Menu

późne macierzyństwo

Witam serdecznie!
Jestem studentką pedagogiki i piszę pracę licencjacką na temat późnego macierzyństwa.
Sama nie mam (jeszcze ;) ) dzieci ale za to mam młodszą słodziutką 3-letnią siostrę, jest między nami 20 lat różnicy. :)))
Czy spotkałyście się ze zjawiskiem późnego macierzyństwa? czy znacie książki lub artykuły związane z tym tematem a może własne doświadczenia?

joannagumurska
 1103  10

Znajdź pytania na ten sam temat:

Planowanie dziecka Partnerstwo i Rodzina późna ciąża

Odpowiedzi

sweetnessa27
http://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/1,79331,1326681.html
ANAHANA84
Moja mama miała 40 lat jak się urodziłam (to chyba dość późno).I właściwie źle mi z tym że zamiast mamy mam babcię.Jako małe dziecko potrzebowałam żeby ktoś się ze mną pobawił-mojej mamie się nigdy nie chciało,jako nastolatka chciałam mieć w niej przyjaciółkę żeby się zwieżyć np.z pierwszej miłości-nie rozumiała o czym do niej mówię,za duża przepaść wiekowa(różnica pokoleń),teraz przydałaby mi się w trudnych chwilach-nie mogę na nią liczyć bo to ona jest zawsze w potrzebie np.chora...i tylko mam z nią przeżycia typu operacje,zawał,cukrzyca itp.Tak bardzo chciałabym mieć z nią kontakt na zasadzie wspólne zakupy,wyjście na kawę a nie tylko sprawdzam czy jeszcze żyje...Wiem że brzmi to brutalnie ale jeśli kiedyś mi się uda i ja zostanę mamą być może moje dzieci nie będą miały możliwości poznania swojej babci nie mówiąc o tych wszystkich fajnych chwilach spędzonych z babcią np.lepienie pierogów,szycie stroju na bal w przedszkolu-z tym kojarzę swoją babcię.To są moje odczucia ale uważam że dziecko potrzebuje rodzica aktywnego i posiadanie dziecka w późnym wieku po to aby było się komu nami zaopiekować na starość jest egoizmem. (placze)
ANAHANA84
Wiem że w tym temacie KaSiA13 ma rację ale ja napisałam to tak jak ja odczuwam "ten problem",moja mama wprost mi tak powiedziała jak się jej pytałam dlaczego zdecydowała się na dziecko w takim wieku.Po za tym nie oceniam żadnej kobiety która w późnym wieku decyduje się na dziecko,próbowałam tylko napisać jak ja odczuwam bycie dzieckiem "starszej" mamy.
beatka7623
A w moim przypadku między dziećmi jest 14 lat różnicy Drugą córeczkę urodziłam w wieku 32 lat I moim zdaniem macierzyństwo po 40 jest nie wskazane z wielu przyczyn Owszem w wielu przypadkach jest to świadomy wybór ale większa część kobiet po prostu wpada :( @ANAHANA84 masz rację Mam znajomych którzy są z tak zwanego późnego macierzyństwa i zero pociechy z rodziców Moim zdaniem 35 lat to jest maksimum na rodzenie dzieci.
joannagumurska
Dzięki kobietki!!!
karolincia
Ja sama mam starszą mamę i sama świadomie nie zdecydowałabym sie na dziecko powyżej 35 roku życia po pierwsze chce żeby moje dzieci miały młodą mamę w miare zgadzam sie z anahana84 cos w tym jest co piszesz , po drugie boję się żeby dziecko urodziło się zdrowe.
Punia
urodziłam dziecko(pierwsze)mając 32 lata. niby teraz jest to normalką ale wiecie święta racja, że dzieci to należy rodzić moim zdaniem najpóźniej do 28 lat. sama widzę po sobie, że brak mi siły, cierpliwości, jestem nadopiekuńcza a na tym cierpi mój maluch bo ograniczam mu kreatywność :/ drugi przykład to moja teściowa.ma 5 dzieci- 3 rok po roku, potem 8 lat przerwy i na koniec kolejne 9 lat!!! najmłodszy syn ma lat 16 i zero emocjonalnego kontaktu z rodzeństwem i rodzicami... owszem moja teściowa dba o jego potrzeby, chodzi na wywiadówki ale wątpię czy zna jego kolegów i wie więcej o synu niż to, jak się uczy :/ chłopak całe dnie spędza przy kompie i słyszy, że powinien gdzieś wy jść jak wyjdzie to ma już tel. że ma wracać i tak wkoło macieju...
kobiety po 35 roku życia nie powinny mieć dzieci bo nawet jak nie chcą to i tak kaleczą dzieci emocjonalnie :((
joannagumurska
Co sądzicie o kobietach, które zostają matkami w tym wieku? Jakie nasuwają się Wam pytania? Czy chciałybyście dowiedzieć się czegoś więcej o sytuacji późnych mam? Może coś Was ciekawi?
joannagumurska
KILKA PYTAŃ DO MAM, KTÓRE URODZIŁY W PÓŹNIEJSZYM WIEKU:
Jak czujecie się w swojej roli?
Jak zmieniło się Wasze życie?
Czy macie jakieś obawy a może problemy ?
Czy odczuwacie nieprzychylne nastawienie społeczeństwa a może spotykacie się z pozytywnymi reakcjami otoczenia?
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.