Menu

Składanie wniosku o dowód osobisty

Kochane, czy jeśli ktoś ma zameldowanie w innym mieście, a przebywa w innym (bo tam pracuje), to może złożyć wniosek o nowy dowód osobisty w miejscu pracy? Z góry dziękuję za pomoc(kwiatek)(kwiatek)

Magdzik
 3572  8

Odpowiedzi

andziabuziak
o ile wiem to musisz mnieć zameldowanie w tym innym miejscu :/
Punia
raczej nie bo D.O wydaje właściwy organ stosownie dla miejsca zameldowania. inaczej jest tylko w przypadku osób bezdomnych.
Magdzik
Znalazłam coś takiego w przepisach regulujących składanie wniosków o dowód osobisty:

Właściwość miejscowa w sprawie składania wniosku o wydanie dowodu osobistego.


1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego wnioskodawca składa w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego.
W przypadku braku miejsca pobyty stałego (brak zameldowania na pobyt stały) wnioskodawca składa wniosek w urzędzie jego ostatniego miejsca j pobytu stałego.

2. Jeżeli nie można ustalić miejsca pobytu stałego (osoba nigdy nie była zameldowana) wnioskodawca składa wniosek w organie gminy właściwym dla obszaru dzielnicy śródmieście w m.st. Warszawa.

3. Wniosek można również składać za pośrednictwem organu gminy właściwego ze względu na miejsce pobytu czasowego wnioskodawcy, jeżeli jego złożenie we właściwym organie gminy jest niemożliwe.

Myślicie, że ten 3. punkt daje taką możliwość???
desdemonka
więc tak,mój małzonek był w podobnej sytuacji i teoretycznie mozna składac wniosek o dowód w innym miejscu niż jest się zameldowanym,tak samo jak wybierać np akt urodzenia,a w praktyce wygląda to tak że jest to zalezne od urzednika..jeśli urzędnik pójdzie nam na ręke można wyrobic dowód w innym miejscu niz miejsce zameldowania,zwłaszcza gdy jest się np zameldowanym czasowo:)tak nas poinformowano w Urzedzie stanu dwa lata temu,nie wiem czy w tej kwesti cos uległo zmianie
Magdzik
@aniusia mój mąż ma tylko jedno zameldowanie w swoim rodzinnym mieście(kciuki)(grins)
Magdzik
"Wniosek można również składać za pośrednictwem organu gminy właściwego ze względu na miejsce pobytu czasowego wnioskodawcy, jeżeli jego złożenie we właściwym organie gminy jest niemożliwe."

W tym sęk, że właśnie nie jest fizyczną możliwością, by mój mąż był w dwóch miejscach na raz(pout) Nie ma możliwości wzięcia teraz urlopu, by jechać 140km dalej i to załatwić. Dlatego myślę, jak @desdemonka... to będzie zależało tylko od urzędnika.
desdemonka
no i tu masz powód...140 km !!!!
koniczyna
wniosek musisz złożyć osobiście, wejdź na stronę urzędu miasta bądź gminy. Z tego co wiem wniosek składa się w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.