Menu

Prosze o rade kochane:(

Dzisiaj rozmawiałam z koleżanką o dzieciach ja mam synka który skonczyl 2 latka a ona ma dwie córki 8 i 5 lat, i tak mi opowiadała jak jedna z corek jak miala 3 latka to miala przepukline pachwinowa i pępkową. I tak zaczęła mi opowiadać ze ta młodsza córcia też ma wypukły pępek i to jest przepuklina pępkowa, ja pierwszy raz spotkałam sie z tym, ale przy kąpaniu synka zaczęłam się wpatrywać w jego pępuszek i też ma wypukły:(nigdy nie zwracałam na to większej uwagi myśleliśmy że tak ma poprostu, lubi zjesc i brzuszek taki wiekszy ma ale nigdy nie pomyslalam ze to moze byc przepuklina jakas:( co o tym myslicie poradzcie mi prosze????:(

Ewa22
 566  6

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat Zdrowie przepuklina pępkowa

Odpowiedzi

piasekpustyni
Kochana jedynie lekarz może Ci pomóc rozwiać wątpliwości. Powodzenia!!!
andziabuziak
Pojawia się i... znika! Może być zupełnie mała albo całkiem spora. Nie powoduje żadnych dolegliwości. Zdarza się jednak, że wymaga pilnej interwencji chirurga.

Przepuklina pachwinowa oznacza wrodzone albo nabyte przemieszczenie się jelit (rzadziej innych narządów) poza właściwe im miejsce, czyli poza jamę brzuszną. Większość przypadków rozpoznawana jest przed pierwszymi urodzinami malca. Podatne na przepuklinę są wcześniaki. Jest to jedna z najczęstszych przypadłości chirurgicznych małych dzieci. Jak i kiedy powstaje Zwykle przepuklina pachwinowa jest wadą wrodzoną. Najłatwiej sposób jej powstawania wytłumaczyć na przykładzie chłopców. W okresie życia płodowego ich jądra początkowo znajdują się w brzuchu (podobnie jak jajniki u dziewczynek). Potem poprzez tzw. kanał pachwinowy zaczynają "wędrować" do miejsca docelowego, czyli do moszny. Z tego wniosek, że w tym czasie jama brzuszna jest nieszczelna. Po porodzie powinna stanowić już zamkniętą całość. Ale czasem natura popełnia błąd i gdy szczelina, którą wędrowało jądro, nie zarasta, powstaje przepuklina. Dziewczynki też mają kanał pachwinowy, ale do rozwoju przepukliny dochodzi u nich nawet sześciokrotnie rzadziej niż u chłopców!

Jest i nagle jej nie ma

Najczęściej przepuklinę pachwinową u dziecka rozpoznają rodzice, nie lekarze. Zwykle zgłaszają się do pediatry zaniepokojeni pojawieniem się w okolicy pachwiny malca znikającego, niebolesnego uwypuklenia. Charakterystyczne jest to, że guzek pojawia się, gdy dziecko płacze, krzyczy, robi kupkę, kaszle. Albo podejmuje wysiłek, np. z zapałem podskakuje. Wtedy wzrasta ciśnienie w brzuszku, które wypycha jelita. Przepuklina może być wielkości orzeszka lub nawet pomidora. Dotykając jej, czuje się lekki opór, który ustępuje po ucisku - da się więc wprowadzić ją do środka. Taka "fasolka" znika, kiedy dziecko jest spokojne, np. śpi. Ale to nie znaczy, że nastąpiło wyleczenie. Przepuklina występuje po jednej lub po obu stronach (częściej w prawej pachwinie). Może się powiększać i wtedy u chłopców "schodzi" aż do moszny.

Jedyna rada: do lekarza!

Kiedy tylko zauważysz u dziecka przepuklinę, powinnaś szybko skontaktować się z pediatrą. Natura sama nie naprawi swojego błędu. Nie pomogą domowe sposoby leczenia. Nie ma sensu także ograniczanie aktywności ruchowej malca. Jedyny skuteczny sposób to operacja. Jest konieczna, ponieważ dziecku grozi uwięźnięcie przepukliny, a w konsekwencji nawet martwica jelit. Termin operacji ustala chirurg. Zabieg trwa krótko. Polega na zszyciu niezarośniętego fragmentu jamy brzusznej. Po 1-3 dniach malec może wrócić do domu.

"Podobno przepuklinę można leczyć plastrami albo różnymi okładami. Czy to prawda?"

Nie. Takie domowe sposoby leczenia przepukliny pachwinowej są zupełnie nieskuteczne! A jeśli jeszcze rodzice leczą nimi dziecko, rezygnując przy tym z porady lekarskiej - nawet niebezpieczne. Niegdyś zalecano co prawda leczenie plastrami przepukliny, ale pępkowej, a nie pachwinowej! Okłady także nie przyniosą żadnego rezultatu. Są one bowiem równie skuteczne, jak leczenie zapalenia płuc witaminą C!
Tuptolek
idż do lekarza tylko on Ci powie czy taka uroda pępuszka, czy trzeba się zainteresować w kierunku przepukliny. Zwróć uwagę, że gdyby nie koleżanka nie zastanawiałabyś się nad tym tylko myślała, że tak ma być (kwiatek) pewnie taka przepuklina by bolała czy coś, lekarze też pewnie nie raz widzieli brzuszek Twojego maluszka, więc nie martw się na zapas, a po poradę możesz się wybrać specjalnie, albo zapytać przy okazji innej wizyty.(kwiatek)
kasiulka1985
powinnaś mieć teraz bilans 2latka no chyba, że już miałaś, jeśli nie to koniecznie się zapisz i przy okazji lekarz obejrzy małemu pępek i może lekarz rozwieje twoje wątpliwości, nie dobieraj sobie nic do głowy.
amalka
Tak jak radą dziewczyny- lekarz.

Moja mamusia ma mocno wypukły pępek- taka jego uroda (grins) Mamusia przyszła na świat w domu rodzinnym a akuszerka zrobiła supełek nieco nieudolnie.

Nie martw się na zapas (kwiatek)
Ewa22
Dziękuje kochane za rady to prawda gdyby nie kolężanka nie przejeła bym sie tym aż tak, przy wizycie u doktora zapytam o wszystko:)żeby rozwiać wątpliwości i napiszę wam co i jak:)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.