Menu

pomóżcie mamuśki

dziewczynypotrzebuję informacji na temat obniżonego napięcia mięśniowego u noworodka z niską wagą urodzeniową-wiem tylko,że to chodzi o centralny układ nerwowy-pozdrawiam wszystkie mamy-dawno mnie tu nie było-witam

basia64
 630  10

Znajdź pytania na ten sam temat:

Niemowlęta Zdrowie napiecie miesniowe noworodek zdrowie

Odpowiedzi

basia64
szukałam i znalazłam jakieś ogólne wiadomości
aniol
tez ci niepomoge bo moj synek mial natezone i zbyt duze napiecie miesniowe ale podstawa to dobry neurolog on ci wszystko wytumaczy i napewno po jakims czasie wysle na cwiczenia rehabilitacyjne zebys wiedziaal jak masz cwiczyc z dzieckiem .bo to w obu przypadkaoch jest tak slyszalam jak rozmawailam z mami w poczekalni.
Adrian
Wzmożone lub zbyt niskie napięcie mięśniowe nie oznacza, że mięśnie maluszka są za mało lub za bardzo rozwinięte. Problem tkwi w układzie nerwowym. Zanim wysłany przez mózg impuls dotrze do mięśni, podróżuje przez kolejne piętra układu nerwowego. Ponieważ struktury te w pierwszych miesiącach życia nie są jeszcze w pełni sprawne, impulsy nerwowe biegną przez nie powoli i kora mózgowa przestaje nad nimi panować. Hamuje je albo niedostatecznie, co objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym, albo nadmiernie, czego efektem jest napięcie osłabione.

Uważa się, że małe dzieci - do trzeciego miesiąca - właściwie z natury mają wzmożone napięcie mięśniowe. Na dodatek wzmaga się ono jeszcze, gdy dziecku jest zimno, jest zestresowane lub płacze - napina wtedy całe ciało. Taki stan można pomylić z zaburzeniami neurologicznymi - dlatego warto pamiętać, że pierwsza diagnoza, niepotwierdzona badaniami, może okazać się przedwczesnym alarmem.

Jeśli jednak lekarz pediatra dopatrzy się jakiegoś objawu świadczącego o problemach z napięciem mięśniowym, nie można tej opinii bagatelizować. Trzeba wybrać się na zalecaną konsultację u neurologa - choćby tylko po to, by dowiedzieć się, że wszystko jest w porządku. Uszkodzenie układu nerwowego łatwo wykryć (lub wykluczyć) za pomocą badania USG. U niemowląt można uzyskać bardzo dokładny obraz struktur mózgu, wykonując USG przezciemiączkowe. Badanie trwa krótko, jest całkowicie bezbolesne i nieszkodliwe dla dziecka, a nieocenione dla lekarza.
Adrian
Obniżone napięcie mięśniowe powoduje, że noworodek nie ma typowego ułożenia rączek i nóżek w pozycji zgięciowej, słabo kontroluje ruchy głową oraz wykonuje mało ruchów spontanicznych. Leży spokojnie, słabo płacze. Często towarzyszą temu trudności w karmieniu. Przy wiotkości mięśni oddechowych mogą wystąpić zaburzenia oddychania.Przyczyn takiego stanu może być wiele. U wcześniaków jest to sytuacja fizjologiczna. U dzieci donoszonych najczęściej dochodzi do wiotkości z powodu uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Ale przyczyna może leżeć również w zaburzeniach metabolicznych pierwiastków śladowych, w niedoczynności tarczycy lub we wrodzonych zespołach genetycznych.Tylko bardzo wczesne włączenie odpowiedniego leczenia i rehabilitacji, daje szanse na prawidłowy rozwój dziecka, dlatego zawsze skonsultujmy się wtedy z lekarzem.
Adrian
(kwiatek)(kwiatek)
basia64
dziękuję za odpowiedź Adrianowi-tylko mój problem jest troszkę bardziej skomplikowany-to mój wnusio ma prawdopodobnie obniżone napięcie męśniowe-tak powiedziałlekarz po cesarce -wnusiu dostal8 punktów w skali apgar
basia64
młoda mama rodziła szybciej ze względu na nadczynność tarczycy i nadciśnienie
basia64
dziękuję za odpowiedzi-muszę kończyć-pa
basia64
gochasta dzięki za słowa otuchy-ja też myślę,że musi być dobrze-życzę twoim synkom i Tobie szystkiego dobrego-do usłyszenia
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.