Menu

Raczkowanie

Kiedy dzieci zaczynają raczkować?Moja córeczka ma prawie 8 miesięcy ale jakoś nawet nie próbuje, w ogóle się denerwuje jak ją położe na brzuszku, ale za to mocno już stoi na nóżkach.

izusia83
 693  15

Znajdź pytania na ten sam temat:

Niemowlęta rozwój dziecka raczkowanie

Odpowiedzi

anna23
MÓJ SYNEK NIE RACZKOWAŁ WOGÓLE, WOLI SIĘ PO PROSTU KULAĆ.NIE MASZ POWODÓW DO NIEPOKOJU. NIE WSZYSTKIE DZIECI RACZKUJĄ
andziabuziak
mój syn ma prawie 7misięcy i leżąc obraca sie na brzuszek i dalej na plecki by sięgnąć coś...na nóżkach tez sztywno stoi i tez nie raczkuje (prezent)
daryjka87poznan
Nie musi raczkowac.Moja pozno zaczeła koło 10 mc.
rozowa82
moja zaczeło raczkowac jak miałą 10 miesiecy wczesenij sie czołgała:)
cytrynka
moja zaczęła raczkować jak miała 7 miesięcy a chodzić jak miała niecałe9. to zależy od dziecka każde jest inne
lolita
Moj starszy wogole nie raczkowal,mlodszy zaczal w 8 miesiacu
tlolek
a może ominie etap raczkowania...brat męża około chyba 10m-ca po prostu zaczął chodzić i też olał raczkowanie
beatrice86
Widać mała chce już pokonywać góry. Co tam raczkowanie, chodzenie lepsze :D Za to później może ci zacząć raczkować, jak zacznie się uczyć mówić :)
monka21m
Może od razu zacznie na dwóch nóżkach spacerować. Ja tak ponoć miałam. Ja podniosłam tyłek w 10 miesiącu swojego życia i zaczęłam chodzić. Widocznie nie chciałam raczkować.
jola75
nie wszystkie dzieci raczuja,moj zaczal raczkowac jak mal 7 mc ,ale chodzic nie chcial dlugo dopiero jak mial 14 mc.Dreptal jak piesek
lolita
Ale ja wam powiem z doswiadczenia-i sporo na ten temat szukalam i czytalam,ze lepiej zeby dziecko raczkowalo,rozwijaja sie wtedy rownomiernie obydwie pölkule mözgu.Potwierdzone jest,ze dzieci,ktore nie raczkowaly wykazuja w swoim rozwoju pewna asymetrie,w pewnych dziedzinach sa rozwinieci az za bardzo w innych moga miec trudnosci
babooshka
Spokojnie, moja tez juz stawała zanim zaczęła raczkować.Wszystko w swoim czasie:)A samo raczkowanie zaczęło się jak skończyła równo 8 m-cy:)
lolita
Według amerykańskiego pedagoga Paula Dennisona najrozmaitsze problemy, od dysleksji czy nadpobudliwości po kłopoty z koncentracją albo łapaniem piłki, to wynik złego współdziałania półkul mózgowych: lewej – logicznej i prawej – twórczej, która odpowiada za emocje. Połączenia między półkulami tworzą się między innymi podczas raczkowania i właśnie dlatego ma ono tak ogromne znaczenie. Malec niby tylko przemyka sobie to tu, to tam, świetnie się przy tym bawiąc, tymczasem w jego mózgu cały czas powstaje sprawny system „międzypółkulowych tras szybkiego ruchu”, którymi wszelkie bodźce, również te, które nie są związane z ruchem, mogą mknąć w obie strony z zawrotną prędkością. Tak wyposażony człowiek uczy się szybciej i z mniejszym wysiłkiem.
No dobrze, ale dlaczego właściwie powstają te połączenia? Ano dlatego, że każdą ze stron ciała kontroluje inna półkula: lewą – prawa, a prawą – lewa. Żeby dziecko mogło dotrzeć tam, gdzie chce, obie części jego mózgu muszą ze sobą ściśle współpracować. A nie byłoby to możliwe bez wymiany informacji. Co więcej, podczas tej współpracy muszą zachować pewną niezależność. Raczkujące dziecko nie kica przecież jak zając (ręka z ręką, noga z nogą), ani nie truchta jak wielbłąd (prawa ręka z prawą nogą, lewa ręka z lewą nogą). Maluch porusza się tzw. ruchem krzyżowym naprzemiennym (czyli prawa ręka – lewa noga i lewa ręka – prawa noga).
Raczkowanie to ważny etap w rozwoju dziecka. Dlatego lepiej nie wkładaj maluszka do chodzika, nie prowokuj do wstawania, prowadząc go za rączkę. Taki pośpiech jest nie tylko szkodliwy dla kręgosłupa, ale także zniechęca do raczkowania. Poza tym brzdąc, który z pomocą mamy osiągnął pozycję pionową, może więcej zobaczyć, więc nie ma już ochoty na „przygruntową” aktywność. Pozwól, by przemieszczał się tylko o własnych siłach (nie zmuszaj go do biegania na czworakach). Możliwe, że sam „zejdzie do parteru”, bo przy podłodze poczuje się o wiele bezpieczniej.
Uwaga! Połączenia między półkulami powstają również przy wielu innych okazjach, a więc nie denerwuj się, jeśli twoje dziecko ani myśli raczkować. Wiele maluchów (co najmniej co dziesiąty) omija ten etap rozwoju i nie ma z tego powodu żadnych problemów.
darzenka
moj mial 7 miesiecy jak zaczal raczkowac teraz ma 8 i wstaje sam i chodzi przy lozku
Achcha
Grzesiu ma 9 m-cy i jakieś 2 tyg. temu zaczął raczkować.
Kładź na brzuchu nawet jak sie trochę denerwuje i dawaj zabawki blisko a potem odsuwaj. Podkładaj ręce pod jego stopy, żeby mógł się odpychać. Mój miał taki etap, że ryczał jak nie mógł czegoś dosięgnąć bo go nauczyli, że mu wszystko podają a pełzał tylko do tyłu. Ruszył do przodu jak zobaczył laptopa na podłodze!!!!!(grins)(grins)(grins)(grins)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.