Menu

Szósty zmysł

Przeczytałam bardzo ciekawy artykuł:

"Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że już sześciomiesięczne niemowlęta dostrzegają różnicę między dobrym i złym zachowaniem.

Dwaj psychologowie z Yale University przeprowadzili eksperyment z udziałem dzieci sześcio- i dziesięciomiesięcznych. Niemowlętom pokazano filmy z kukiełkowymi postaciami: okrągłym Wspinaczem, Kwadraciakiem i Trójkąciakiem. Maluchy obejrzały najpierw dwa filmy.

W pierwszym Wspinaczowi w wędrówce pod górę pomagał Trójkąciak. W drugim próby wejścia Wspinacza niweczył Kwadraciak. Bajki o wyczynach kukiełek pokazywano niemowlętom kilkakrotnie. Dzięki temu maluchy mogły "wyrobić" sobie zdanie o nowo poznanych postaciach. Aby poznać "opinię" dzieci o bohaterach, pokazano im wszystkie kukiełki i obserwowano, po którą maluchy wyciągają rączkę. Przeważająca większość maluchów (wszystkie półroczne i 14 z 16 dziesięciomiesięcznych) wybierała Trójkąciaka - Kukiełkę, która bezinteresownie pomagała Wspinaczowi.

Wniosek: Już półroczne dzieci potrafią oceniać innych na podstawie ich zachowania. Zdaniem naukowców oznacza to, że podstawowych umiejętności społecznych niemowlaki uczą się bardzo wcześnie. Zanim maluchy nauczą się mówić, doskonale wiedzą, że ten, kto pomaga innym, jest dobrym kolegą."

Czyżby nawet niemowlęta znały się na ludziach?:)

artanis
 886  2

Odpowiedzi

kasia13_archiwum
Janusz Korczak powiedzial...

"Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia."
lipka70
I to jest święta prawda co przytoczyła kasia13
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.