Menu

PORONIENIE A URLOP MACIERZYNSKI????

WITAJCIE,POWIEDZCIE PROSZE BO DZIS WYCZYTALAM ZE NAWET JESLI SIE PORONILO BEZ WZGLENDU NA WIEK CIAZY PRZYSLUGUJE SIE URLOP MACIERZYNSKI ( 8 TYG) , NA JAKIEJ PODSTAWIE ,JAKI PAPIEREK TRZEBA MIEC I CZY PO JAKIM CZASIE SIE JESZCZE MOZNA UBIEGAC?????DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZI

izolka
 3205  10

Znajdź pytania na ten sam temat:

Poród Zdrowie urlop macierzyński macierzyski ciaza poronienie

Odpowiedzi

sheryl
hm... z tego co mi się obiło o uszy to jakieś dłuższe zwolnienie.
kasia13_archiwum
"W sytuacjach, w których nie doszło do urodzenia żywego dziecka, znaczny problem dla kobiet stanowi ustalenie, z jakich uprawnień mogą one korzystać. Przepisy prawa pracy nie wskazują bowiem, do jakiego momentu mamy do czynienia z poronieniem, a od jakiego z urodzeniem martwego dziecka. Oba przypadki są dla kobiety dramatem, jednak tylko w jednym z nich - w przypadku urodzenia martwego dziecka przysługują jej świadczenia związane z macierzyństwem. "


"Przepisy wskazują, iż poronieniem jest wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, który nie oddycha ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, o ile nastąpiło to przed upływem 22 tygodnia ciąży (21 tygodni i sześć dni). Urodzeniem martwego dziecka określa się zgon następujący przed całkowitym wydaleniem lub wydobyciem z ustroju matki, o ile nastąpił po upływie 22 tygodnia ciąży. "


"Z punktu widzenia matki różnica jednego dnia w trwaniu ciąży jest zdecydowanie nieistotna, ma ona jednak decydujący wpływ na przysługujące jej uprawnienia. W razie poronienia pracownicy przysługuje wyłącznie uprawnienie do zasiłku chorobowego w okresie zwolnienia lekarskiego. Urodzenie dziecka w 22 tygodniu ciąży uprawnia do korzystania z urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego, choć czasem ze względu na śmierć dziecka w zmniejszonym wymiarze. "


http://starania.net/viewtopic.php?t=2126&sid=be5d7e889ac5fc32306d9b69d9545271
kasia13_archiwum
9ac5fc32306d9b69d9545271
izolka
Zgodnie z kodeksem pracy, art. 180. w przypadku urodzenia martwego dziecka (rozróżnienie na poronienie i urodzenie martwe stosowane jest tylko w dokumentacji medycznej, w tym przypadku mowa o martwym urodzeniu niezależnie od wieku ciąży) należy się urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni.
basiaikubus
moja koleżanka urodziła marwe dziecko w chyba 7 miesiącu i miała macierzyński tylko nie wiem ile
syla
moja koleżanka wlaśnie wróciła z macieżyńskiego trwal 2 mesiące straciła dziecko w 7 tyg więc przysługuje
olaaa
należy sie jakiś czas wolnego na 100%ale szczegułów nie znam
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.