Menu

Próchnica butelkowa

Słyszałyście coś o tym? Rozmawiałam dzisiaj właśnie z koleżanką i mówiłam, że chciałabym jak najdłużej karmić piersią to mi powiedziała, że słyszała coś właśnie o tej próchnicy butelkowej i że dzieci które są długo karmione piersią często właśnie mają z tym problemy. Czy to prawda?

johanna
 3578  3

Odpowiedzi

Ju25lka
Rzeczywiście, istnieje coś takiego jak tzw. próchnica butelkowa. Z tego co wiem występuje ona jednak głównie u dzieci, które ciągle coś jedzą lub piją, a u karmionych piersią zdarza się stosunkowo rzadko. Więc mam całkiem inne informacje niż twoja koleżanka. Są maluchy, które cały czas trzymają butelkę z napojem i powolutku z niej sączą słodkie soczki i herbatki. Albo takie, które piją z butelki słodką kaszę czy mieszankę mleczną w nocy przez sen, lub tuż przed snem. To właśnie takie dzieci są najbardziej narażone. A wszystko przez zgubny cukier.
kasia13_archiwum
Tak, to prawda. Tylko, ze z tym dlugim karmieniem piersia, to jest troche inaczej. Tutaj to slowo "dlugo" ma inne znaczenie. Chodzi bardziej o dzieci, ktore ponad 2 lata i dluzej sa na piersi i jeszcze w dodatku noca karmione sa, gdzie po umyciu zabkow nie powinno byc nic wiecej poza woda podawane. Bo mleko matki rowniez ma cukry.
Mozna przeciez karmic dlugo, nawet i 2 letnie dziecko, ale przychodzi czas, aby w nocy dziecko nie bylo wiecej karmione.
No i jesli chodzi o butelke, no to zalezy czym jest wypelniona. Kaszka slodka, mlekiem albo sokiem... to nic dziwnego, ze sa potem problemy. Kaszki i mleko zawieraja cukry, a soki rowniez, choc owocowe, ale takze rowniez kwasy, ktory atakuja szkliwo.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.