Menu

Ślad po szczepione przeciwko gruźlicy.

Witam. Czy ślad po szczepione przeciwko guźlicy może być czerwony z gulką w środku??? Mój synek ma właśnie taki ślad( szczepionkę miał robioną jak miał 11 miesięcy ). Po 3 tygodniach wyskoczył ten ślad czerwony łuszczy się czasami blednie, ma jakieś 1-1,5 cm. Czy to normalny objaw po tej szczepionce?

iwona1985
 198  4

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat Zdrowie guźlica znak dziecko szczepionka

Odpowiedzi

JUSTYNA300511
Ale to na pewno była gruźlica? bo szczepionkę p/ gruźlicy dzieci dostają chyba tylko raz i jest to zaraz po urodzeniu.
http://www.szczepienia.pl/Kalendarz_szczepien/0-3_lata.aspx
iwona1985
Justynko gruźlica. Nie mógl dostać po urodzeniu by był chory i dlatego dostał później.
JUSTYNA300511
Aha .Po tej szczepionce zostaje ślad więc stąd ta grudka pewnie.poczytaj

Jak pielęgnować rankę?

Gruźlicę szczepi się śródskórnie, wstrzykując bardzo cienką igłą w lewe ramię noworodka 0,1 ml szczepionki, w której znajdują się żywe, ale pozbawione złośliwości prątki gruźlicy. Tuż po szczepieniu pojawia się pęcherzyk, który szybko znika.

Dopiero po trzech-czterech tygodniach w miejscu wkłucia pojawia się czerwona grudka. Grudka powiększa się i uwypukla, zmieniając się w krostę, pod którą zbiera się ropa. Po kolejnym tygodniu lub dwóch krosta zwykle pęka. Z ranki może wypłynąć kilka kropel ropnej wydzieliny. Nie powinno to być powodem do niepokoju, bo krosta i owrzodzenie są objawami dobrze wykonanego szczepienia (to znak, że szczepionka "przyjęła się").

Ranka zagoi się sama, a w jej miejscu zostanie niewielka jasna blizna. Nie trzeba przykrywać jej plastrem ani żadnym opatrunkiem. Nie wolno też stosować żadnych zabiegów przyśpieszających gojenie ani osuszać jej spirytusem. Nie wolno również zdrapywać strupka ani wyciskać nagromadzonej ropy. Najlepiej, jeśli miejsce po szczepieniu jak najczęściej jest odsłonięte. Wtedy goi się najszybciej. Jeśli z ranki sączy się ropna wydzielina, wystarczy pod ubranko włożyć wyjałowiony gazik.

W dwa-trzy miesiące od pojawienia się w miejscu szczepienia pęcherzyka ranka powinna się zagoić. Najpierw pojawi się żyworóżowa blizna, która stopniowo zblednie, ale do końca życia zostanie widoczny 3-8-mm ślad
iwona1985
Dziękuję Justyno uspokoiłaś mnie :-)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.