Menu

Pleśniawki

Wczoraj zauważyłam u Marty na wewnętrznej stronie policzków małe białe plamki. Czy to są pleśniawki? Jak je leczyć? Czy powinnam pójść z córką do lekarza?

carla1978
 2041  3

Znajdź pytania na ten sam temat:

Przedszkolak Zdrowie pleśniawki

Odpowiedzi

maomi
Treść została zablokowana przez zespół
monjuk
Najlepiej się sprawdza chyba jednak Nystatyna. Chore miejsce należy kilka razy dziennie przecierać wacikiem nasyconym nystatyną. Leczone pleśniawki powinny zniknąć po ok 5-10 dniach. Aby dodatkowo utrudnić im rozwój można z diety malucha wykluczyć cukier.
artanis
Z tych bez recepty najbardziej polecane to: Asperisan - na bazie szałwi, Aphtin - niestety zawiera Brom, więc trzeba uważać przy alergiach. Nystatyna jest skuteczna, ale to jakby nie było antybiotyk, którego większość mam raczej woli unikać. Jeśli chodzi o Daktarin nigdy nie słyszałam o smakowej wersji, wiem, że smaruje się tym pochwę ciężarnej, by poczas porodu nie doszło do grzybicznego zakażenia noworodka. Jeśli te leki nie pomogą, dobrze jest wypróbować starą metodę (podobno najbardziej skuteczną) i smarować jamę ustną 1% roztworem fioletu krystalicznego (gencjany) lub 25% roztworem boraksu w glicerynie z wodą.
Zanim jednak pokusisz się o pędzlowanie dziecku policzków, upewnij się czy to aby na pewno pleśniawka...
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.