Menu

syrop z pączkow sosnowych

dziewczyny kto zna przepis na syrop na kaszel z pączków sosnowych????

aniula
 3920  13

Znajdź pytania na ten sam temat:

Zdrowie syrop kaszel

Odpowiedzi

aniula
to ściagnij mame jak najszybciej(smiech)(smiech)(smiech)(smiech) mam nadzieje , ze skuteczny(grins)(grins)(grins)
aniula
moze byc wieczorem , nie pali mi sie...chcialam zrobic bo te paczki sa w maju...a moje łobuzy jak zaczna kaszlec...masakra(krejzolka)(krejzolka)(krejzolka)(krejzolka)
Nikolka
lepiej kupic sobie syrop pini,zawarta tam kodeina działa przeciwkaszlowo
Nikolka
i ten syrop jest oczywiscie na bazie paczkow sosnowych
Nikolka
Zawsze jak sie ma za duzo czasu mozna taki syrop robic...(grins)
aniula
niby tak jest łatwiej kupic w aptece, ale ten jest naturalnie zrobiony, bez barwnikowi konserwantow(kciuki)(kciuki)(kciuki)
ulenka091987
na sosnowy nie pamiętam, ale z mniszka też jest dobry na kaszel :) a bardzo łatwo się go robi, tylko w tej chwili nie wiem, czy znajdziesz jeszcze kwiaty, a robi się go tak: zbiera sie kwiaty, zalewa wodą tak żeby były zakryte i gotuje sie i odstawia na dobe, później zlewa się wywar i na litr wywaru sypie się kilo cukru i dodaje jedną cytrynę polecam jest bardzo pyszny (grins)
aniula
dzieki dziewczyny(kwiatek)(kwiatek)(kwiatek)
lwica
Kaszel:
Syrop z pączków sosny. W celu prostego przygotowania trzeba w połowie maja zebrać troszkę świeżych pączków sosny (to te długie sterczące znajdziemy w młodnikach), następnie trzeba je obrać jeśli mają jeszcze na sobie resztki osłonki. Jak ktoś chce umyć to nikt mu nie broni. Później trzeba pączki ciasno upchać w słoik, zasypać cukrem, zakręcić i odstawić gdzieś do szafy na 2-4 tygodnie. Po tym czasie wystarczy tylko odcedzić powstały syrop, zlać do buteleczki i gotowe. (chester)

Nalewka z pączków sosny (oczywiście do celów leczniczych). Zamiast cukru zalewamy pączki wodą z cukrem (sypiemy ile się da rozpuścić). Po dwóch tygodniach odcedzamy syrop i dolewamy spirytusu (nie znam proporcji ale tak na oko można wymierzyć np. 1 część spirytusu i 9 części syropu). (chester)

Syrop z kwiatów mlecza (mniszka lekarskiego) również doskonały na kaszel i bardzo smaczny. 250 sztuk kwiatów mlecza, 1 l wody, 1 kg cukru, ˝ łyżeczki kwasku cytrynowego. Kwiaty gotować 15 minut w wodzie, odcedzić. Do wody wsypać cukier i gotować powoli do zgęstnienia, można dodać kwasek cytrynowy do smaku. Gorący syrop rozlać do słoików i zakręcić. Przechowywać w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. (chester)
Bamar
Syrop z sosny.
Robię go od 5 lat i jest z przepisu mojej babci.
Pędy z sosny zerwać najpóźniej do 15 maja /z doświadczenia wiem że później są już zdrewniałe chyba że zrywane w partiach górskich gdzie wszystko później rozkwita/. Mają być zielone lekko rdzawe, miękkie i lepkie od żywicy. Oczyszczamy je tylko z pajęczyn które wiatr naniesie i ewentualnie z pajączków które rzadko się spotyka. Aby lepiej puściły sok można je połamać na kawałki 4-5 cm. Do słoi najlepiej 3-5 l. z szeroką szyjką wkładamy pędy warstwami delikatnie ubijając i warstwami zasypujemy cukrem i ustawiamy w ciepłym miejscu, dobrze jest na słońcu co jakiś czas ugniatając np. tłuczkiem do mięsa lub czymś innym. Nie za mocno aby słoik nie pękł. /tak mi się już zdarzyło/. Słoik przykrywamy nakrętką / nie zakręcamy/ można przykryć gęstą szmatką. Po 10-11 dniach zlewamy sok przecedzając przez drobne sitko. Dodajemy trochę spirytusu i odstawiamy do chłodnego i ciemnego miejsca. Warto profilaktycznie brać po łyżeczce codziennie od października. Bardzo dobre na kaszel dla dzieci. Alkohol konserwuje nasz syrop od pleśni.
Proporcje na słoik 3 litrowy:
Pędy sosny ile wejdzie aż po szyjkę
około 0,75 kg cukru
100 - 120 ml spirytusu ( tylko nie z targu bo o nasze zdrowie chodzi)
Ja zbieram 2 wiadra i mam na całą zimę. W jeden czy dwa małe słoiczki to szkoda się bawić bo syropy nie jest za dużo.
Przepis sprawdzony przez lata i nie ma możliwości go schrzanić.
( Bamar)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.