Menu

Samodzielne sprzątanie

(awve)(awve)(awve) Od kiedy Wasze dzieciaczki zaczęły same sprzątać swój pokój, zabawki...??? Niektórzy mi mówią i zwracają uwage, że za wcześnie to wpajam Monice, gdy np. każę jej sprzątnąć porozwalane zabawki, itd. Często się zdarza, że mówię: "a teraz zbieramy klocki, Monisia mi pomoże?", a mała chętnie się do tego zabiera. Ale często też bywa, że mogę sobie tłumaczyć i mówić, a ona zainteresowana czym innym, no i w rezultacie sama sprzątam:) W jakim wieku najlepiej jest zacząć uczyć dziecko sprzątać? Jak to u Was było/jest?(kwiatek)(kwiatek)(kwiatek)

Magdzik
 669  15

Znajdź pytania na ten sam temat:

Wychowanie sprzątanie samodzielność

Odpowiedzi

Magdzik
Hmm... a ja wcale nie uważam, że to za wcześnie... Bo przecież im wcześniej dziecko załapie, o co chodzi, tym lepiej....??? Czy tylko ja tak myślę?(awve)(awve)
daryjka87poznan
Moja ma 20 miesiecy i tez juz jej ucze zeby sprzatala po sobie, chodz powiem ze czesto ja sama to robie.
JustiSam
Trzeba od samego poczatku wpajac dziecku takie rzeczy. Mnie denerwuje jak zalozmy szesciolatek(przyklad z zycia wziety-chlopiec) jak sika na stojaco to nie podnosi obydwu desek
(krejzolka) i jest wszedzie nasikane (barf) Potem sie dziwimy dlaczego faceci to brudasy? Bo mamsia i tatus nie nauczyli podstawowych rzeczy.
clyde22
Nasz ma 14 miechów i kuma, o co chodzi. Nie twierdzę, że sam wszystki bajzel sprząta, ale aktywnie uczestniczy w zbieraniu zabawek... Jest zadowolony z chwalenia go za to.
clyde22
Justi, z tymi brudasami to ostrożnie, bo ile ludzi tyle charakterów i podejść do życia. Nie uogólniajmy.
agucha44444
Moje dziecko ma obecnie 2 latka i sprzata swoje zabawki wlasnie od niedawna sam a do tej pory bylo roznie czasami sprzatal a czasami nie,nieraz wspolnie sprzatalismy a czasami ja sama lub tata,rowniez bierze sie za sprzatanie innych rzeczy,chetnie mi pomaga w domu(grins)
agucha44444
Moje dziecko ma obecnie 2 latka i sprzata swoje zabawki wlasnie od niedawna sam a do tej pory bylo roznie czasami sprzatal a czasami nie,nieraz wspolnie sprzatalismy a czasami ja sama lub tata,rowniez bierze sie za sprzatanie innych rzeczy,chetnie mi pomaga w domu(grins)
Kordelia
Myślę, że postępujesz prawidłowo- ja starszego syna też tak uczyłam i teraz ma 9 lat i w pokoju zawsze posprzątane.....młodszemu też wpajam takie zasady (grins)
babooshka
Uważam, że dobrze że zwracasz Monice uwagę,dzieci wszystko chłoną i jednak co nieco nawet w tym wieku sobie zakodują. My robimy podobnie od kilku m-cy i nawet gdy Wiki (26 m-cy) chce to b. ładnie jej to wychodzi:)
elinka
Nie jest za wczesnie. U nas, jak u Ciebie - ucze synka, ze zabawki po skonczonej zabawie trzeba posprzatac - nieraz chetnie pomaga, ale poki co czesciej konczy sie na tym, ze sprzatam je sama, bo smyk jest "zbyt zajety" innymi sprawami (takie zywe sreberko z niego, nie usiedzi na miejscu, ani nie skupi sie jeszcze na dluzsza chwile nad jedna czynnoscia...). Ale na nauke takich podstawowych spraw jak sprzatanie po sobie, czy ogolnie pojeta higiena moim zdaniem nie jest za wczesnie, pod warunkiem, ze dziecko rozumie, co do niego mowisz i czego „wymagasz” (co w wieku ok. 2 latek nie powinno byc juz problemem).
Magdzik
@elinka to chyba mamy to samo dziecko, bo moja też żywe srebro(kciuki) Na ogół rozumie, co się do niej mówi, ale czasem trudno to wyegzekwować(grins)
beatka7623
Starsza sprzątała po sobie mając 2,5 roczku Mała ma 21 m-cy i nie sprząta ale jeśli weźmie to czego jej nie wolno to odłoży na miejsce :) Każde dziecko kuma w różnym wieku ale im wcześniej tym lepiej Moje córki jak były u kogoś nigdy niczego nie ściągnęły same czekały aż ktoś im coś da Nie lubię jak dzieci przychodzą w gości i nic nie rządzi I nie mówię tu o malutkich dzieciach tylko już starszych a rodzice w ogóle nie reagują na takie zachowania
Magdzik
No Monika też wrzuca - dosłownie(grins) swoje naczynia po skończonym jedzeniu, a czasem nawet ja nie skończę dobrze jeść, a ona mi zabiera talerz, żeby wrzucić do mycia(smiech) I jeszcze krzyczy na mnie: "mama puść"(smiech)(smiech)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.