Menu

szukam porady

mam pytanie czy wiecie cos o pomocy finansowej jaka moge po urodzeniu otrzymac jakies swiadczenia i jak zalatwic becikowe bo nie mam pojecia poradzcie cos prosze pozdrawiam

zibuz
 513  7

Znajdź pytania na ten sam temat:

dziecko pomoc

Odpowiedzi

Justysia147
Jak juz urodzisz to musisz isc do MOPSu po wnioski na becikowe Wypisujesz je w domciu chyba potrzebna tez bedzie kopia aktu urodzenia (nie pamietam dokladnie) mozesz tez zlozyc wniosek o drugi tysiac jesli nie przekroczysz dochodow Napewno w urzedzie powiedza Tobie co dokladnie jest potrzebne
Delfin
zgadzam się z Justysią akt będzie potrzebny no załatw sobie rodzinne też tam w MOPS
malgosia
becikowe załatwia sie w urzędzie miasta lub gminy. U mnie w szpitalu chodziła pani z urzędu i zostawiała papiery, które trzeba wypałnić i zanieść do urzędu + akt narodzin dziecka. Poza tym świadczenia rodzinne jeśli masz niskie dochody przyznają - ale nie wiem gdzie to.
Mandarinios
co do świadczeń to zalęzy jaką masz sytuację finansową oraz czy jesteś mężatką czy osobą samotnie wychowującą dziecko (jeśli żyjesz w związku partnerskim przysługuje Ci zasiłek jak dla osoby samotnie wychowującej dziecko)
Justysia147
u nas jest tak ze idzie sie do urzedu stanu cywilnego po akt urodzenia jesli nie jestes mezatka to musisz isc z ojcem dziecka aby zlozyc przysiege (chodzi o nazwisko)Jesli chodzi o becikowe to idzie sie po wnioski do Mopsu wypelniasz je w domciu i idziesz z nimi i z aktem je zlozyc Mozesz od razu wziac wniosek na rodzinne jesli nie przekraczasz dochodow mozesz tez sie starac o drugi tysiac Po okolo miesiacu przysylaja do Urzedu miasta PESEL dla dziecka ale kazde miasto moze miec inaczej
Nanya
Możesz ubiegać się o:
* becikowe (urząd miasta lub gminy - 1000 zł; nie zależne od dochodów, dostają wszyscy),
* becikowe samorządowe (urząd miasta lub gminy - czy w ogóle jest w danej gminie i wysokość kwoty ustalają radni danej gminy)
* dodatek do zasiłku rodzinnego z tyt. urodzenia dziecka (MOPS - 1000 zł; zależne od dochodów)
* zasiłek rodzinny (MOPS - 48zł/miesiąc; zależne od dochodów)
* dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka (MOPS - 170zł/miesiąc; zależne od dochodów i TYLKO jeśli: ojca dziecka jest nieznany lub nie żyje, ojciec dziecka żyje, ale został zwolniony przez sąd z płacenia alimentów, lub notorycznie uchyla się od ich płacenia)

Te wszystkie zasiłki z MOPSu (zasiłek rodzinny, dodatek do zasiłku rodzinnego i zasiłek z tyt. samotnego wychowywania dziecka) mają próg: 504 zł netto/członka rodziny.
Z tego, co wyczytałam w twoich wcześniejszych postach, jesteś na utrzymaniu swoich rodziców wraz z ojcem twojego dziecka, więc musisz zsumować dochody twoich rodziców i podzielić na wszystkich członków rodziny: łącznie z dzieckiem, ale bez ojca dziecka (on formalnie nie należy do rodziny). Jeśli wyjdzie ci poniżej 504 zł netto, to przyznają ci tamte zasiłki.

Najlepiej jednak, jak się przejdziesz do Urzędu miasta (gminy) i do MOPSu i dokładnie jeszcze o wszystko popytasz.
Nanya
No właśnie zapomniałam dopisać, że na ten zasiłek z tyt. samotnego wychowywania dziecka, to chyba liczyć nie możesz, bo chyba byś musiała wytoczyć proces ojcowi dziecka o alimenty.
Jeszcze mi się przypomniało, że niektóre szkoły wypłacają matkom jednorazową zapomogę z tyt. urodzenia dziecka. Na studiach jest coś takiego (ja np. dostałam 350 zł), ale nie wiem, czy w szkołach ponadgimnazjalnych też coś takiego praktykują - musisz popytać.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.