Menu

tarczyca

Czy ktos z was mial problemy z tarczyca? Jezeli tak to jak sie to objawialo? Jakimi badaniami mozna wykryc tarczyce, czy wystarczy badanie krwi?

samanita
 768  8

Znajdź pytania na ten sam temat:

zdrowie

Odpowiedzi

MamaMaya
Nadczynność tarczycy objawia się przede wszystkim:
- chudnięciem
- nadmiernym pobudzeniem nerwowym
-zwiększoną potliwością
- drżeniem rąk
- zadyszką
- kołataniem serca
- wzmożonym pragnieniem
- błyszczącymi oczami
- ciepłą i bardzo gładką skórą
- bezsenność
- łysienie
- stany podgorączkowe
- biegunka
- wytrzeszcz oczu


Niedoczynność tarczycy objawia się przede wszystkim:
- spowolnieniem psychicznym
- osłabieniem
- przybywaniem na wadze
- obrzękami twarzy i powiek
- ciągłym marznięciem
-chrypką
- suchą, pogrubiałą i szorstką skórą
- wypadanie włosów
- kruchość pzanokci
- przerzedzenie brwi
- zaparcia
MamaMaya
Podwyższony poziom TSH sugeruje niedoczynność tarczycy.
Jeżeli takiemu wynikowi badania towarzyszą klasyczne objawy niedoczynności rozpoznanie jest pewne. W wypadkach, kiedy objawy nie są typowe, a wynik TSH jest na granicy normy lub niewiele podwyższony należy wykonać badanie T4, a jeszcze lepiej fT4. Stwierdzenie obniżonego wyniku T4 lub fT4 świadczy o utajnowej, nietypowej lub skąpoobjawowej niedoczynności tarczycy.

Obniżony pozim TSH sugeruje nadczynność tarczycy. Jeżeli takiemu wynikowi badania towarzyszą klasyczne objawy nadczynności rozpoznanie jest pewne. W wypadkach, kiedy objawy nie są typowe, a wynik TSH jest na granicy normy należy wykonać badanie T3 lub lepiej fT3. T3 jest lepszym wskaźnikiem nadczynności tarczycy, ponieważ zdarza się, że wyniki T4 są w normie, a nadczynność istnieje.
Madzik8889
Ja mam niedoczynosć tarczycy i też niemam zbyt wielkich objawów....ale ja już sie leccze co najmniej 5 lat:) rzeczywiście czasami mam suchą skóre rąk(zwłaszcza teraz zimą) i łamią mi się paznokcie dlatego zawsze mam krótkie....Pierwsze co to robi się badanie krwo:TSH jeśli nie mieści się ono w normie to można powtórzyć ale zazwyczaj wtedy lekarz pierwszego kotaktu wysyła cię do specjalisty: Endokrynologa i on robi usg tarczycy(szyji) i tam widać czy dzieje się coś bardzo poważnego czy tak jak w moim przypadku jest to dość słabe (lekko podwyższony poziom TSH) bierzesz lekki i co jakiś czas robisz powtórne badanie krwi jeśli jest w normi to bierzesz taką samą dawkę lekarstwa jeśli nic się nie zmienia podwyższa się dawkę. Czasami wiem że moja tarczyca szaleje jak zanika mi miesiączka zresztą nigdy ich nie miałam zbyt w równych odstępach:)
LaMandragora
A ja sie podepne pod pytanie... czy przy tarczycy wystepuje cos takiego, jak np. ze ciagle jest komus za goraco lub ze brak powietrza?
LaMandragora
Ale skladnie napisalam to pytanie... (krejzolka)
LaMandragora
@jadranka... wybieram sie... tylko sie wybrac nie moge... ale w koncu trzeba. (kciuki) Polozna tez tlukla mi o tym do glowy, bo ponoc w pologu potrafi ujawnic sie tarczyca... (chora)
maja1482
ja mam chrobę gravesa bassedowa ( jakoś tak się to pisze(zla) ) związaną z nadczynnością tarczycy (leczoną już od 3 lat)...
poziom hormonów bada się z krwi - podstawowe to TSH, ft4 i ft3, a-TPO, reszty niepamiętam, ale to lekarz powinien zlecić podstawowe badania, po prywatnie to sporo kosztuje...
samanita
u mnie tez czesto jest goracas i duszno
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.