Menu

ślub katolika i prawosławnego

czy ktoś się orientuje jak to jest jak osoba prawosławna z katolicką chce wziąć ślub? Obojętnie w jakim kościele ma się odbyć uroczystość? Wystarczy że będzie tylko ksiądz czy pop też musi być?

Izunia32
 351  5

Znajdź pytania na ten sam temat:

Dorośli Partnerstwo i Rodzina ślub

Odpowiedzi

amalka
Najlepiej zorientowani będą duchowni (kciuki) Pytaj u źródła.
MamaMateuszka
Słuchałam kiedyś w radiu audycji gdzie wypowiadał się specjakista z kościoła katolickiego. Istnieje możliwość złożenia przysięgi tylko przez jednego z partnerów a drugi może złożyć w swojej wierze. Ale o szczegóły zapytaj jakiegoś mądrego księdza;-)
myszka838383
''Prawo kanonicznie wyklucza możliwość zawarcia małżeństwa w dwóch obrządkach, to znaczy:
- nie mogą odbyć się dwa śluby, jeśli ślub odbędzie się w Kościele katolickim nie może zostać zawarty ponownie w cerkwi;
- udzielenie sakramentu małżeństwa nie może być sprawowane jednocześnie przez katolickiego księdza i prawosławnego popa, nie wyklucza się jednak możliwości uczestniczenia w katolickiej ceremonii prawosławnego duszpasterza.

W przypadku zawierania związku małżeńskiego między katoliczką i osobą należącą do kościoła prawosławnego, uroczystość może odbyć się podczas Mszy Świętej, to znaczy że nie trzeba się ubiegać o dyspensę od formy kanonicznej.

Istotne jest również to, że oboje narzeczeni będą mogli przyjąć Komunie Świętą podczas obrządku. Z tym, ze osoba wyznania prawosławnego będzie musiała wcześniej wyspowiadać się w cerkwi. Należy skonsultować tę możliwość z popem, który prowadzi stronę prawosławną, bowiem Polski Kościół Prawosławny zakazuje przyjmowania Komunii w obcej świątyni. W praktyce jednak pojawiają się odstępstwa od tej zasady w szczególnych sytuacjach.''
Izunia32
dzieki bardzo! (kwiatek)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.