Menu

Tiki nerwowe u dzieci.

Witam
Czy Wasze pociechy też mają bądź miały od czasu do czasu tiki na tle nerwowym.Ostatnio wciąż słyszę od koleżanek:a to że marszy nosek,obgryza paznokcie,mruga oczami i w ogóle że dzieci są nerwowe.Młody zaczął strasznie mrugać oczami i marszczyć noskiem.Nie wiem już w sumie co mam robić ...rok temu już byliśmy u lekarza i doradził tylko spokój.A jak to jest u Was?

Czy Wasze dzieci mają bądź miały tiki nerowe?

Iwet28
 1591  16

Znajdź pytania na ten sam temat:

Przedszkolak Zdrowie nerwy dziecko tiki

Odpowiedzi

Anulkaa
Moja Alicja nie ma tików typu mruganie oczami itp. Ale owszem obgryza paznokcie... Niestety... Zauważyłam to jak miała jakieś 3 latka. Ale nie jest to notoryczne, że robi to cały czas. Jest czas że w ogóle nie obgryza, a za chwile przyjdzie jakiś dzień i paznokcie ten wskazujący i kciuk ma obgryziony. I wtedy od razu już wiem że ma stres z jakiegoś powodu. Niestety właśnie od jakiegoś roku nie układało mi się z *w tej chwili już ex* i widzę że niestety na Alicji tez się to odbijało. Chodzi mi o atmosferę w domu. Kłótni nie było czy jakichś awantur, ale za to *milczenie* owszem, a dzieci to najlepsi obserwatorzy i wyczuwają emocje jak radar.
LaMandragora
Moja starsza tak miala. Wystarczylo zadbac o spokojna atmosfere w domu, wyciszenie emocjonalne cory... i tiki same z siebie zniknely. A byly rozne... a to ciagle chrzakanie, a to obgryzanie paznokci a to cos jeszcze.
Cuz... jak jest niestabilnie, dzieci roznie to odreagowuja. Niektore placza, inne reaguja takimi tikami...
Ale zazwyczaj wskazuje to na jakis problem wewnetrzny u dziecka, stan silnego napiecia emocjonalnego, stres...
Warto sie temu przyjrzec, co mozna w domu z tym zrobic. Jak sprawic, zeby mialo (dziecko) w zyciu wiecej rownowagi i harmonii.
LaMandragora
Ewentualnie jeszcze druga opcja u Twojego synka... idz do okulisty. Przy problemach z oczkami tez bywa mruganie oczu i marszczenie noska. Niekoniecznie to wtedy tik nerwowy a sprawa dla okulisty. Sprawdz to.
krasna1
są to tak zwane natręctwa i raczej bym się tym nie przejmowała bo dzieci tak odreagowują stres,
dorośli także mają natręctwa bo wracanie do domu by sprawdzić czy drzwi zamkniete,albo żelazko wyłączone to też natręctwo :)
aha obgryzanie paznokci i dłubanie w nosie także
krasna1
aha najlepiej jest dziecku nie zwracać uwagi,że coś robi bo odnosi to odwrotne skutki,
za jakiś czas dziecko samoistnie przestanie mieć dane natręctwo,a najprawdopodobniej za jakiś czas nabawi się innego :)
Iwet28
LaMandragora napisała:
Ewentualnie jeszcze druga opcja u Twojego synka... idz do okulisty. Przy problemach z oczkami tez bywa mruganie oczu i marszczenie noska. Niekoniecznie to wtedy tik nerwowy a sprawa dla okulisty. Sprawdz to.
To raczej wykluczam,wzrok nie dawno był sprawdzany.
Iwet28
*niedawno(bach)(bach)(bach) miało być
Tuptolek
Konradek mój ma czasem tak jak piszesz z tym mruganiem i marszczeniem noska. Nie sądzę, że to jest na tle nerwowym, choć moja mamausia właśnie tak twierdziła. Ja biorę pod uwagę oglądanie telewizji nadmiernę i komputer, a także przerośnięty trzci migdałek, ale tak do końca to nie wiem. Konradkowi przeszło na jakieś pół roku, a teraz znowu, mam też uwagę na alergię, nos- błona śluzowa w nosie opucnięta, oczy - to wiadomo swędzą i mgła się robi od alergii.
Tuptolek
ale do okulisty bym się przeszła pod kątem pylenia np. traw, może tak reagować na alergię, jak wpuszczę KOnradowi krople to trochę mu to ustaje
Iwet28
Tuptolek napisała:
ale do okulisty bym się przeszła pod kątem pylenia np. traw, może tak reagować na alergię, jak wpuszczę KOnradowi krople to trochę mu to ustaje
...a wtedy nie są oczy czerwone i łzawią?zresztą w testach nie wyszło,że na trawy i pyłki uczulony,poza tym młody twierdzi iż oczy nie bolą i nie pieką.
Iwet28
Dzięki za rady...będę obserwować młodego Stres wykluczę - o ile się da .
Tuptolek
u nas w tym roku nie ma ani czerwonyh, ani mu nie łzawią, mówi tylko o takiej mgle na oczkach, a testy to wiesz jak jest musisz być porządnie chora, żeby wyszły czasami
LaMandragora
Testy nie musza zawsze wykazac alergii. Od alergologa wiem, ze alergia moze pojawic sie jednego roku a potem znowu nie i wtedy testy nic nie wykaza... takze ze kiedys nic nie wykazaly nie znaczy, ze teraz nic nie ma.
Warto sprawdzic.
A np. zapalenie spojowek (nawet na tle alergicznym) niekoniecznie od razu musi objawiac sie swedzeniem czy zaczerwienieniem.
Ja nieraz mialam sama na tle alergicznym i bywalo tak, ze jedno oko zajete, czerwone, swedzace... a drugie nie. Okulistka badajac jednak stwierdzala, ze juz i drugie zaczyna... i trzeba bylo oba zakraplac.
LaMandragora
Tzn. nie alergia a reakcja alergiczna * bo alergia jest albo nie ma.... Nie zawsze jednak musi wystapic reakcja alergiczna.
Tuptolek
zgadzam się z LaMandagorą w 100% w tej kwestii
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.