Menu

Rzepka

Moje dziecko ma nawykowe zwichnięcie rzepki. Czeka ja zabieg.Czy ktos wie jak długo trwa leczenie po zabiegu i rechabilitacja?

olivka3
 668  3

Znajdź pytania na ten sam temat:

6-13 lat Zdrowie dziecko

Odpowiedzi

Anushka
W przypadku tej choroby, zazwyczaj artroskopowo uwalnia sie troczki boczne rzepki, zszywa przyśrodkowe i unieruchamia na jakieś 3- 4 tyg. Potem do akcji wkraczamy my - fizjoterapeuci. Trzeba będzie bardzo napracować się nad przywróceniem prawidłowego ruchu w kolanie i wzmocnić mięsień czworogłowy, zwłaszcza jego głowę przyśrodkową, odpowiedzialną za utrzymywanie rzepki we właściwym torze ruchu. Rzepka w trakcie zginania kolana przesuwa się ku dołowi w bruździe miedzy kłykciami kości udowej, w górę w trakcie wyprostu. W uproszczeniu można powiedzieć, że w torze tego ruchu trzyma ją zrównoważone napięcie między dwiema głowami mięśnia czworoglowego - bocznej i przyśrodkowej. W początkowej fazie wzmacniania należy ćwiczyć utrzymując kolano zgięte około 90-60st. W tym zakresie ryzyko ponownego zwichnięcia minimalizuje sie praktycznie do zera.(przykład - wciskanie dużej piłki do ściany podudziem, w pozycji siedzącej). Czas powrotu kolana do sprawności sprzed urazu to 3-4 miesiące, ale wiadomo, że u każdego pacjenta to sprawa indywidualna.
Powodzenia! :)
Anushka
http://pl.wikipedia.org/wiki/Troczki_rzepki

Tu jest definicja troczków rzepki i rycina ukazująca jeden z nich :)
kasia13_archiwum
Mialam ta operacje w wieku 14. lat. Mialam atroskopie. Potem mialam zakladany gips. Chyba 6 tyg. Nie powiem ci teraz tak dokladnie... bo tyle juz lat.
Potem tak jak pisze @Anushka mialam serie cwiczen... bo po tym wszystkim mialam w tej nodze zanik miesnia czworglowego.


Po operacji mialam jeszcze raz zwichniete kolano...

I od tej pory juz nic...
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.