Menu

Spirala jako antykoncepcja

Dziewczyny nie mogę dopasować do siebie, żednego środka antykoncepcyjnego, albo libido spada mi do zera, albo bolą mnie piersi, albo mi niedobrze. Ostatnio lekarza zaproponował mi przemyślenie tematu spirali, ale chciałabym poznać najpierw zdanie osób które mają jakieś doświadczenia w tym temacie. Z góry wielkie dzięki.

kwiatuszek85
 2219  10

Znajdź pytania na ten sam temat:

Odpowiedzi

mystery
Ja nie miałam żadnych dolegliwości po wkładce. Libido wydaje mi się też w porządku. Jednak dokuczała mi „suchość”. Ale to ponoć normalne. Ogólnie byłam zadowolona i na pewno jeszcze kiedyś się zastanowię.
Aagataa
Osobiście nie mam doświadczenia, ale to dlatego, że nie jestem przekonana co do tej metody. Nie wyobrażam sobie nosić w sobie ciala obcego tyle lat. Az mnie otrzepuje na samą myśl.
kasia13_archiwum
Ja tez zastanawiam sie nad spirala, ale hormonalna. Miesiaczki sa slabsze i ogolnie kobiety chwala sobie te metode antykoncepcji.
NiebieskKoralik
Spirali nie poleca się przed pierwszą ciążą. Poza tym to metoda wczesnoporonna (dochodzi do zapłodnienia. płód nie może się zagnieździć w macicy) więc zakazana przez Kościół (jeśli oczywiście ma to dla Ciebie znaczenie). Lepiej o niej poczytaj bo możesz stracić zdrowie. Rzadko, bo rzadko, ale jednak dochodzi czasami do przebicia macicy;/

Nie możecie stosować gumek? Ja wiem, że to mniej komfortowe, ale Twoje zdrowie powinno być na 1 miejscu!
kasia13_archiwum
@NiebieskiKoralik... mowisz o spirali miedzianej. Spirala hormonalna nie jest srodkiem wczesnoporonnym.
kasia13_archiwum
Spirala – wkładka wewnątrzmaciczna


Spirala, czyli wkładka wewnątrzmaciczna lub domaciczna, to metoda antykoncepcji polecana kobietom starszym, które urodziły już dzieci i nie planują kolejnych ze względu na fakt, że powikłania związane z jej stosowaniem mogą doprowadzić do bezpłodności.

Rodzaje spiral
Obecnie stosowane są 2 rodzaje wkładek:


Hormonalna spirala dodatkowo działa jak antykoncepcja hormonalna.


Skuteczność antykoncepcji
W przypadku wkładek domacicznych hormonalnych skuteczność antykoncepcji jest porównywalna do innych metod antykoncepcji hormonalnej. Po 7 latach stosowania wkładek hormonalnych 1 kobieta na 100 zaszła w ciążę (źródło: Harwardzka Encyklopedia Zdrowia).

Skuteczność spirali z miedzią wg wskaźnika Pearla o,6 – 0,8.

Przeciwwskazania do stosowania spirali
Wkładek domacicznych nie powinny bądź nie mogą stosować kobiety:

planujące mieć dzieci (powikłania związane ze stosowaniem spirali mogą wywołać niepłodność),
uprawiające seks z wieloma partnerami lub mające partnera dla którego są jedną z wielu partnerek seksualnych (większe ryzyko zapalanie przydatków),
z ostrymi stanami zapalnymi w obrębie narządu rodnego (zapalenie szyjki macicy, pochwy),
uskarżające się na długotrwałe intensywne miesiączki (wkładki zwykle powoduje dłuższe i obfitsze menstruacje przez pierwsze miesiące po założeniu),
cierpiące na choroby przenoszone drogą płciową,
ze zmianami w macicy takimi jak mięśniaki, uszkodzenia poporodowe wpływające na kształt narządu – wkładka mogłaby okazać się mniej skuteczna i zwiększyć krwawienie,
z przewlekłym zapaleniem przydatków (zgłasza u kobiet które nie rodziły dzieci),
ze schorzeniami, które mogą się zaostrzyć w czasie stanów zapalnych (zapaleniem wsierdzia, chorobą zastawek serca),
o obniżonej naturalnej odporności organizmu (AIDS, cukrzyca, syndrom przewlekłego zmęczenia),
z alergią na miedź (wkładek zawierających ten składnik),
obciążone wadami wrodzonymi macicy.http://cafeteria.pl/seks/spirala-wkladka-wewnatrzmaciczna/
kasia13_archiwum
Czy wkładka jest środkiem antykoncepcyjnym, czy poronnym?

Dla wielu kobiet zastanawiających się nad wyborem tej metody antykoncepcyjnej odpowiedź na to pytanie jest naprawdę ważna. Zanim jednak na nie odpowiemy, postawmy sprawę jasno. Medycyna za początek ciąży uważa zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej - blastocysty w błonie śluzowej macicy, a nie samo zapłodnienie pojedynczej komórki, czy kilkudniowy okres pomiędzy zapłodnieniem a zagnieżdżeniem. Taka jest definicja medyczna.
kasia13_archiwum
O działaniu poronnym można mówić dopiero od czasu początku ciąży.

Taka zasada tłumaczy też, dlaczego nawet w państwach, w których prawo do aborcji jest ograniczone (choć gwoli prawdy dodać należy, że w rozwiniętych krajach zachodnich prawo to nie jest tak radykalnie okrojone jak w Polsce), ograniczenia te w żaden sposób nie wpływają na dostępność spiral. Tyle mówi prawo i medycyna. Jednak są kobiety, które mimo wszystko nie czułyby się komfortowo, wiedząc, że stosowana przez nie metoda antykoncepcji zaczyna działać dopiero po zapłodnieniu. Czy te kobiety mogą korzystać ze spirali? Naszym zdaniem tak. W rozdziale poświęconym fizjologii wspomnieliśmy, że mniej więcej, co druga zapłodniona komórka nie wszczepia się do macicy, ginie samoistnie i jest wydalana na zewnątrz organizmu. Specjaliści sprawdzali, czy u stosujących spiralę kobiet częściej niż u innych dochodzi do wydalenia blastocysty. Badanie wykazało, że używanie spirali nie zwiększa częstotliwości wydalania zapłodnionych komórek. Oznacza to, że spirala najczęściej zapobiega zapłodnieniu, a efekt poronny jest wątpliwy. Tak więc zapłodnienie, a następnie wydalenie blastocysty może się zdarzyć korzystającej ze spirali kobiecie, ale nie częściej niż kobietom nie używającym wkładek.

http://www.pfm.pl/u235/navi/199181
PaniMisiowa
Rozumiem Cię @Aagataa. Ja też bym się na to nie zdecydowała, preferuję inne metody hormonalnej antykoncepcji.
kasia13_archiwum
Ja niestety bardzo zle znosze pigulki. 2 razy z nimi wlasnie wpadlam. A gumek po prostu nie lubie. Teraz tak czy inaczej jestem na etapie planowania jeszcze jednego dzidziusia. Ale po... bedzie spiralka.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.