Menu

Syn ma 19 miesięcy a mało mówi.

Witam mam pytanie czy dużo mówiły wasze dzieci w wieku 19 miesiecy mój syn mówi tylko pojedyncze słowa. Mama tata baba lyly tyc isc wstan zejdz nyny nis dom wiecej pomimo bardzo duzo do niego mowie czytam mu nie potrafi :( albo nie chce Czy uwazacie ze powinnam byc tym faktem zaniepokojona i udac sie do lekarza?

patik89
 1043  26

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat Zdrowie dziecko mowa

Odpowiedzi

tlolek
i tak i nie...
Mój syn łaskawie zaszczycił nas swą mową w wieku 3 lat i 3 mc.
Wcześniej pojedyncze słowa i "yyyy-kanie", przy czym rozumiał doskonale wszystko i wykonywał wszystkie polecenia.
Pytałam trzech lekarzy i kazali czekać, bo to chłopiec, bo w rodzinie sporo dzieci miało "ciężką mowę" itp
Jak zaczął mówić to zdaniami, co prawda niewyraźnie ale gadał jak najęty, paszcza mu się nie zamykała.
W przedszkolu (5l) przedszkolanka zasugerowała wizyte u logopedy gdyż mieliśmy problem z głoskami syczącymi i "r". Chodziliśmy prywatnie bo nie chcieli nam dać skierowania "bo po co" efekty mizerne były.
Teraz (Syn ma 6l) chodzimy do logopedy na nfz (wybłagałam skierowanie ale i tak się nasłuchałam...) i są super efekty. W ciągu 3m-cy wyszliśmy na prostą z syczącymi i obecnie Syn mówi lepiej i wyraźniej niż inne dzieci z jego klasy które zaczęły mówić wcześniej (o czasie)

Córka zaczęła mówić niewiele wcześniej ale jak tylko skończę terapie z Synem zapisujemy się do naszej Pani na kolejną tym razem z J.

Jeżeli cokolwiek Ciebie niepokoi zdobądź skierowanie do logopedy (albo prywatnie) na konsultacje. Wbrew pozorom na mowe dziecka ma wpływ niesamowicie wiele czynników.
tlolek
@asafii u mnie jest tak samo, uwielbiam wieczory jak wreszcie te małe katarynki się zamkną.
Młoda też niedawno się rozgadała ale za to język cięty ma i riposty potrafi słuszne strzelić
niki30041988
Moja młodsza ma 21 mc i zaczyna powoli mówić: chce baje, chce pic, daj jak coś chce albo pokazuje na dana rzecz i wola: to, da jak sama chce dać, ma jak coś znajdzie, siusiu, idź, pupa idzie, jak ma na mnie focha, to leci i wola "tatusiu odz", często wola siostrę: odz tu dom dom, co oznacza chodź do mnie heh, albo ida dada (na dwór), buty, kici jak widzi kilka kotów, kot jak jednego, kula na kurę. Duzo dało jej bawienie się z siostra, oglądanie obrazków i zabawa z starsza córka. Starsza zaczęła mówić dopiero jak skończyła 3 lata, a teraz w wieku 5 lat zagada każdego.
renata29
Mój starszy też zaczął więcej mówić po 3 urodzinach.Właściwie jak poszedł do przedszkola to zaczął mówić zdaniami.Młodszy zaczął trochę wcześniej,ale na pewno w wieku 19 m było to kilka pojedynczych słów.
kama86
Mój syn zaczął mówić zdaniami w wieku 2 lat,za to córka ma 21 mc i mówi tylko "daj" "mama" "tata" "nie" "papa" W nerwach wypowie czasem więcej np "nie chce"
Za to wszystko rozumie bo wykonuje nasze polecenia.

Każdy dziecko jest inne.Mnie ten stan nie martwi ponieważ widzę ze jej się "nie chce" powtarzać słów.
patik89
Mój syn też rozumie wykonuje polecenia :) ale mało mówi
kama86
Daj mu czas(kciuki)
iwus198920
Mój 3.10 skończy 19 miesięcy i mówi ''mama'' ''tata'' ''lala'' ''nono'' ''to'' i nie wiem chyba tyle.. bardzo dużo rozumie :) Ale to niedzielny chłopaczek więc straszny leniuszek ;)
patik89
no chyba musze mu dać więcej czasu macie racje :) dziekuje za odpowiedzi :)
iwus198920
a zapomnialam o najwazniejszych slowach :D "am" no i "brum brum" ;) jeszcze mowi "sii" jak zobaczy cos goracego, "o" i pokazuje na wszystko i ostatnio tesciowo uslyszala od Niego "chodz" ale ja nie slyszalam.. Spokojnie nadejdzie taki dzien, ze buzia mu sie nie bedzie zamykala ;)
patik89
a no moj tez si i brum brum obowiazkowo :D
kama86
Jeszcze bedziecie chcialy aby byla ciszaaa a domu(grins)Wiem cos o tym:)
jagoda30
@kama,ja też:)
człowiek czeka na pierwsze "mama" ale po pięćsetnym "mama" jednego dnia mam dość......
patik89
Paweł mówi dużo , ale powtarza ciągle jedne i te same słowa nieumie powtórzyć innych
kama86
Ooo no właśnie o tym mowie(grins) zwłaszcza jak juz opanują "daj" "jesc" "pic"...itd wiecie same co mam na myśli
(rofl)


jagoda30 napisała:
@kama,ja też:)
człowiek czeka na pierwsze "mama" ale po pięćsetnym "mama" jednego dnia mam dość......
rozowa82
wydaje mi sie czy z wypowiedzi znioskuje ze chlopcy poźiej zaczynaja mowic, zreszta moj PAweł ma rok i w porowniau do corki w tym wieku to prawie nic nie mowi a Zula mi jazgała non stop o tak jej zostało juz (krejzolka) także cieszcie sie cisza (grins)
amalka
Krzysio zaczął mówić (PAPLAĆ!!!) coś koło 3ciego roku życia. Zaczęło się też "100 pytań do" i skończył się "święty spokój" (grins) Teraz synek ma 7 lat i paszczęka nadal mu się nie zamyka.

Chłopcy na ogół później się rozkręcają, jeśli chodzi o mowę. Spokojnie- jeszcze zatęsknisz za ciszą. Wierz mi (grins)
Beatka9316
Moja ma 18 miesięcy . To mówi podstawowe słowa jak : mama, tata, baba, dziadzia, ciocia wola też swoją kuzynkę Lenę w jej wykonaniu brzmi to mniej więcej " Linaa " Umie naśladować zwierzątka ( pieska, kotka, kaczkę, żabkę, sowę, małpkę,konika, osiołka itp. ) Tak samo jak chce jeść to woła mniam,mniam jeśli chce pić to woła tutu jak ja lub Mój D robimy coś co się jej nie podoba to pokazuje paluszkiem i mówi nunu jak chce bajkę to mówi baja jak piosenkę to lalala. Spokojnie daj czas dziecku na razie wiadomo będzie mówiło pojedynczymi słowami z czasem zacznę mówić pełnymi zdaniami.
MMama1975
Mój synio bełkotał coś po swojemu bardzo długo, tylko my z mężem rozumieliśmy tą przedziwną mowę. Potem był okres jąkania (tak ok. 3 m-cy), bo chciał tyle rzeczy naraz powiedzieć, denerwował się przez to, tupał i płakał... Tak ok 3. urodzin zaczął płynnie mówić. Po prostu wstał kiedyś rano i powiedział: mamusia zlup mi bułecke z selkiem i paluwecke i kakało (glodna)
...i od tej pory gęba mu się nie zamyka
patik89
Aha no to musze cierpliwie czekać :D
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.