Menu

Święto Zmarłych

Już nie długo jest święto zmarłych - czym ono dla was jest? Dniem wspominek, zadumy czy może wolicie obchodzić ten dzień w stylu amerykańskiego Helloween?

Ja się szczerze przyznam nie przywiązuję wielkiej wagi do tego święta - pamiętam o bliskich mi zmarłych cały rok, często zaglądam na cmentarz "po drodze" żeby zmienić kwiaty czy zapalić świeczkę. Owszem, nie mówię, że we Wszystkich Świętych tego nie robię - robię, ale nie jest to dla mnie takim przeżycie jak dla niektórych. Jak widzę tych ludzi w tym dniu na cmentarzu to są tak rozgorączkowani i zdenerwowani, że jestem przekonana, że nie mają nawet czasu na zadumę czy modlitwę. Po prostu muszą odbębnić swoje - zostawić kwiaty, żeby wyglądało, zapalić świeczkę i gnać dalej... bo czas nagli, bo są korki itd.
A jakie są wasze odczucia?

kosia
 872  21

Znajdź pytania na ten sam temat:

święto zmarłych zaduszki wszystkich świętych

Odpowiedzi

kasia13_archiwum
Tzn. w tym roku tu gdzie mieszkam bede miala po raz pierwszy grob do odwiedzenia... mojego synka...
Misia80
Dla mnie to jednak dzień zadumy,wspominania tych których już nie ma wśród nas.Odwiedzam cmentarze,groby bliskich ale tzn,że tylko w ten jeden dzień w roku.Po prostu we Wszystkich Świętych panuje taka inna atmosfera...wyciszenia,skupienia,zamyślenia....A co do Halloween to nie podoba mi się ta amerykańska naleciałość.
Misia80
Miało być...to nie znaczy,że tylko w ten jeden dzień w roku.Często jestem na cmentarzu bo dbam o groby moich bliskich.
bunia88
Święto Zmarłych to właściwie odpowiedź Kościoła na pogańskie tradycje, tak zwane "Dziady". Jego celem jest odwrócenie uwagi od okultystycznego znaczenia tego właściwie pogańskiego święta i skupieniu się na bliskich. Chętnie odwiedzamy w tym czasie groby rodzin, przyjaciół. Jest to bardzo smutne święto, w którym wszyscy wspominamy tych, którzy od nas odeszli i za nimi tęsknimy. Bo o to w tym świecie chodzi, aby przypomniec sobie o duszach zmarłych i modlić się by poszli do nieba - upraszczając. Halloween właściwie ma dłuższą tradycje od Święta Zmarłych, ale zjadanie ludzi żywcem też ma dłuższą tradycję aniżeli solenie bakłażanów przed gotowaniem. Jestem przeciwna okultystycznym zabawom, Bóg jest tylko jeden.
Matina
Zgadzam sie z Gochastą. Jak to spiewał Piasek? "Po co komu żal....? Zatem po co komu ten cały bałagan i to tylko raz w roku?
Matina
A wszystkie imiona są święte????????
Estera
A ja się nie zgodzę z @gochasta. Tak samo możnaby powiedzieć o Bożym Narodzeniu czy Wielkanocy - że skomercjalizowane, że w sklepach roi się od bombek, kolrowych zajączków itd. Może, ale jednak każdy, nawet zmarły ma prawo do swojego święta. Nie wszyscy mają czas jeździć co miesiąc na groby rodziny po drugiej stronie kraju. Cieszę się, że jest takie święto i że chociaż raz w roku mam wolne w pracy, żeby spotkać się z całą rodziną nad grobem bliskich by powspominać. Gdyby nie to święto, pewnie wiele ludzi nie zmobilizowało by się do wyprawy na konieć świata by odwiedzić groby.
Estera
@goska: ale sama powiedz, czy zawsze masz czas tak poprostu zgrać się z całą rodziną by się spotkać na grobach bliskich na drugim krańcu Polski? Ja nie.. dlatego uważam, że takie święto jest potrzebne właśnie dla tych, których groby bliskich są porozrzucane po całym kraju.
Matina
No i Estera tez mnie ma rację, ale cmentarz powinien wyglądać tak jaj pisze gochasta - moim zdaniem.
Estera
Z tym, że w Polsce panuje przerost formy nad treścią i ludzie pół życia oszczędzają by mieć piękny nagrobek - to prawda. Jest już kilka takich cmentarzy, wiem, że w okolicach Wrocławia.

W Polsce jeszcze jednak panuje tradycja by nie chodzić po miejscu gdzie leży zmarły, w USA gdzie te koszone cmentarze są na porządku dziennym, ciała są kremowane. W Polsce jednak wciąż jest za mało krematoriów i nie są jeszcze tak popularne.

Z drugiej jednak strony, gdyby myślano tak 200 lat temu...
Czy niektóre cmenatrze nie są dziełami sztuki? Piękne drewniane nagrobki, kamienne rzeźby. Niektóre cmenatarze są naprawdę przepiękne, dlatego kultywując ich tradycję nadal w takich szpitalach stawia się normalne nagrobki.
Tylko i wyłącznie nowe, zagospodarowane od postaw cmenatrze są koszono-płytowe... Inaczej zburzyłoby to charakter starych cmentarzysk.
Estera
w takich cmentarzach - nie wiem skąd mi się tam szpital wziął:D
lara1982
Też uważam,że zawsze trzeba pamiętać nie tylko raz w roku.W końcu to kolejne święto przy okazji ,którego można spotkać się z dalszą rodzinką.
artanis
To troszkę tak samo jak z Walentynkami, niby "zawsze powinno się okazywać uczucia" itd, ale jednak ulegamy magii takich dni.

Muszę przyznać, że rzadko zdarza mi się chodzić na cmentarz, fakt - teraz mam kawałek i nawet czasowo nie jestem w stanie. Ale właśnie uświadomiłam sobie, że nawet jak jestem w danej miejscowości, zapominam by zajrzeć. Mam wyrzuty sumienia, bo moją Babcię pochowaliśmy na cmentarzu blisko domu, w którym się wychowałam, aby móc doglądać i dbać o grób. Teraz nikt z naszej rodziny nie mieszka w tej miejscowości, a grób pewnie coraz bardziej zaniedbany.... :(
Estera
@gochasta: ale 16 sierpnia nie jest dniem wolnym od pracy...
mumczinx
Dzień wspominek, omijania tłumów i dzień spotkania z przyjaciółką, poważnych rozmów i wpominania naszych bliskich.
kasia13_archiwum
A ja sie zgadzam z @bunia88...Inna sprawa... w tym dniu... 8 lat temu bralismy slub... :)
lilique
Ja jeszcze przed ślubem często chodziłam na różne imprezy organizowane z okazji Helloween i podobało mi się to. Nie widzę w tym nic złego. Dlaczego u nas wszystko musi być takie smutne! nawet pieśni w Kościele są wszystkie na taka nutę jakby był pogrzeb własnie i to zawodzenie starszyzny... Zdecydowanie bardziej podobało by mi się jakby pieśni były śpiewane radośniej np w stylu gospel. Też uważam, że Świeto Zmarłych nie powinno być smutne - oni na pewno woleli by nas radosnych, przypominających sobie miłe chwile wspólnie spędzone.
paula80
@AgnieszkaJ: U nas dokładnie to samo i podzielam zdanie lilique.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.