Menu

Upośledzone dziecko

Ostatnio przeczytałam artykuł o matce, która oddała swoje dziecko do instytu matkij zastepczej poniewaz było ono upośledzone. Dziecko miało 5 miesiecy. Matka stwierdziła, że nie potrafi go kochać. Co o tym sądzicie? Nie uważacie, że zle postapiła? Skoro ktos się decyduje na dziecko musi być swiadom jakie ryzyko to za sobą niesie? Wyobrażała sobie, że wszystko będzie idealne i piękne tak jak nas uczą teraz tego media?

monikawalczak
 1486  97

Znajdź pytania na ten sam temat:

Wychowanie miłość dziecko rodzina choroba

Odpowiedzi

Aagataa
Zgadza się ryzyko zawsze trzeba bać pod uwagę - a matkę w opisanej przez ciebie sytuacji uważam za nieodpowiedzialną. Możemy mieć jedynie nadzieję, że maluch trafi na odpowiednich ludzi, którzy będą go potrafili kochać - chociaż jak wiemy ludzie, którzy chcą adoptować dziecko chcą dziecko zdrowe, więc nie oszukujmy się.

Ciekawi mnie jednak czy dziecko było upośledzone ruchowo czy umysłowo i w jakim stopniu - może się tego tam doczytałaś?
NiebieskKoralik
mówisz pewnie o artykule z Wysokich Obcasów. sporo się nad tym zastanawialam i naprawdę cięzko jest mi przyjąć jakieś jednoznaczne stanowisko. na pewno nie mozna tej matki chwalić i czegos podobnego zalecać, ale z drugiej strony trzeba tez okazać trochę zrozumienia. po prostu sytuacja ją przerosła
carla1978
Nie wiem jakbym się zachowała w takiej sytuacji. Mogę teraz napisać, że dziecka bym nie oddała. Ale pewności 100 % nie mam. Naprawdę trudna sprawa.
NiebieskKoralik
dziecko było upośledzone w cięzkim stopniu, głownie umysłowo. Matka twierdziła, ze nie potrafiła z nim nawiązać żadnej więzi. @Aagataa, dziecko trafiło dobrze, ma matke zastepczą. matka biologiczna utrzymuje z nim kontakt
Aagataa
Nie zmienia to dla mnie faktu, że postąpiła nieodpowiedzialnie. Z takim dzieckiem nikt nie będzie umiał nawiązać kontaktu a matka powinna kochać bezwarunkowo. Skazała malca na okropne życie bez cienia miłości. Skoro obcy ludzie potrafią to nie rozumiem jak mogło to przerosnąć matkę - nieodpowiedzialna osoba i tyle.

Dziecko to nie zabawka - jak jest zepsuta to zgłaszam reklamację - to przecież żywa istota.
carla1978
No to może w takim razie dobrze się stało. Jeśli ma kochającą "nową" mamę i oprócz tego zainteresowanie ze strony biologicznej matki.
carla1978
@Aagataa - niby masz rację. Rodzic to rodzic , powinien kochać bez względu na sytuację jaka powstała. I dziecko powinno być z nim.
Ale dobrze dalej idąc, to co z dziećmi, które są w domu bite, mają rodziców alkoholików? Też ma zostać na siłę tam, chociaż ktoś inny będzie je kochał bardziej i w innym domu będzie mu lepiej?
agnieszka
Również wydaje mi się że bardziej odpowiedzialne było podjęcie tej trudnej decyzji (nie sądze że przyszło jej to łatwo), niż zrobienie czegoś gorszego.
motylek
@carla1978 - to zupełnie dwie inne sytuacje nie można ich porównywać.
Ta matka potraktowała swoje dziecko przedmiotowo - "towar wadliwy" nie dziękuję...

@NiebieskiKoralik - "trzeba tez okazać trochę zrozumienia. po prostu sytuacja ją przerosła" - ciekawe czy okazałabyś zrozumienie na miejscu tego dziecka...
NiebieskKoralik
@Aagataa, mama zastępcza nawiązała z tym dzieckiem więź, jakiej nie udałoby się biologicznej matce. a udało jej sie to, dlatego, ze ona to dziecko kocha i akceptuje takie jakim jest. to nie jest tak, ze ta dziewczynka zyje teraz pozbawiona miłości.

ale zgadzam się, że dziecko to nie zabawka i nie można składac reklamacji. jak człowiek chce mieć dziecko musi wszystko wziąć pod uwage. i dlatego ja właśnie nie decyduję się na dziecko. póki co:)
monikawalczak
Ale zaraz ja tej kobiety nie potepiam. Nigdy z zyciu. Ja potepiam to zachowanie. Dziecko to nie fryzura ktora mozna zmienic? Po prostu wydaje mi sie ze ludzie oduczyli sie brania odpowiedzialnosci za swoje decyzje. Chowaja glowe w piasek. W malzenstwie nie mogga sobie poradzic z problemem, rozwod. Dziecko nie jest idealne, oddanie go. Ma brzydkie uszy, operacja plastyczna! Niestety nie godze sie z tym i bardzo zaluje ze coraz wiecej ludzi tak postepuje :(
NiebieskKoralik
@motylek, nie sądzę, aby to dziecko było zdolne do okazywania zrozumienia czy tez rozważania skomplikowanych kwestii moralnych. Ma teraz nowa mame i jest z nią szczęsliwe
monikawalczak
@NiebieskKoralik ale to jest dziecko. Żywa osoba, nie wazne ze moze tego nie rozumiec. Chociaz i tak uwazam ze jednak cos czuje. To jest czlowiek... :(
carla1978
@motylek - myślę, że spokojnie możemy porównywać te dwie sytuacje.
W tych dwóch przypadkach większość osób byłoby za zostawieniem tego dziecka na siłę u biologicznej matki, bo to właśnie biologiczna mama i koniec kropka.
Ja jestem zdania, że dziecko powinno sie znaleźć tam gdzie ma najlepsze warunki i gdzie będzie najbardziej kochane.
twogirls
Nie potępiam tej kobiety, ani nie pochwalam jej zachowania! Nie wiem jakbym się zachowała na jej miejscu!
carla1978
@monikawalczak - no właśnie to jest dziecko które czuje i kocha i chyba zasługuje na to samo.
Na ciepło i uczucie od innej osoby, a nie pozostanie na siłe w domu, gdzie nikt go nie chce..
twogirls
Jesli chodzi o oddanie dziecka (upośledzonego lub też zdrowego) to zawsze się znajdą osoby, które chętnie zaadoptują dziecko, ponieważ z różnych powodów nie mogą mieć własnych dzieci. Zgadzam się z wypowiedzią @carli, że dziecko powinno być tam, gdzie będzie kochane.
monikawalczak
@carla1978 no tak, tu masz racje. Ale to nie zmienia faktu ze ta matka postapila zle, Racja ze temu dziecko bedzie teraz lepiej wsrod osob ktore je pokocha.
NiebieskKoralik
@monikawalczak, oczywiście ze to dziecko czuje! czuje, ze jest kochane. dla takiego dziecka istnieje tylko tu i teraz. nawet jesli czuło się odrzucone to juz tego nie pamieta.
@twogirls, zgadzam się z Tobą.
monikawalczak
No ok ale odchodzimy od glownego watku. Raczej chcialam wiedziec skad wynika ta decyzja kobiety. Czy mozna bylo tego uniknac? Bo wydaje mi sie ze coraz wiecej matek oddaje swoje dziecko gdzy nie moze go kochac. To powstaje pytanie dlaczego sie na nie decydowala. Bo chyba trzeba wejsc glebiej i okreslic dlaczego ludzie robia sie coraz mniej odpowiedzialni.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.