Menu

umowa o dzieło a zlecenie- co lepsze?

W internecie jest sporo informacji, ale tak chaotycznych, że jakoś nie mogę znaleść info jakie mnie interesuje. Chodzi o to, że mój mąż wyrejestrował się z Urzędu Pracy w zeszłym miesiącu, bo znalazł pracę, ale jak się później okazało, pracodawca nie chce podpisać umowy o pracę. Nie chcę, żeby mąż był bez ubezpieczenia zdrowotnego. Czy możecie mi napisać jakie są wady i zalety tych umów. Co ze składkami do zus i z us? Koszty i tak poniesie mąż, tzn. wolę mniejszą wypłatę, ale będę spokojna o męża.

milcia22
 1343  10

Znajdź pytania na ten sam temat:

Praca i Finanse umowa o dzieło a zlecenie

Odpowiedzi

Panterka
Przy umowie na zlecenie może dodatkowo płacić składki zdrowotne, przy umowe odzieło tego nie ma.. Jednak na płatne chorobowe bedzie mógł isc po 6m-cach od pierwszej składki.. Podatek jest odprowadzany od obu umów i można się później starać o zwrot...
milcia22
nie zależy mi na chorobowym, lecz chodzi mi głównie o to ubezpieczenie zdrowotne, czyli na umowie zlecenie można płacić zdrowotne a ubezpieczenia społecznego nie trzeba? a wie ktoś może jaka jest wysokość podatku? tzn. w procentach pewnie od sumy jaka jest na umowie? i na jaki okres można podpisać taką umowę?
milcia22
jeżeli mąż będzie miał na umowie zlecenie 1000zł to ile zapłaci do zus i ile do urzędu skarbowego? Czy dla pracodawcy będzie jasne co ma zrobić? podpisze umowę i co dalej? gdzieś ma to zgłosić? chcę żeby mąż był przygotowany do rozmowy z szefem.
sheryl
Ale to już pracodawca będzie odciągał na ubezp. i us, mąż ma mu tylko podać adres urzędu, gdzie się rozlicza i tam księgowa firmowa rozliczająca pracowników wszystko przesyła. On już się tym nie powinien martwić.
Nie wiem ile procent odciągają na podatek na zleceniu. Wiem, że na umowie o dzieło jest to 18%, po odjęciu kosztów przychodu.
milcia22
tyle, że ja chcę, żeby mąż miał argumenty, czyli wiedział dokładnie co i jak i ile to będzie wynosiło w praktyce.
elizka
Ja sama za siebie płacę
Składka zdrowotna - 243,39 zł
Składka społeczna - 113,05 zł
milcia22
a jak to się ma z badaniami lekarskimi i bhp?
milcia22
mąż chciał nawet podpisać umowę z nfz o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym ale najbliższy oddział jest 50 km od naszej miejscowości i masę dokumentów wymagają.
milcia22
dzięki @Runka policzyłam sobie.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.