Menu

porada księgowej

witam mamy - jestem postawiona wobec sytuacji powrotu do pracy, szefowa zaproponowała mi założenie własnej działalności i dzięki temu większe pieniądze, bo za etat może mi dać najwyżej najniższą krajową i to i tak na 3/4 etatu...wiadomo, że się za to nie utrzymam. ale zaproponowała mi umowę o dzieło ale żeby miec ubezpieczenie i lata do emerytury musze opłacac sama składki, mówiła że pierwsze dwa lata są ulgowe. ale na googlu nie mogę się połapać ile to jest tak naprawdę. wiadomo, że w koszty wrzucę auto, internet, telefon więc odliczenia wszelkie możliwe. tam są procenty jakies podstawy itp. a może wiecie ile to jest kwotowo?? i jak to z tymi odliczeniami, ile można zaoszczędzić dodatkowo przy powiedzmy przychodzie rzędu 1500zł?? będę wdzięczna, mam powiedzmy dwa/trzy miesiące na ostateczną decyzję czy szukam innej pracy czy założę działalność. no i jak to wygląda jak ją zawieszę po tych 2 latach

isiorek
 375  5

Odpowiedzi

dominikas87
Załozenie własnej działalnosci gospodarczej to koszt

opłaty skarbowej w Urzędzie Skarbowym – ok. 170 zł – w przypadku jeśli zdecydujemy się na bycie płatnikiem Vat,
wyrobienie pieczątki – ok. 30 – 40 zł – nie obowiązkowe, ale bardzo przydatne,
otworzenie konta bankowego – od 0 zł założenie konta w mBanku do kilkunastu zł rocznie w najdroższych pakietach -konieczne.

zus składkiPodczas prowadzenia działalności gospodarczej będziemy musieli płacić regularne składki ubezpieczeniowe. Aktualne miesięczne składki ZUS wynoszą (podstawa wynosi: 415,80 zł):

składka zdrowotna – 243,39 zł,
ubezpieczenie emerytalne – 81,16 zł (tj. 19,52% podstawy),
ubezpieczenie rentowe - 24,95 zł (tj. 6% podstawy),
ubezpieczenie chorobowe - 10,19 zł (tj. 2,45% podstawy),
ubezpieczenie wypadkowe - 6,94 zł (tj. 1,67% podstawy)
zalezy czy vat czy ryczałt
dominikas87
http://www.sciaga.pl/tekst/61380-62-oplaty_ponoszone_w_zwiazku_z_prowadzeniem_dzialalnosci_gospodarczej
isiorek
Czyli płace minimum 414zł? Czy plus cała reszta, właśnie nie rozumiem księgowych tych wyliczeń ;)
tlolek
moja rada taka:
znajdz księgową i pogadaj.
Wiem jak mój Tato przeklinał rozwiązanie jakie zaproponował mu szef: pracuj dla mnie ale miej własną działalność gosp.
zus,podatki,amortyzacja auta,paliwo, internet (tylko jakiś procent).
Pomijam fakt że to Ty musisz oplacać składki i to ty musisz pilnować (i mieć kase) na ich opłacenie zus/us
goskapolak
Czy będziesz miała odliczenia to zależy od tego jaką wybierzesz formę opodatkowania.Ja wybrałam taką(kartę podatkową- najmniej wymagającą zachodu no i dzięki temu płacą naprawdę niski podatek),że nie mogę za bardzo sobie odliczyć kosztów.
Żeby wiedzieć jaki podatek będziesz płacić musisz znaleźć w PKD nazwę Twojej działalności.Wpisz w wyszukiwarkę PKD albo PKWiU i tam znajdziesz nazwy.Ten kod,który przypasowany jest Twojej działalności będziesz musiała wpisać we wniosku CEiDG,który składasz w Urzędzie Miasta.
Do księgowej nie musisz iść,moim zdaniem lepiej będzie będzie jak pójdziesz do biura podatkowego,zresztą mi pomogli w tej kwestii w Urzędzie Skarbowym i to za darmo:)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.