Menu

pozycje do porodu

wciaz jestem przed porodem(ale juz po terminie)
jak mysliscie jaka jest najlepsza pozycja do rodzenia? co mysliscie o pozycji siedzacej? w jakiej pozycji Wy Mamuski rodzilyscie? mysle ze na lezaco jest trudniej wyprzec dzieciatko...

jolkka
 1160  11

Znajdź pytania na ten sam temat:

Poród pozycje porod

Odpowiedzi

sweetnessa27
Dlaczego każą leżeć?

Z czego więc wynika to przywiązanie do układania pacjentek na wznak? Odpowiedź najprostsza brzmi: pozycja taka jest wygodna dla lekarzy i położnych. Gdy rodząca leży na łóżku z szeroko rozstawionymi nogami, ujście dróg rodnych jest maksymalnie wyeksponowane, a to bardzo ułatwia personelowi pracę. Drugim powodem unieruchomienia rodzącej jest monitorowanie akcji serca płodu. Gdy kobieta jest podłączona do aparatury KTG, zwykle leży na łóżku. Ale tak wcale być nie musi, bo monitoring – wbrew temu, co można usłyszeć w niektórych szpitalach – nie wymaga bezwzględnie pozycji leżącej.
mammma
nie rodziłam naturalnie. ale trzymam kciuki (kciuki)(kciuki)(prezent)(prezent)(prezent)
sweetnessa27
Tak naprawdę nie ma jednej, idealnej pozycji do rodzenia. Chodzi jednak o to, by kobieta miała możliwość jej poszukania, mogła przybierać różne pozycje, by znaleźć tę najwygodniejszą i najmniej bolesną dla siebie. Okazało się, że kobiety, które mają wybór, zwykle wybierają pozycję wertykalną, to znaczy taką, gdy tułów jest w pionie, a narządy rodne są skierowane w dół. Rodzenie w pionie (na stojąco, w kucki, na kolanach) jest najbardziej naturalne i fizjologicznie najkorzystniejsze dla kobiety.
sweetnessa27
Zalety pozycji pionowych

* poród postępuje szybciej – dzięki sile grawitacji główka dziecka silniej naciska na szyjkę macicy, w efekcie szybciej się ona rozwiera, poza tym skurcze macicy są wtedy silniejsze i częstsze
* mniejsze ryzyko niedotlenienia dziecka – brzuch nie uciska głównych naczyń krwionośnych, lepsze jest więc krążenie krwi, a zatem także ukrwienie łożyska
* szerszy otwór dolny miednicy – w pionie kość guziczna może odchylać się do tyłu (podczas gdy w pozycji leżącej jest unieruchomiona), dzięki temu główka ma więcej miejsca niż w ułożeniu na wznak
* łatwiejsze parcie, bo dziecka nie trzeba wypychać pod górę; kanał rodny jest tak zbudowany, że podczas leżenia (zwłaszcza przy uniesieniu nóg), jego ujście jest skierowane skośnie do góry; znacznie łatwiej przeć, gdy kanał rodny jest skierowany w dół, bo wtedy rodzącej (i dziecku) pomaga siła ciążenia
* lepsza ochrona krocza – w pozycji leżącej główka podczas parcia najmocniej napiera na krocze w okolicy odbytu – i dlatego, by zapobiec jego pęknięciu, wykonuje się rutynowe nacięcie; natomiast gdy ciało jest w pionie, tkanki krocza wokół główki napinają się równomiernie z każdej strony, a zatem pęknięcia (i nacięcia) łatwiej uniknąć.

Jak widać, zalet jest wiele, warto więc spróbować rodzić aktywnie. Oczywiście, nic na siłę, ale jeśli rodząca ma dużo energii i chce być aktywna, nie powinno się jej tego zabraniać.
sweetnessa27
Wziełam to z pewnej strony.Ale moje zdanie jest dokładnie takie samo i tak samo myślę. Pozdrawiam i życzę szczęśliwego rozwiązania(kwiatek)(cukierek)(prezent)(kwiatek)(cukierek)(prezent)
jolkka
dziekuje ja tez tak mysle o tym wszystkim... madre slowa :) (kwiatek)
mala21
pierwsza fazę porodu trwającą ponad 10 godzin całą przechodziłam bo tak mi było najlepiej:)
malgosia
jarodziłam w pozycji półsiedzącej i było OK, ale w pierwszej fazie porodu chodziłam, stałam, kucałam- w końcu miałam dość i sama poprosiłam żeby mnie położyli. Łożko mieli takie wygodne, sama mogłam ustawiać pochylenie oparcia i nogami miałam się gdzie zaprzeć.
Też jestem zdania,że kobieta powinna móc sobie sama wybrać pozycje do rodzenia. Niestety nie we wszystich szpitalach tak mozna. Ale na szczeście minęły czasy,że kładziano już kobiety w pierwszej fazie i nie pozwalano wogóle wstawać. Teraz wręcz zachęcają do wertykalnej postawy w pierwszej fazie. Tak przynajmniej było u mnie.
kina
smerfetka ma racje pozycja na kucka jest najlepsza, w pierwszej fazie porodu bylam na kucka,a pozniej zaczelam rodzic na zwyklym lozku,pozniej na stojaco,az wkoncu moj porod skaczyl sie na lozku z uniesionymi nogami:)
Mamusica2008
Kochana ja rodziłam na kucając mój synek źle się ułożył i nie mógł "wyjść" a z każdym skurczem w tej pozycji kucającej łatwiej było mi znieść ból i jemu również ta pozycja pomagała się "wydostać na ten świat"(grins) Nie wiem co za idiota wymyślił pozycję leżącą do porodu (zla) , na pewno nie była to kobieta(krejzolka) Pozdrawiam i powodzenia(kciuki)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.