Menu

Starsze rodzeństwo i opieka nad młodszymi

Czy Wasze starsze dzieci często opiekują się młodszym rodzeństwem? Czy korzystacie często z pomocy starszaków, kiedy przykładowo gdzieś wychodzicie? Czy powierzacie opiekę nad młodszymi starszym braciom lub siostrom? Czy starszaki radzą sobie z opieką? Na ile można waszym zdaniem korzystać z tej pomocy, żeby dziecka nie przeciążać obowiązkami? Zapraszamy do dyskusji.

Ania
 2947  9

Znajdź pytania na ten sam temat:

Wychowanie Opieka nad dzieckiem opieka rodzeństwo

Odpowiedzi

ada410
Mam młodszego od siebie o 11 lat brata, którym w miarę swoich możliwości bardzo chętnie się opiekowałam. wyręczając mamę w karmieniu butlą, w spacerach w przewijaniu itp.
Więc myślę że taka pomoc rodzeństwa ma bardzo dużo zalet. Uczy przede wszystkim odpowiedzialności, co ma bardzo duże znaczenie w przyszłości...
Kordelia
Mój starszy syn jest wielkim pomocnikiem w opiece nad młodszym i gdy jest w domu często go zabawia :)
amalka
Może nie mam prawa się wypowiadać bo mam jednego brzdąca... Jeśli rodzeństwo chętnie pomaga i robi to samo od siebie to OK! Tylko gratulować miłości siostrzanej/ braterskiej. Nie podoba mi się jednak, gdy rodzice każdą wolną chwilę "starszaka", zajmują powierzając mu malucha. Zajmowanie się dzieckiem to obowiązek rodzica, nie siostry czy brata. Pamiętam doskonale jak wściekała się koleżanka, która na każdy spacer szła z "ogonkiem", każde odwiedziny koleżanek kończyły się przewijaniem, karmieniem, zabawą z małą siostrzyczką... Można poprosić o pomoc, ale nie zrzucać wychowania rodzeństwa na starsze dzieci.
sylwia30177
Moj 13 latek też bardzo dobrze potrafi sie zajac siostro,jak jedziemy na zakupy w sobote rano to on zostaje z nia:)
kreskah
zgadzam się z Amalką...
Nula139
I Ja zgadzam się z @amalka.
Mam 13 letniego syna,12 letnia córkę i 3,5 letnia córkę.
Starsze dzieci nigdy nie zajmują się małą.
To mój obowiązek,a starsi maja swoje "sprawy".
Sama miałam młodsze rodzeństwo ,którym musiałam się zajmować,pilnować,zabierać ze sobą itp.
Uważam,że dziećmi powinni zajmować się rodzice.
jola75
moje dzieciaki sa jeszcze bardzo male.wiec nie ma mowy o tym,aby 6 latek zajal sie mlodsza:D
kocurekmaly
Tak, młodsze jest zawsze pod opieką starszego jak mnie nie ma. Czasem się zastanawiałam, czy nic im nie będzie,ale... Teraz już każdy jest happy. Prawidłowy rozwój dziecka jest najważniejszy,a gdy mamy do dyspozycji porady naszych mam, specjalistów psychologów i testy dziecka pod ręką z ciocią skala rozwoju dziecka- wszystkie pytania mają odpowiedzi. Hm,,, dobrze być psychologiem. Pozdrawiam ..
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.