedry takie w szklanej tubie,może wiecie o co chodzi)Teraz mam problem,jak je pielęgnować??? Do kwiatów kompletnie nie mam ręki,trafi mnie jeśli tyle kasy zdechnie,bo nie wiem jak się nimi opiekować.Postawiłam na wschodnim oknie,w domu mam ciepło.Kiedy podlewać?Wyjąć z tuby,czy zostawić?W jednym kilka kwiatków opadło.

jagoda30
 573  15

Znajdź pytania na ten sam temat:

Dorośli Dom i Ogród storczyk

Odpowiedzi

completed
Jeżeli chodzi o pielęgnacje, to storczyków nie wyciągaj z tej przezroczystej osłonki. Na dole osłonki są dziurki do picia wody. Storczyka podlewa się raz na tydzień, na 15 min i wylewa się wodę. Ja osobiście wolę go wykąpać - nalewam do miednicy wodę, wsadzam storczyka, niech się napije. Po godzinie, czy dwóch go wyciągam (nie kontroluję tego czasu, to nie musi być równe 15 min) i wkładam do większej doniczki, takiej ozdobnej. I kolejna kąpiel za tydzień :) Dziś właśnie pora podlewania - robię to zawsze w sobotę.

Jeżeli opadają kwiaty, to albo wody mu brakuje (nie wiadomo kiedy i jak był podlewany w sklepie), albo najzwyczajniej przekwita. Jak już wszystkie opadną, to należy przyciąć łodygę, ale ja sama dobrze nie wiem gdzie :D
jagoda30
Tylko jest problem,nie mogę wyjąć ich ze szklanej tuby,jest wyższa od kwiatka,a doniczka wciśnięta na styk.
completed
A od spodu jest wszystko szczelne, czy są jakieś dziurki przez które storczyk mógłby wypić wodę? Jeśli nie ma, to ja nie wiem po co ta szklana tuba, to raczej przy sztucznych kwiatach się takie stosuje... Nie byłam ostatnio w biedronce, więc nie wiem jak to wygląda
jagoda30
Udało mi się wczoraj wyjąć,w tubie jest doniczka z dziurkami,więc podlałam,tylko chyba będę musiała kupić jakieś normalne osłonki i wyjąć ze szkła,bo połamie wszystkie pędy z kwiatkami.W jednym korzenie wyszły spodem,to dobrze,czy nie?
completed
Jak już dużo korzeni wychodzi (nie mieszczą się), to powinno się go przesadzić, ale dopiero co go dostałaś, więc nie sądzę by była taka potrzeba.
olenka78
Tez dostalam storczyka:)
Sasiadka ma ich mnostwo,podpytam o ich pielegnacje
I chyba sama zaczne je zbierac i hodowac,sa sliczne....lubie kwiaty i troche ich mam...
Elfka
Najlepiej kąpać tak jak dziewczyny pisały i na serio starczy raz ba tydzień. Spojrzysz sobie na te korzonki i zobaczysz czy mają sucho czy jeszcze są zielone i wilgotne. Moja rad, nie rozczulać się zbytnio nad nimi, od lekkiego przesuszenia nie zdechną. Zobaczysz, które okno im spasuje.Nie zniechęcaj się jak będą przerwy w kwitnięciu bo to jest normalne. Mam kilka i jestem zadowolona, ale jak za bardzo się nimi przejmowałam, robiłam odżyweczki, odstana woda itd to guzik to dało. Teraz wyczułam, które miejsce im pasuje, jak obcinać łodygi co uschły i robię kąpiele to jest wszystko ok. Sama się dziwię, że czasem to wszystkie na raz kwitną ;-) Obecnie dwa mają kwiaty, reszta odpoczywa.
tlolek
ja mam ich 7, totalnie się nimi nie przejmuję tzn. podlewam raz w tygodniu czasem częściej jak widzę że w przezroczystej doniczce nie ma rosy.
Nie stosuję kąpieli- do osłonek wrzuciłam gruby keramzyt, na tym dopiero umieściłam doniczki przezroczyste.Na samym dnie osłonek zawsze jest mała ilość wody, która paruje ale do której korzenie nie mają bezpośredniego dostępu
Po kwitnieniu nie obcinam pędów i dość szybko kwitnie ponownie. Jak jest jakiś śpioch oporny wrzucam do łazienki na parapet (najchłodniejsze, północne okno) i w ciągu 2 tyg pokazują się nowe kwiaty.
Stoją na południowych i zachodnich oknach. W przeciągach bo często wietrze pokoje. Jedynie zimą podczas wietrzenia zdejmuje je z parapetów żeby mroźne powietrze ich nie uszkodziło.
Robie chyba wszystko inaczej niż powinno się postępować z tymi kwiatami a i tak świetnie dają sobie u mnie radę.
Nawet ostatnio dwa musiałam przesadzić podczas kwitnienia, co prawda szybko zgubił tamte kwiaty ale w ciągu miesiąca pojawiły się nowe przyrosty z pączkami.
Jedyny rarytas jaki im funduję to woda z podmian akwariowych i na tej wodzie ogólnie roślinki ładniej mi rosną, ale to taki bonus jak mi się przypomni.
completed
Ogólnie podobno storczyki tym piękniejsze, im mniej się o nie dba :D Dziwne, ale u mnie się sprawdza i widzę, że nie tylko u mnie ;)
tlolek
u mnie w tym roku nawet gwiazda betlejemska już ponad 3 m-ce oko cieszy (normalnie ledwo do Wigilii się trzymają)
jagoda30
A kiedy trzeba to ustrojstwo przesadzać?
Elfka
Ja nie wiem....raz yno przesadzałam bo mi z doniczki wyłaził perun i mała była, reszta jest w większych, korę tam jakąś mam czy ki wie co i ten tego słyszałam co by niby dwa lata nie przesadzać od dostania (bach)(bach)(bach)(bach) Dziewczyny tu się znają to poradzą to i ja się nauczę ;-) Mnie się kwiaty nie trzymały nigdy, oprócz kaktusów , a teraz od kilku lat storczyki piękne, róża fajnie rośnie, nawet awokado hodowałam, ale mu mu zimą coś nie spasowało i niestety marniało, spróbuję raz jeszcze od pesteczki ;-) Ostatnio zlikwidowałam wszystko z parapetu dziecka-papryka, cytryna, pomarańcza, fasolki, jedynie bratki się ostały i fiołki ;-) Ja mam sklerozę z tym podlewaniem....na szczęście się poprawiłam ;-)
Jaga80
Mam storczyki od wielu lat a wczoraj przybył mi do kolekcji mini storczyk(grins).Jeżeli Twój zgubił kwiatki bądź ma owiędnięte pączki to może być również oznaka przechłodzenia (wystarczyło,że został wyniesiony ze sklepu do samochodu)nic mu nie będzie.Jeżeli chodzi o przesadzanie to na razie daj sobie spokój,poczekaj aż przekwitnie i się zaaklimatyzuje-w sklepach ogrodniczych kup mieszankę kory do storczyków,ostrożnie wyjmij go z doniczki,obejrzyj korzenie jeżeli są suche lub obgniłe obetnij je,wysyp korę,następnie ułóż korzenie w tej samej doniczce i uzupełnij korą.Jeżeli chodzi o podlewanie to już dziewczyny pisały z tym,że podlewam wychłodzoną przegotowaną wodą czasami dodaję nawozu do storczyków.
Życzę powodzenia w uprawie (kciuki)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.