Menu

PNEUMOKOKI

czy wiecie o tej akcji dla wcześniaków z tego roku i z zeszłego sa szczepienia za darmo??? moje niestety sie niekwalifikuja...

kasiunia1
 1527  1

Znajdź pytania na ten sam temat:

pneumo

Odpowiedzi

kasiunia1
Jednostki samorządu terytorialnego mogą przeznaczać część swoich dochodów na różnego rodzaju programy profilaktyczne, które mają na celu poprawę i ochronę zdrowia mieszkańców. Dostrzegając zagrożenia jakie niosą za sobą choroby pneumokokowe oraz korzyści wynikające ze stosowania profilaktyki szczepionkowej, władze wielu miast, gmin i powiatów w całej Polsce, finansują z własnych budżetów programy profilaktyki zakażeń pneumokokowych.


Pierwszym miastem, które zdecydowało o wprowadzeniu bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci od 2 miesiąca życia są Kielce. Od 2006 roku miasto prowadzi program profilaktyki zdrowotnej, dzięki któremu wszyscy mali Kielczanie, którzy przychodzą na świat są szczepieni przeciwko pneumokokom*. Dzięki wprowadzeniu masowych szczepień na terenie Kielc, w grupie dzieci szczepionych liczba pobytów w szpitalu z powodu zapalenia płuc spadła o 60%, a także odnotowano 85% spadek zachorowań na zapalenie ucha środkowego1.

Sukcesy akcji profilaktycznej w Kielcach sprawiły, że kolejne samorządy postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i sfinansować szczepienia dla swoich najmłodszych mieszkańców. Szczepienia przeciwko pneumokokom w różnym zakresie refundowane są w: Kielcach, Krakowie, Tarnowie, Lublinie, Poznaniu, Jeleniej Górze, Chełmie, Radomiu, w Gminie końskie oraz Powiecie Bocheńskim.

Chełm
Chełm refunduje szczepionki przeciwko pneumokokom dla dzieci z rodzin o najniższych dochodach. Listę dzieci kwalifikujących się do szczepienia sporządza Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Jelenia Góra
Jelenia Góra finansuje szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci z rodzin najuboższych urodzonych w 2009 roku.

Kielce
Kielce refundują szczepienia przeciwko pneumokokom dla wszystkich nowonarodzonych dzieci. Szczepionka podawana jest w 3, 5 i po ukończeniu 12 miesiąca życia.

Kraków
Z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom korzystają dzieci z rodzin najuboższych, wielodzietnych oraz wcześniaki.

Lublin
Lublin refunduje szczepienia przeciwko pneumokokom dla trzylatków.

Powiat Bocheński
Powiat Bocheński zapewnia częściową refundację kosztów szczepień przeciwko pneumokokom. W okresie od 2008-2010 roku rodzice wszystkich dwulatków oraz wcześniaków przychodzących na świat w Powiecie Bocheńskim dzięki dofinansowaniu mogą zakupić szczepionki w niższej cenie.

Poznań
W Poznaniu z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom mogą skorzystać dzieci, które ukończyły 23. miesiąc życia i uczęszczają do żłobków należących do miasta.

Radom
W Radomiu szczepieniami objęte są dzieci z grup podwyższonego ryzyka. Dzieci do szczepienia kwalifikowane są przez poradnię szczepień mieszczącą się w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Tarnów
W Tarnowie darmowymi szczepieniami przeciwko pneumokokom objęte są wcześniaki urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Szczepieniom nie podlegają dzieci przedwcześnie urodzone chore na dysplazję oskrzelowo – opłucną, które podlegają obowiązkowym szczepieniom przeciwko pneumokokom, finansowanym ze środków Ministerstwa Zdrowia.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.