Menu

Sepsa

Tyle się ostatnio słyszy w radiu i telewizji o sepsie. Ale dalej wydaje mi się, że mało kto wie o co w tej chorobie chodzi i jak chronić przed nią nasze dzieci? Macie może jakieś informacje na ten temat?

hogata
 782  7

Znajdź pytania na ten sam temat:

Zdrowie sepsa choroba

Odpowiedzi

carla1978
Sepsę wywołują bakterie : Hemophilus influenzae typu B, pneumokoki i meningokoki. Dlatego też ważne oraz reklamowane są szczepienia na te choroby
carla1978
*na te bakterie
maomi
Treść została zablokowana przez zespół
justa
Sepsa, posocznica (łac. sepsis) - stosowany w medycynie termin odnoszący się do specyficznej reakcji organizmu na zakażenie. Sepsa nie jest samodzielną jednostką chorobową, a obecnie definiuje się ją jako zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS) wywołanej zakażeniem.

Najczęściej przyczyną sepsy są infekcje w obrębie jamy brzusznej, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i infekcje układu moczowego, lecz u osób predysponowanych może ją wywołać każde inne zakażenie. Z bakteriologicznego punktu widzenia przyczyną sepsy może być każdy drobnoustrój, stosunkowo rzadko są to pasożyty, wirusy i bakterie atypowe (np. prątek gruźlicy).

W początkowym okresie objawami sepsy są:

czynność serca powyżej 90 uderzeń na minutę;
temperatura ciała poniżej 36°C lub powyżej 38°C;
częstość oddechów spontanicznych powyżej 20 na minutę; w badaniu gazometrycznym krwi tętniczej PaCO2 poniżej 4,3 kPa (32 mmHg);
liczba leukocytów we krwi poniżej 4000 komórek w mm³ lub powyżej 12000 komórek w mm³;
lub obecność ponad 10% niedojrzałych granulocytów obojętnochłonnych;
dodatkowo mogą być obecne objawy określonego zakażenia, np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych;
niewydolności określonych narządów i układów w przypadku braku lub nieodpowiedniego leczenia pojawiają się objawy niewydolności określonych narządów i układów.
NiebieskKoralik
zastanawiam się czy ta afera z sepsą nie jest rozdmuchana. Ostatecznie nie było aż tyle przypadków. Producenci szczepionki reklamowanej w telewizji zostali podani do sądu za tworzenie reklamy, która oddziaływuje w niekorzystny sposób na psychikę rodziców, tj. rodzice, którzy kochają swoje pociechy je szczepią bardzo drogą szczepionką, a Ci rodzice, którzy tego nie robią (bo ich na nią nie stać) o swoje dzieci nie dbają...
kasia13_archiwum
@NiebieskiKoralik... zgoda. Przypadkow grypy jest o niebo wiecej niz przypadkow sepsy. Tylko, ze na grype nikt nie umiera.
Mysle, ze nawet gdyby tych przypadkow sepsy bylo mniej niz mowia, to i tak sie oplaca szczepic, bo ona jest. A nie chcialabym abym ja albo moje dzieci byly wlasnie tym "jednym" przypadkiem. Na szczescie szczepienia przeciw Hib, menigokkoken czy pneumokokken sa normalnymi szczepieniami. Moje obydwie dziewczynki sa przeciw temu zaszczepione.
kasia13_archiwum
@NiebieskiKoralik... nie wiem czy dobrze zrozumialam. W Polsce trzeba za te szczepienia PLACIC?
KaczkaDziwaczka
z tego co ja wiem to tak. ja córki nie szczepiłam, ale słyszałam o śmiertelnym przypadku wśród dalszych znajomych. dziewczynka miała 14 lat. chyba było by lepiej gdybym dmuchała na zimne..
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.