Menu

prosze o pomoc zwiazana z zasilkiem macierzynskim

Hej czy moglby mi ktos pomoc wyliczyc zasilek macierzynski, od 1.09.2014 r pracowalam na umowie 1/4 zas od 01.01.2015 r jestem juz na calym etacie, termin porodu mam na 07.09.br i z dniem rozwiazania konczy mi sie umowa...

przyszlamama24
 317  7

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża Praca i Finanse urlop macierzyński

Odpowiedzi

clyde22
Przyszłamamo24, ale jak Ci wyliczyć zasiłek?...
Kwotę zasiłku?...
Brak niezbędnych danych w Twym pytaniu...(pokoj)
W ogóle skąpo napisałaś... Na mój gust wszystko należy się z całego etatu. Macierzyński wypłaci Ci ZUS, tylko (chyba) obecny pracodawca powinien napisać papier, że udziela Ci urlopu macierzyńskiego, wtedy nabywasz prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zdaje mi się, że jest taki wymóg. Ale najlepiej zawsze pytać u źródła, przecież do rozwiązania masz sporo czasu - w ZUSie można wydeptać ścieżkę... (pokoj)
Radości z błogosławionego stanu i szczęśliwego rozwiązania... (kciuki)(kwiatek)
MMama1975
Przy zmianie wymiaru czasu pracy pracownika, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru etatu.
Jeżeli nie chcesz rozpoczynać urlopu macierzyńskiego wcześniej niż od dnia porodu, to pracodawca wypłaci Ci zasiłek macierzyński za 1 dzień a resztę Zus na podst. dokumentów od pracodawcy - i tam będą wpisane kwoty, na podstawie których ZUS wszystko wyliczy (chociaż nie rozumiem po co dalej ta papierologia skoro mają wszystko w systemie?). Zapytaj pracodawcę o szczegóły albo możesz też zadzwonić na infolinię do ZUSu.

Wszystkiego dobrego(kwiatek)(bocian)
przyszlamama24
Kurcze powiem wam szczerze że się gubie już w tym wszystkim ;/ każdy mi co innego mówi, bo podobno zasiłek macierzyński jest wyliczany ze średniej rocznej mojego dochodu i własnie sie zastanawiam ile bym dostała pieniążka przez ten czas? a druga kwestia czy jak mi sie kończy umowa w czerwcu ( wiem ze automatycznie jest przedłuzana do porodu w moim przypadku do wrzesnia) to bd mogła sie starac na 6 miesiecy czy na roczny urlop?
clyde22
Owszem - do podstawy zasiłku macierzyńskiego bierze się dochód z roku, pod warunkiem, że nie było w międzyczasie zmiany ułamka etatu. Tobie wymiar się zmienił - od 01.01.2015 pracujesz na całym etacie i te miesiące pracy na całym etacie będą uwzględnione w wyliczeniu podstawy zasiłku.
Na mój gust masz prawo do rocznego urlopu, a starasz się o tyle, ile chcesz...
clyde22
No i jeszcze powtórzę się. Proponuję wizytę w ZUSie dla rozwiania wątpliwości, bo my jesteśmy omylni... (pokoj)
MMama1975
W momencie zakończenia umowy będziesz powyżej 3 m-ca ciąży, w związku z tym pracodawca musi Ci przedłużyć umowę przynajmniej do dnia porodu . Dzień, w którym urodzisz dziecko to najpóźniejsza data rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego (można go zacząć max 6 tygodni przed spodziewaną datą porodu-to już od Ciebie zależy).
Jeśli do 14 dni od porodu złożysz wniosek o udzielenie wszystkich przysługujących urlopów z tytułu rodzicielstwa czyli: urlopu macierzyńskiego (20 tyg.), bezpośrednio po nim dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6 tyg.) a następnie rodzicielskiego (26 tyg.) to będziesz otrzymywać zasiłek macierzyński w tym czasie w wysokości 80% podst.
Jeśli nie złożysz takiego wniosku 3w1 to także należy Ci się dodatkowy i rodzicielski ale musisz za każdym razem składać wniosek i jest to inaczej płatne, tzn. macierzyński i dodatkowy mac. 100% a rodzicielski 60% (co uśredniając wychodzi na to samo)
Za te dni urlopu macierzyńskiego, które przypadną w trakcie zatrudnienia wypłaci Ci pracodawca zasiłek macierzyński a pozostałą część ZUS - na podst. dokumentów od pracodawcy
No i niech Ci to ZUS wyliczy. Zadzwoń i zapytaj.
monikarogalska2
Tak jak napisala kolezanka wyzej po porodzie zloz wniosek o urlop macierzynski i rodzicielski w jednym pismie. Zus przejmie wyplate swiadczenia.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.