Menu

Sposoby na zgagę

Znacie może jakieś domowe sposoby na zgagę? Rennie i inne leki pomagają tylko na chwilę, pozatym nie chcę już brać żadnych tabletek.

felicity
 4539  4

Znajdź pytania na ten sam temat:

Zdrowie żołądek zdrowie zgadza

Odpowiedzi

kasia13_archiwum
Zanim sięgnie się po leki, warto wypróbować kilka sposobów zmniejszenia dolegliwości (zgagi) poprzez proste zachowania. Istnieje kilka prostych, ale skutecznych sposobów radzenia sobie z objawami zarzucania do przełyku.

Po pierwsze - racjonalne żywienie. Nie można zbytnio objadać się i „przeładowywać” żołądka. Należy jeść posiłki częściej, ale o małej objętości. Posiłki tłuste, gazowane napoje, duże ilości przypraw i słodyczy oraz soki z owoców cytrusowych, czekolada i kawa – to szczególnie nieprzyjazne składniki jadłospisu, z których należałoby zrezygnować. Ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż 3 godziny przed położeniem się do łóżka.

Pamiętać należy o szczególnym złym wpływie na samopoczucie (zgagę) przez alkohol. Nawet niewielkie ilości mogą spowodować wielogodzinną zgagę lub wystąpienie innych objawów refluksowych. Również palenie tytoniu jest szkodliwe dla żołądka i przełyku. Unikanie refluksu to jeszcze jeden powód żeby rzucić palenie.

Nadwaga lub otyłość powodują znaczne zwiększenie ciśnienia wewnątrz brzucha. W takich warunkach pokarm jest wręcz wypychany z żołądka do przełyku. Schudnięcie nawet tylko o kilka kilogramów może przynieść wyraźną ulgę.

Pozycja pochylona sprzyja cofaniu się pokarmu do przełyku. Byłoby wskazane unikanie prac związanych z częstym lub długotrwałym schylaniem się.

Spanie z uniesionymi o kilkanaście centymetrów głową i tułowiem u wielu chorych zmniejsza dolegliwości refluksowe. Nie pomoże jednak dodatkowa poduszka, należy unieść całe wezgłowie łóżka (pozycja zbliżona do półsiedzącej).
felicity
Nie wiedziałam, że istnieje aż tyle przyczyn zgagi. Dziękuję za informacje, Kasiu.
KdaPl
Dobre są też winogrona, sama wypróbowałam.
Natty
Najważniejsze aby rano zjeść normalne śniadanie, nie jakieś słodkie soki, ciastka czy owoce. A uważam, że najlepsze na zgagę są migdały :)
maomi
Treść została zablokowana przez zespół
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.